Adwoa Aboah na instagramie: to są zdjęcia z czasu, kiedy próbowałam odebrać sobie życie
Adwoa Aboah to 26-letnia brytyjska topmodelka, znana m.in. z okładek „Vogue’a” i kampanii Chanel. Na jej instagramie pojawił się kolaż zdjęć – leży w wannie, naga, naturalna, bez makijażu. Smutna. Na pierwszy rzut oka można by uznać sesję za instagramowy visual, jakich wiele – dopóki wzrok nie padnie na treść jej postu: „3 października 4 lata temu próbowałam odebrać sobie życie”.
Zdjęcia zrobił kilka tygodni później ówczesny chłopak Adwoi. Zdecydowała się upublicznić je teraz, w związku ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego, żeby oddać hołd ludziom cierpiącym tak, jak kiedyś ona – ich bliskim, opiekunom, lekarzom – a także tym, którym nie udało się pomóc.
Rozwiń
Patrzę na te zdjęcia i widzę kompletnie inną osobę. Chciałabym tamtą dziewczynę utulić, powiedzieć, że nie jest sama, że wiele innych osób cierpi z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym. Że to minie. Będzie wracało, ale minie. Wszystko, co spotkało dziewczynę ze zdjęcia, doprowadziło mnie do miejsca, w którym jestem teraz.
Adwoa Aboah modelką roku
W 2017 Adwoa została wybrana przez British Fashion Council modelką roku. Wystapiła w kampaniach m.in. Chanel, Burberry i Diora. Jej kariera nabrała zawrotnego tempa niedługo po mrocznym okresie, który wspomina w poście. Okładka brytyjskiego „Vogue’a”, na której się znalazła, była głośnym debiutem pod wodzą pierwszego w historii czarnoskórego redaktora naczelnego, Edwarda Enninfula. Ojciec modelki, podobnie jak Enninful, pochodzi z Ghany. Ona sama – ciemnoskóra, piegowata, z głową ogoloną niemal na łyso i androgynicznym sposobem noszenia się – borykała się z poczuciem inności i odrzuceniem od najmłodszych lat.
”Myślałam, że w modzie nie ma miejsca dla takich osób, jak ja. W szkole chciałam być jak „inne dziewczyny”. Białe, z blond włosami, atrakcyjne, ponętne. Sama narzucałam sobie ograniczenia – teraz nie widzę żadnych limitów.”
Adwoa Aboah o swoich problemach
O swoich problemach – depresji, chorobie dwubiegunowej i uzależnieniu od narkotyków – mówiła już wcześniej. W wideo dla kanału StyleLikeU z 2016 roku opowiedziała z brutalną szczerością o swoich doświadczeniach – o czterodniowej śpiączce, w której znalazła się na skutek próby przedawkowania i ośrodkach odwykowych, gdzie szukała pomocy – czasem z własnej inicjatywy, czasem na prośbę rodziny.
W klipie Adwoa zdejmuje kolejne warstwy ubrań. „Odkrywa” się także w sensie metaforycznym – opowiada o coraz bardziej wrażliwych, osobistych sprawach. „Urodziłam się trochę smutna. Przez większość mojego życia nie potrafiłam płakać. Tłumiłam wszystko w sobie”. Przyznaje też, że czuje się najlepiej we własnej skórze wtedy, kiedy może pomóc innym. Założyła więc fundację Gurls Talk, której misją jest stworzyć dla młodych dziewczyn bezpieczną przestrzeń do rozmów – bez osądzania i stygmy.
Zawsze mówię moim podopiecznym: nie wstałam tak po prostu pewnego dnia pewna siebie. Pracuję nad tym każdego dnia, każdej godziny. Kiedy czuję się źle, nie tłumię tego – pozwalam sobie odczuć. Jeśli tego nie zrobisz, prędzej czy później smutek Cię dogoni. Odrzucenie, nienawiść do samej siebie, duże czy małe rzeczy – wszystkie emocje są ważne i trzeba sobie na nie pozwolić.
Poczucie misji i chęć niesienia pomocy ludziom o podobnych problemach nie opuszczają Adwoi. W poście do zdjęć pisze: „Obiecuję zawsze mówić w imieniu tych, którzy cierpią na tę często zapomnianą chorobę„.
Polecamy
„Czy od niepozamiatanej podłogi, brudnych naczyń w zlewie albo nieposkładanych ubrań coś ci się stanie?” – pyta psychodietetyczka pod wymownym zdjęciem
„Strach przed samotnością to nie jest powód, żeby mieć dzieci” – mówi Edyta Broda, autorka bloga dla nie-rodziców
Social media – żeby korzystanie z nich wyszło ci na zdrowie, musisz wiedzieć, kiedy się wylogować
„W postach o akceptacji ciała nie chodzi o to, aby chwalić czyjeś wnętrze” – stanowczo podkreśla Agata z Life On Wheelz
się ten artykuł?