Biegaczu, doceń wykroki i popraw technikę i styl biegu
Wykroki, zakroki i inne. W treningu biegacza ważne są wszystkie, gdyż budują siłę (szczególnie mięśni dwugłowych uda i mięśni pośladkowych), poprawiają styl biegu, kształtują technikę biegu i poprawiają stabilizację całego ciała. Mogą być również ćwiczeniem rozciągającym lub formą stretchingu dynamicznego.
Wszystko zależy od tego, w jaki sposób je wykonamy. Jedno jest pewne – wykroki powinny być stałym punktem w treningu każdego biegacza – zarówno zawodowca, jak i amatora. Zerknij na moje propozycje i spróbuj. Przekonaj się, że warto!
Ćwiczenie 1
alt=”” />
Stanie obunóż jest pozycją wyjściową zarówno do wykonywania wykroków (kroki w przód), jak i zakroków, które tutaj prezentujemy. Ćwiczenie możesz wykonywać naprzemiennie lub najpierw jedna noga, później druga.
Prawidłowa technika wykonania ćwiczenia:
Fot: Katarzyna Milewska
Ćwiczenie 2
Ślizgi do boku. Wykonaj po 15 powtórzeń na stronę w 3 seriach. Ruch zacznij poprzez wykonanie zgięcia w stawach biodrowych, skup się na tym, aby kolano nogi postawnej (bez ściereczki) nie „uciekało do boku”. Bardzo ważna jest twoja pozycja!
Prawidłowa technika wykonania ćwiczenia:
Fot: Katarzyna Milewska
Ćwiczenie 3
Z pozycji stojącej przejdź do stania na jednej nodze (zatrzymaj się na 2-3 sek.), kolejną przenieś obciążenie na drugą nogę, wykonując krok do boku, i wróć do pozycji wyjściowej.
Prawidłowa technika wykonania ćwiczenia:
Fot: Katarzyna Milewska
Ćwiczenie 4
Palące pośladki! Zacznij z pozycji półprzysiadu, aby już zaktywować mięśnie pośladkowe oraz aby ruch mógł być szybki i dynamiczny. Wykonuj naprzemiennie zakroki, przekraczając linię środkową ciała. Im bardziej ugniesz kolano, tym większą pracę wykonasz.
Prawidłowa technika wykonania ćwiczenia:
Fot: Katarzyna Milewska
Ćwiczenie 5
Kolejno: ugnij kolano, wykonaj zakrok, następnie zrób rotację tułowia w stronę nogi ugiętej, dotknij dłonią stopy znajdującej się z tyłu. Wytrzymaj w każdej z tych faz 2 sekundy. Przemieszczaj się w ten sposób do tyłu, jedna noga za drugą. Podobną kombinację możesz wykonać, robiąc wykroki.
Prawidłowa technika wykonania ćwiczenia:
Fot: Katarzyna Milewska
Julita Kotecka – ekspertka adidas running, trenerka personalna, a także fizjoterapeutka. Kiedyś lekkoatletka, zawodniczka kadry Polski, jej dystans koronny to 3 km i 5 km, teraz już uczestniczka maratonów. Prowadzi grupy biegowe o różnym stopniu zaawansowania, przygotowuje biegaczy amatorów do maratonów i innych startów. Zawsze podkreśla, że ćwiczenia ogólnorozwojowe, trening funkcjonalny, sprawność to podstawa. Nie odpuszcza swoim zawodnikom w tej kwestii ani na moment.
Zobacz także
Trening z bosu. Wzmocnij mięśnie głębokie dzięki prostym ćwiczeniom z piłką bosu!
Ćwiczenia na plecy na siłowni, w domu – jak rozciągnąć plecy?
„Joga dla dzieci pozwala rozwinąć poczucie własnej wartości, pewność siebie, stabilność i inteligencję emocjonalną. Różni się od gimnastyki, biegania, jazdy na rowerze czy sztuk walki” – mówi instruktorka Agnieszka Sygitowicz-Stańkowska
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy działać już teraz!
„Nie mówiłem o tym nikomu”. Paweł Korzeniowski w szczerym wyznaniu na temat depresji
Kolejny raz biegliśmy po Nowe Życie! „Nie wiem, czy jest drugi taki bieg, w którym jedyne, co czuć, to dobra energia”
Race for the Cure po raz 7. w Polsce. Niezwykły bieg pod matronatem Hello Zdrowie. Zróbmy razem różowy szum!
się ten artykuł?