3 min.
Amy Schumer: Czy ktoś złapie boreliozę tego lata? Ja ją mam, może nawet od lat

Amy Schumer o boreliozie / GettyImages
16.05.2022
Wyrzucasz liście tych warzyw do kosza? Zupełnie niepotrzebnie. To prawdziwa skarbnica witamin!
16.05.2022
„Nie uważam, żeby politycy i sędziowie mieli decydować o sprawach kobiet”- Nancy Pelosi ostro o antyaborcyjnym prawie
16.05.2022
Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”
16.05.2022
Wstrząsająca historia z Mariupola. Ranna podczas ostrzału mama 10-letniego Illi zmarła w jego objęciach
15.05.2022
Ćwiczenia na poprawę mobilności barków oraz odciążenie kręgosłupa w części lędźwiowej. Spróbuj!
Amy Schumer, amerykańska aktorka i komiczka, która często podejmuje tematy związane ze zdrowiem – zarówno tym fizycznym, jak i psychicznym – przyznała na swoim profilu na Instagramie, że choruje na boreliozę. „Mam to. Jestem na doksycyklinie, może miałam to od lat?” – pisze aktorka.
Spis treści
Amy Schumer zmaga się z boreliozą
„Czy ktoś zachoruje na boreliozę tego lata? Mam to i jestem na doksycyklinie. Może miałam to od lat. Jakakolwiek rada? Czy mogę wypić kieliszek wina albo dwa? Wiem, żeby trzymać się z dala od słońca […]. Chcę też powiedzieć, że czuję się dobrze i nie mogę się doczekać, aż wyzdrowieję” – pisze w jednym ze swoich postów na Instagramie Amy Schumer, amerykańska aktorka i komiczka.
Tak naprawdę Amy Schumer nie wie więc, gdzie i kiedy zaraziła się boreliozą. Obecnie aktorka leczy się silnym antybiotykiem – doksycykliną. Właśnie taką metodę leczenia boreliozy zaleca bowiem Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych. Pacjentowi przez trzy tygodnie podaje się pojedynczy antybiotyk.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Właśnie dlatego Schumer zastanawia się, czy podczas antybiotykoterapii może pić alkohol czy też korzystać z promieni słońca. Doksycyklina powoduje bowiem nadwrażliwość na światło.
Aktorka poprzez post na Instagramie prosi swoich obserwatorów o odpowiedzi na dręczące ją pytania związane z boreliozą.
Borelioza – co warto o niej wiedzieć?
Borelioza (choroba z Lyme) jest najbardziej znaną chorobą odkleszczową. Po raz pierwszy została rozpoznana w latach 80. XX wieku. Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi. W zależności od postaci, objawy boreliozy mogą pojawiać się w okolicach stawowych lub obejmować stawy neurologiczne.
Lekarze dzielą boreliozę na wczesną i późną, przy czym na zaawansowanym etapie zwana jest ona także „boreliozą chroniczną” lub „boreliozą przewlekłą”. Jeśli borelioza wykryta zostanie bardzo wcześnie, nie pozostawi po sobie żadnych śladów. Gorzej, jeśli zostanie wychwycona później, ponieważ lubi pozostawiać swoim „ofiarom” pamiątkę w postaci groźnych powikłań.
Borelioza – objawy po latach
Mimo, że do najbardziej charakterystycznych objawów choroby zalicza się rumień wędrujący, pojawia się on jedynie w 30–50 proc. przypadków. Dlatego też zdarza się, że wiele osób nie zauważa związku pomiędzy pewnymi symptomami a infekcją krętkami borrelia, które odpowiadają za boreliozę. Objawy boreliozy po latach mogą być podobne do objawów grypy lub też wskazywać na inne choroby, będące często powikłaniami boreliozy. Dlatego też tak trudno jest ją nieraz zdiagnozować.
U niektórych objawy boreliozy u ludzi występują po 20 latach, a choroba aktywuje się dopiero w momentach szczególnego stresu, w ciąży lub w trakcie innych chorób, wymagających przyjmowania antybiotyków. Borelioza może przedostać się bowiem do wszystkich organów w ciele człowieka, m.in. poprzez krew.
Po 10 latach od zakażenia pojawiają się często u pacjentów zmiany stawowe, skórne, neurologiczne i reumatologiczne, choroba niekiedy przedostaje się do mózgu oraz do serca.
Poleć artykuł innym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.05.2022
„Ewakuowaliśmy zwierzęta wśród ostrzałów, nie wiedząc, czy uda nam się tym razem dotrzeć do celu”. O ratowaniu kangurów i żółwi w środku nieludzkiej wojny w Ukrainie mówi Timofey Kharchenko

15.05.2022
„Divorce party może być jak publiczny spektakl mający na celu 'odczarowanie’ sytuacji społecznie uznawanej za porażkę”. O tym, czy rozwód zawsze musi oznaczać traumę, mówi socjolog prof. Mariola Bieńko

15.05.2022
„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

14.05.2022