Social media – żeby korzystanie z nich wyszło ci na zdrowie, musisz wiedzieć, kiedy się wylogować
Media społecznościowe to genialne odkrycie naszych czasów, ale niestety niosą one za sobą tyle samo korzyści co zagrożeń. Stoi za nimi także sporo sprzeczności. Z jednej strony ułatwiają utrzymanie kontaktu z ludźmi, z drugiej pogłębiają izolację. Pozwalają dzielić się informacjami o sobie, a jednocześnie obniżają poczucie własnej wartości. Trzeba więc nauczyć z się z nich korzystać, żeby nie wpływały negatywnie na satysfakcję z życia.
Gdy w 1971 roku został wysłany pierwszy mail, zaczęła się rewolucja w sposobie komunikowania się ludzi. Dzięki temu rozwiązaniu kontakt między dwoma osobami nawet z dwóch końców świata można było nawiązać w tym samym czasie. Teraz to nikogo nie dziwi, ale wtedy było to coś wielkiego. Tym sposobem internet otworzył ludziom okno na świat, ale drzwi do niego wyważył jeden 20-latek.
Kiedy w 2004 roku Mark Zuckerberg założył Facebooka, zdobył świat szturmem. Zjawisko to zaskoczyło, więc zaczęły powstawać nowe portale. Obecnie z mediów społecznościowych korzysta jedna na cztery osoby.
Plusy social mediów
1. Działają motywująco
Jeśli chcesz, żeby Facebook czy Instagram był twoim wsparciem podczas diety albo przygotowań do maratonu, zaproś do znajomych kilka osób, które upowszechniają taki styl życia. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Arizony pokazały, że sukcesy innych zwiększają motywację. Dlatego obserwując ich, łatwiej ci będzie trzymać się podjętych wyzwań. Sama także publikuj zdjęcia ze swoich osiągnięć, bo gdy zaczniesz odpuszczać sobie, będzie ci wstyd przed innymi, że nie jesteś konsekwentna. Istnieje też szansa, że twoje posty zmotywują kogoś innego, więc razem z tobą może on tracić chęci do działania.
2. Pomagają w chorobie
Twitter, Facebook i inne social media mogą być wsparciem dla osób z problemami zdrowotnymi, a zwłaszcza dla pacjentów z rzadkimi chorobami – wynika z badań Uniwersytetu w Leicester. Istotne są wtedy wymiana wiedzy i budowanie społeczności. Okazuje się, że podczas choroby kontakt z osobą w podobnej sytuacji może pomóc oswoić się z nią, a także zebrać ważne informacje i ułatwić podjęcie decyzji o leczeniu.
3. Dają radość z dzielenia się
Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Queensland w Australii większą satysfakcję z korzystania z social mediów daje publikowanie postów, a nie jedynie przeglądanie tych cudzych. Jak to sprawdzono? Wybrano uczestników, którzy byli aktywni w mediach społecznościowych, i podzielono ich na dwie grupy.
Jedna miała wrzucać wpisy regularnie. Druga nie robiła tego wcale i z czasem właśnie u tych badanych zaczęło słabnąć poczucie przynależności. Niestety, przy okazji zauważono także, że użytkownicy aktywni na portalach społecznościowych deklarowali mniejszą satysfakcję z reakcji na ich posty, co negatywnie wpływało na ich poczucie własnej wartości.
Minusy social mediów
1. Uzależniają
Nie wyobrażasz sobie spędzać 6,5 godziny na Facebooku? Według badań opublikowanych przez BBC News tyle czasu w ciągu dnia przed ekranami telefonów, komputerów i telewizorów potrafią przesiedzieć dzieci od 5. do 16. roku życia. Te starsze dochodzą nawet do 8 godzin. Niestety, nadużywanie czegokolwiek może się skończyć uzależnieniem.
Naukowcy z Uniwersytetu Binghamton w Nowym Jorku badali, co wpływa akurat na uzależnienie od social mediów. Wzięli pod lupę trzy cechy charakteru ich użytkowników: neurotyczność, sumienność i ugodowość. Pierwsza z nich jest typowa dla osób nieradzących sobie ze stresem i niepokojem. Niestety, to właśnie one mają największe skłonności do uzależnień. Za to u osób sumiennych, które kontrolują zachcianki i potrafią realizować swoje cele, a także tych przychylnie nastawionych do ludzi, ryzyko jest mniejsze. Niestety sytuacja komplikuje się, jeśli sumienne albo ugodowe osoby mają skłonności neurotyczne. One również powinny zachować czujność, korzystając z portali społecznościowych.
2. Pogarszają nastrój i sen
Jeśli social media zaczynają pochłaniać coraz więcej czasu, może to obniżać poczucie szczęścia, pokazały badania Uniwersytet Pittsburgh School of Medicine w Pensylwanii. Wpływa na niego przede wszystkim korzystanie z dużej liczby aplikacji. Zwiększa się wtedy nawet trzykrotnie ryzyko zachorowania na depresję. Osoby ze skłonnościami do tej choroby chętniej korzystają z mediów społecznościowych, ponieważ poszukują w nich akceptacji i poczucia komfortu.
30 proc. osób z grupy biorącej udział w tym badaniu miało również duże problemy ze snem. Odpowiedzialne za nie było nie to, jak dużo czasu zajmowało im korzystanie z social mediów, tylko jak często do nich zaglądały.
3. Wywołują FoMO
Jest to zjawisko, które rozpowszechnia się wraz z popularnością social mediów. FoMO (fear of missing out) to lęk przed tym, że coś ciekawego dzieje się bez twojej wiedzy, a także niepokój, że nie będziesz mogła tego opublikować. To także potrzeba, żeby zawsze wiedzieć, co robią inni i jak spędzają czas. Osoby, które są pod wpływem FoMO, boją się być offline i panicznie włączają wszystkie powiadomienia, żeby móc na czas zareagować. Zjawisko odpowiedzialne jest za stres, pogarsza nastrój i satysfakcję z życia.
Polecamy
„Tu chemia, tu kłują”. Viralowe wideo czteroletniej Klaudii podbija internet. Nie da się nie uronić łzy!
„Za rok będzie baba z jajami?”, „Jakiś wychudzony pudel”. Miss Rzeszowa ofiarą hejtu i mowy nienawiści
Zabrali swojego kolegę z niepełnosprawnością na górski szlak. Internauci o pięknym geście uczniów: „Empatia na najwyższym poziomie”
„Bez strachu patrzy w obiektyw”. Deborah mieszkała w lesie, dziś stawia pierwsze kroki w modelingu. Internauci zachwyceni
się ten artykuł?