Przejdź do treści

Dziewczynki w Australii uczą się na lekcjach wymieniać koła w aucie. „To kluczowa umiejętność, aby były niezależne i zaradne”

Australijskie uczennice uczą się wymiany kół w samochodzie
Australijskie uczennice w trakcie warsztatów z umiejętności wymiany kół w samochodzie / Zdjęcie: Facebook @smcmanly
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak wymienić oponę, jak sprawdzać w nich ciśnienie, jak monitorować poziom oleju i płynu chłodzącego, a także co zrobić w razie wypadku samochodowego – to program nauczania zajęć praktycznych w jednej ze szkół w Sydney. Australijskie uczennice uznały cykl warsztatów za niezwykle cenny i są przekonane, że zdobyte umiejętności wzmocnią ich pewność siebie za kierownicą.

Jak wymienić koło w aucie? Tego nastolatki uczą się w szkole

Liczenie, pisanie, poznawanie anatomii i rozwoju otaczających nas organizmów, chemicznych i fizycznych zależności, a także nabywanie umiejętności artystycznych czy ruchowych to główne założenia szkół na całym świecie. W Australii za równie kluczowe uznaje się obsługę techniczną samochodu.

Uczennice jednej z tamtejszych szkół na zorganizowanych przez placówkę warsztatach mogły nauczyć się, jak wymieć oponę w aucie czy sprawdzić poziom płynu chłodzącego. Zajęcia z doskonalenia praktycznych umiejętności obsługi i konserwacji samochodu odbyły się w Stella Maris College, żeńskiej szkole katolickiej w dzielnicy Manly, położonej na przedmieściach Sydney.

Uczennice 11. klasy szkoły średniej pod okiem wykwalifikowanych edukatorów motoryzacyjnych uczyły się, jak wymienić oponę i jak postępować w razie wypadku samochodowego. Prowadząca warsztaty Eleni Mitakos nauczyła dziewczyny także, jak sprawdzić ciśnienie w oponach i jak monitorować poziom oleju i płynu chłodzącego.

David Beckham wziął udział w spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos w Szwajcarii

„Silne, niezależne i zaradne”

Jak wyjaśniła Eleni w rozmowie z Daily Mail, głównym celem zajęć było to, aby nastolatki czuły się komfortowo i pewnie za kierownicą.

„Staramy się nie stresować naszych uczniów, tylko ich uświadamiać, że nie mogą ignorować ewentualnych problemów z samochodem. Dla własnego bezpieczeństwa powinni być na nie przygotowani” – tłumaczyła.

Dyrektorka placówki Elizabeth Carnegie zapytana o powody wprowadzenia warsztatów do programu szkolnego, odpowiedziała, że obsługa i konserwacja samochodu to niezwykle kluczowa umiejętność dla współczesnych kobiet. Podkreśliła, że z tego względu nie wyobraża sobie, by uczennice opuszczały mury Stella Maris College bez praktycznej wiedzy na ten temat. Dodała, że zależało jej na wzmocnieniu ich pewności siebie za kierownicą.

Ważne było też pokazanie dziewczętom, że potrafią same radzić sobie w trasie i nie muszą polegać na kimś innym” – podkreśliła.

Amy Smith, wicedyrektorka placówki, przyznała, że wszystkie uczestniczki warsztatów zgodnie uznały pomysł za wprost fantastyczny. Ich zdaniem w obecnych czasach znajomość obsługi samochodu od podszewki powinna być traktowana jako podstawowa umiejętność każdej nastolatki.

„Wspieramy każdą z dziewczyn na drodze do bycia silną, niezależną i zaradną młodą kobietą!” – piszą władze placówki we wpisie udostępnionym w mediach społecznościowych.

Czy takie zajęcia – zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców – nie powinny być prowadzone również w każdej polskiej szkole?

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?