3 min.
Proste ćwiczenie dla tych, którzy bardzo się stresują

Proste ćwiczenie dla tych, którzy bardzo się stresują George Gvasalia/Unsplash
Najnowsze
03.03.2021
W minionym roku wykorzystano blisko 33 tys. zarodków. MZ podało dane odnośnie in vitro w Polsce
03.03.2021
Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach
03.03.2021
Maja Staśko: żyjemy w świecie, w którym „nie zgwałciłbym cię” ma być obelgą, a nie podstawową zasadą każdego człowieka, który nie jest gwałcicielem
02.03.2021
„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”
02.03.2021
Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Wyjaśnia lek. Joanna Adamiak
Negatywne emocje i stres powodują spięcie mięśni karku, które – jeśli utrzymuje się przez długi okres – będzie prowadziło do chorób górnego odcinka piersiowego kręgosłupa i szyjnego odcinka kręgosłupa.
Poizometryczna relaksacja – na czym polega?
Mięśnie karku można rozluźnić przez ich codzienne rozciąganie. Doskonałą metodą rozluźnienia mięśnia i jego rozciągnięcia jest bardzo powszechna w świecie fizjoterapii metoda poizometrycznej relaksacji. Polega ona na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśnia. Rozciąganie to można wykonać nawet w pracy, gdy czujesz napięcie w mięśniach otaczających z boku kręgosłup szyjny! Przyniesie ci to ulgę i odprężenie.
Ćwiczenie dla zestresowanych
- Ustawiamy głowę w zgięciu do przodu, skłonie bocznym i rotacji w prawo, jakbyśmy chcieli spojrzeć do prawej kieszeni z boku spodni (szukamy bardzo delikatnego odczucia oporu, który stawia rozciągany mięsień) i unieruchamiamy w tej pozycji rękę i szyję.
- Lewą ręką chwytamy oparcie krzesła.
- Pochylamy tułów w prawo (skłon w bok) do pierwszego bardzo delikatnego (to ważne, aby nie pociągnąć za mocno!) odczucia oporu, który stawia rozciągany mięsień, lub do bardzo delikatnego ciągnięcia w rozciąganym lewym mięśniu.
- Napinamy rozciągany mięsień przez próbę wykonania ruchu, jakbyśmy chcieli podnieść lewy bark do góry z siłą około 20 proc. naszych maksymalnych możliwości (z racji trzymania ręką oparcia krzesła napięcie mięśnia odbywa się bez jego ruchu) – mięsień trzymamy w napięciu przez 10 sekund.
- Bierzemy głęboki wdech, z wydechem rozluźniamy mięsień.
- Powtarzamy czynności z punktów 3 do 5 jeszcze 2 razy.
- Powtarzamy czynność z punktu 3 i utrzymujemy takie rozciągnięcie przez około 1 minutę.
- Pchamy lewym barkiem w dół, jakbyśmy chcieli opuścić bark do dołu (z racji trzymania ręką oparcia krzesła napięcie mięśnia odbywa się bez jego ruchu), utrzymujemy to napięcie przez 5 sekund.
- Ćwiczenie wykonujemy codziennie lub zawsze w momentach, kiedy poczujemy napięcie w mięśniach karku.
„Powyższe ćwiczenie przeznaczone jest i powinno być wykonywane przez osoby zdrowe, w szczególności bez urazów i stanów bólowych. Gdyby wykonywanie powyższego ćwiczenia wywoływało jakiekolwiek dolegliwości lub powodowało ból, należy je natychmiast przerwać i skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Prosimy zwrócić uwagę, że żadne z zaprezentowanych ćwiczeń nie powinno być rozumiane jako porada lekarska lub fizjoterapeutyczna, ponieważ każdy przypadek wymaga odrębnej, rzetelnej analizy, gdyż mogą istnieć pewne indywidualne przeciwwskazania, które może określić tylko lekarz lub fizjoterapeuta.
Z tego względu nie ponosimy żadnej odpowiedzialności w związku z wykorzystaniem informacji, porad i wskazówek zamieszczonych w niniejszej publikacji. Powyższa porada nie zastąpi prawdziwej konsultacji u lekarza bądź fizjoterapeuty.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą, gdyż każde ćwiczenie niewłaściwie wykonywane i niedostosowane do Twojego indywidualnego stanu i możliwości może zagrażać Twojemu zdrowiu.”
Zobacz także
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zygmunt Bartosiewicz
terapeuta manualny
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

03.03.2021
Hello My Hero. Katarzyna Dacyszyn: Zło, które się wydarzyło, zaczyna być przekuwane w dobro dla innych. To jest chyba najlepsza rzecz, jaka w tym ataku mogła się zdarzyć

02.03.2021
Magda Mołek: My, polskie kobiety, jesteśmy wychowywane w kulturze oceny, w kulturze „nie popełniam błędów”, „jestem idealna”

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

27.02.2021