Przejdź do treści

Bieg Po Oddech zbliża się wielkimi krokami. Dołącz do Justyny Kowalczyk-Tekieli i pomóż chorym na mukowiscydozę!

Bieg po Oddech dla chorych ma mukowiscydozę - Hello Zdrowie
Tak było podczas ubiegłorocznej edycji Biegu Po Oddech - materiały PTWM
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już 1 września 2024 r. w Zakopanem wystartuje 9. Bieg po Oddech. Po raz kolejny Hello Zdrowie włącza się w to niezwykle ważne i potrzebne wydarzenie, obejmując je swoim matronatem medialnym. Dlaczego jest tak ważne? Ponieważ zebrane w jego trakcie pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc osobom zmagającym się z mukowiscydozą, a  sama akcja w piękny sposób upowszechnia wiedzę na temat tej ciężkiej ogólnoustrojowej choroby o podłożu genetycznym i rozprawia się panującymi wokół niej mitami.

 

Rehabilitacja, fizjoterapia domowa, doposażenie bezpłatnej wypożyczalni sprzętów, wsparcie w zakupie leków, bezpłatna infolinia, edukowanie i pomoc psychologiczna – to najważniejsze projekty dla podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Każdy zakupiony pakiet startowy w ramach Biegu Po Oddech to cegiełka wsparcia i pomoc w walce o oddech chorych na mukowiscydozę.

Udział w tegorocznej edycji Biegu zadeklarowało już blisko 600 zawodników, w tym Justyna Kowalczyk-Tekieli, mistrzyni olimpijska oraz ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą i honorowa patronka Biegu po Oddech.

– Miałam okazję poznać wielu chorych na mukowiscydozę, którzy stali się bliscy mojemu sercu. Wiem, z jakimi wyzwaniami mierzą się zarówno oni, jak i ich najbliżsi. Poprzez swój udział chciałabym ich wesprzeć tej wielkiej życiowej walce z nieuleczalną chorobą. Co ważne, każdy z nas, kto biegnie w tym biegu, dokłada swoją cegiełkę pomocy – mówi Justyna Kowalczyk-Tekieli, wieloletnia ambasadorka PTWM.

– Chorzy na mukowiscydozę cały czas wymagają kompleksowej opieki i pomocy, a pieniądze, które zbieramy m.in. podczas Biegu po Oddech, pozwalają na zapewnienie różnych form wsparcia dla naszych podopiecznych – dodaje Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. – Dlatego też każdy uczestnik Biegu po Oddech tak bardzo cieszy, bo wykupując pakiet startowy, pomaga w walce z mukowiscydozą. My jak zawsze dbamy o to, aby biegowi towarzyszyło wiele atrakcji. W ten sposób pragniemy podziękować wszystkim, którzy zdecydują się wziąć udział w wydarzeniu.

Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma pakiet startowy, w którym znajdzie między innymi zaprojektowaną specjalnie na bieg techniczną koszulkę Attiq i wyjątkowy medal. Dodatkowo na biegaczy, którzy zdecydują się pobiec ulicami Zakopanego, będzie czekał elektroniczny pomiar czasu, charytatywny piknik rodzinny i smaczny poczęstunek.

Przewidziano także nagrody za m.in. pierwsze trzy miejsca w kategorii open, pierwsze trzy miejsca w kategoriach dziecięcych i młodzieżowych, będą też nagrody specjalne dla najmłodszego i najstarszego uczestnika czy dla uczestników, którzy przybiegną na metę w określonym czasie.

Co ważne, biegacze, którzy nie będą mogą 1 września być w Zakopanem, a chcą wesprzeć inicjatywę na odległość, mogą to zrobić z dowolnego miejsca na świecie i swój wynik zarejestrować online. Wirtualna edycja 9. Biegu po Oddech trwa do 30 września. W biegu wirtualnym także zostały ogłoszone dwa konkursy z nagrodami – jeden na najciekawszy artykuł o bieganiu dla wszystkich uczestników wirtualnej edycji oraz drugi na największą drużynę dla chorych na mukowiscydozę.

Bieg Po Oddech dla chorych na mukowiscydozę - Hello Zdrowie
Bieg Po Oddech dla chorych na mukowiscydozę - Hello Zdrowie

Tak było podczas ubiegłorocznej edycji Biegu Po Oddech / fot. archiwum PTWM

Tak było podczas ubiegłorocznej edycji Biegu Po Oddech / fot. archiwum PTWM

Tak było podczas ubiegłorocznej edycji Biegu Po Oddech / fot. archiwum PTWM

Tak było podczas ubiegłorocznej edycji Biegu Po Oddech / fot. archiwum PTWM

Tak było podczas ubiegłorocznej edycji Biegu Po Oddech / fot. archiwum PTWM

Jak wygląda 9. Wirtualny Bieg po Oddech?

  • To uczestnik decyduje, gdzie i kiedy pobiegnie.
  • Dystans 5 km można przebiec lub przejść.
  • Rejestracja do biegu i zakup pakietów startowych odbywa się na stronie www.bieg.oddychaj.pl. Uczestnicy otrzymują swoje pakiety na bieżąco.
  • Po ukończonym biegu uzyskany wynik należy wpisać, klikając w link, który uczestnik  otrzymał w wiadomości mailowej przy rejestracji swojego zgłoszenia.

9. Bieg po Oddech w Zakopanem!

  • Bieg odbędzie się 1 września o godz. 10:00.
  • Tradycyjnie start i meta znajdować się będą w Parku Miejskim, a widokowa trasa przebiegać będzie ulicami, które wyznaczają 5-kilometrowy dystans.
  • Biuro zawodów będzie mieścić się w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem.
  • Rejestracja do biegu i zakup pakietów startowych odbywa się na stronie www.bieg.oddychaj.pl. Uczestnicy otrzymają swoje pakiety w biurze zawodów, które będzie otwarte 31 sierpnia w godz. 14:00-19:00 oraz 1 września 7:00-9:00

Więcej informacji na temat 9. Biegu po Oddech znajduje się na stronie bieg.ptwm.org.pl.

Głównym Sponsorem wydarzenia jest Santander Consumer Bank, Sponsorami Złotymi – Nosalowy Dwór Resort& Spa oraz Vertex Pharmaceuticals, Sponsorami Brązowymi – Fundacja Inter Cars, Skarbiec TFI, Kryjówki.pl

Mukowiscydoza – co to za choroba?

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. W wyniku defektu genetycznego organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia w wielu narządach, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. Jeszcze do niedawna jedyną szansą na przedłużenie życia był przeszczep płuc. Obecnie są już terapie, które działają na przyczynę choroby, a nie tylko łagodzą jej objawy. To leki, które zmniejszają liczbę zaostrzeń, poprawiają parametry funkcjonowania płuc, a w rezultacie wydłużają życie. Ten przełom w leczeniu dostępny jest tylko dla części chorych, z konkretnymi mutacjami. W Polsce na mukowiscydozę choruje blisko 2000 osób.

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) jest najstarszą i największą w Polsce organizacją działającą na rzecz chorych na mukowiscydozę. Od 37 lat niesie wszechstronną pomoc i wsparcie osobom chorym i ich rodzinom, m.in. prowadzi projekty domowej rehabilitacji, bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, infolinię dla chorych oraz poradnictwo w zakresie pomocy psychologa, prawnika, fizjoterapeuty, dietetyka, finansuje leczenie i fizjoterapię, organizuje warsztaty i szkolenia, wydaje czasopismo „Mukowiscydoza”,  a także zabiega o konieczne zmiany w systemie zdrowia.

Hello Zdrowie matronuje Biegowi Po Oddech

Hello Zdrowie matronuje Biegowi Po Oddech / fot. materiały organizatorów

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.