2 min.
Książka na stres. Czytaj dla zdrowia!

Książka na stres Rawpixel.com
Zaledwie 6 minut czytania zmniejsza poziom zestresowania o dwie trzecie! Jeśli nie dla poszerzania horyzontów, to czytajcie przynajmniej dla zdrowia ducha. Książki mogą być przyjemną i skuteczną terapią odstresowującą.
Książka na stres
Już 6 minut czytania może wystarczyć, aby obniżyć poziom stresu o dwie trzecie! – dowodzą badania neuropsychologa doktora Davida Lewisa. Według niego czytanie koi nerwy skuteczniej i szybciej niż słuchanie muzyki, wypicie filiżanki herbaty czy nawet spacer. Jak to sprawdził? Badanych poddawano „stresującym” testom oraz aktywnościom, cały czas mierząc napięcie mięśni i pracę serca. Później stosowano różne techniki relaksacji i sprawdzano podstawowe parametry. Czytanie dało najlepszy rezultat, bo wykonując tę czynność, odrywamy się od codziennych problemów i zmartwień, a uwagę skupiamy na tekście, fabule książki, ilustracjach. To relaks dla ciała i umysłu.
Książka przeciw demencji
…bo w końcu mózg jest jak mięsień – trzeba go ćwiczyć. Badania z Proceedings of the National Academy of Sciences dowiodły, że dorośli, którzy częściej angażują swój mózg w czytanie i zapamiętywanie, rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera.
Książka na dobry sen
Skoro książka pomaga się odstresować, to w rezultacie pomaga też odprężyć się przed zaśnięciem. Osobom z problemami tego typu zaleca się wprowadzenie codziennej rutyny, polegającej na wyciszaniu się przed zaśnięciem. I tu książka jest jak znalazł. Najlepiej ta tradycyjna – papierowa. Ostatnie badania pokazują, że czytanie przy słabym świetle wcale nie wpływa znacząco na pogorszenie wzroku. To lepsze niż gapienie się w jasny monitor komputera czy telefonu – mózg dostaje wtedy informację: jest jasno, trzeba wstawać!
Książka na smutki
Czytanie może poprawić nam humor. Książka jest dobra zawsze, gdy łapie nas chandra. Zamiast po dramat czy horror sięgnijmy jednak lepiej po dobrą komedię albo poradnik o pozytywnym myśleniu.
Zobacz także

„Im bardziej jesteśmy zestresowani, tym częściej chorujemy, tym częściej ulegamy kontuzjom” – mówi Agnieszka Bonar-Sadulska, trenerka rozwoju osobistego

Oddaj książkę i stwórz bibliotekę dla chorujących! Ruszyła Wielka Zbiórka Książek

„Bez stresu nie ma życia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy stres jest przewlekły i gdy sobie z nim nie radzimy, nie mamy nad nim kontroli” – mówi prof. Jadwiga Jośko-Ochojska
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

01.06.2023
Angelika Friedrich stworzyła Nastoletni Azyl. „Marzę, żeby świat dla młodych był lepszym miejscem”

31.05.2023
„Nadmiarowe bycie przy sobie, bez dopuszczania innych, może prowadzić do poczucia osamotnienia, izolacji, braku celu” – mówi psycholożka Marta Chmielewska

29.05.2023
„Nie dotykałam wiertarki, bo miałam poczucie, że na pewno wszystko zrobię źle”. Rozmowa z Agą Wiśniewską i Ulą Adamczyk z fundacji Bardzo Dobra Robota

28.05.2023