Przejdź do treści

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Zdjęcie: pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sztywny odcinek piersiowy kręgosłupa przekłada się na wiele problemów z mięśniami pleców, pośladków i dwugłowych uda. Często także przyczynia się do zaburzenia pracy bioder, co ma wpływ na kontuzje kolan, kostek czy stóp. Pamiętajcie, by go systematycznie rozluźniać. Oto nasze propozycje ćwiczeń.

Ćwiczenie 1

Połóż się w pozycji bocznej z dolną nogą wyprostowaną, a górną ugiętą pod kątem 90 stopni. Głowa nie zwisa, tylko jest przedłużeniem kręgosłupa, dlatego możesz podłożyć pod nią poduszkę lub roller. Obie ręce wyciągnięte przed siebie. Wolnym ruchem odwiedź górną rękę, tak aby położyć ją po drugiej stronie ciała na podłodze, otwierając przy tym klatkę piersiową. Głowa podąża za ręką. Barki i biodro nie odklejają się od podłogi. Tym samym torem ruchu wracasz do pozycji wyjściowej.
Roller możesz zamienić na podwójną piłkę.

Ćwiczenie 2


Ułóż roller na dolnej części odcinka piersiowego. Unieś biodra do góry, obejmując ciało ramionami i przekręcając się z lewej na prawą stronę, szukając sztywnego obszaru.

Ćwiczenie 3


Ułóż roller na dolnej części odcinka piersiowego, tak aby klatka piersiowa i miednica były w jednej linii, a ręce wyciągnięte za głową. W tej pozycji wytrzymaj minutę lub roluj się tak, aby ciało wygięło się w łuk. Utrudnieniem tego ćwiczenia może być złapanie w dłonie odważnika.

Ćwiczenie 4

Wykonujesz ćwiczenie tak samo jak ćwiczenie 2. Z tą różnicą, że używasz podwójnej piłki. Jedna ręka obejmuje ciało, a druga jest wyciągnięta za głową z zablokowanym stawem łokciowym.

Ćwiczenie 5

Ustaw ciało na rollerze jak przy ćwiczeniu numer 3, tyle że w wyprostowanych rękach trzymasz zaczepioną taśmę, która stawia opór.

Ćwiczenie 6

Jeżeli chcesz się pozbyć sztywności w odcinku piersiowym kręgosłupa, warto także zająć się stawem barkowym. Połóż się na podłodze i umieść piłkę poniżej obojczyka, tak aby znajdowała się między barkiem a klatką piersiową. Ręka jest wyciągnięta w bok lub wzdłuż ciała. Obciążasz piłkę swoim ciałem. Powtórz ten ruch kilka razy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.