Przejdź do treści

83-letni Al Pacino zostanie ojcem. Lekarze ostrzegają przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą późne ojcostwo

Al Pacino podczas spotkania w Nowym Jorku
83-letni Al Pacino zostanie ojcem. Lekarze ostrzegają przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą późne ojcostwo /fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Świat niedawno obiegła wiadomość, że legendarny hollywoodzki aktor Al Pacino znów zostanie ojcem. I choć sypią się gratulacje, to lekarze do tego typu wiadomości podchodzą bardzo sceptycznie. Powodem jest wiek aktora. „To skutkuje przyjściem na świat dzieci z większym ryzykiem różnych zdrowotnych problemów”- ostrzegają.

Ryzyko także dla przyszłej matki

W świecie show biznesu późne ojcostwo nie jest rzadkim zjawiskiem. Zaledwie miesiąc temu 79-letni aktor Robert De Niro został ojcem swojego siódmego dziecka. Niedawno szczęśliwą wiadomość o powiększeniu rodziny ogłosił Al Pacino, który jest starszy od swojego kolegi z branży, bo ma 83 lata. Niebawem młodsza o 54 lata już była partnerka Noor Alfallah urodzi mu dziecko.

Lekarze ostrzegają jednak przed późnym ojcostwem. Powołują się na badania opublikowane na przestrzeni ostatniej dekady. Wynika z nich, że dzieci starszych ojców mają większe ryzyko wad wrodzonych, niektórych nowotworów oraz zaburzeń neurorozwojowych. Częściej też przychodzą na świat jako wcześniaki.

„Starsi mężczyźni zostają ojcami od czasów biblijnych. To nie jest nowe zjawisko. Nie rozumieliśmy jednak, że to skutkuje przyjściem na świat dzieci z większym ryzykiem różnych zdrowotnych problemów” – powiedział Arthur Caplan, profesor etyki medycznej w Grossman School na New York University

Od kiedy zaczyna być za późno na ojcostwo? Medycy nie mają wspólnej odpowiedzi na to pytanie. Jednak Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne oraz Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu zalecają, aby lekarze przestrzegali mężczyzn 40 plus, że późne ojcostwo zwiększa ryzyko wystąpienia różnych zaburzeń oraz wad u ich potomstwa.

Mężczyźni powinni mieć świadomość, że oni również przechodzą przez ten sam cykl starzenia reprodukcyjnego co kobiety, mimo że nie mają menopauzy” – stwierdziła dr Gloria Bachmann, prodziekan ds. zdrowia kobiet w Rutgers Robert Wood Johnson Medical School.

Lekarze powołują się przy tym na badanie z 2019 roku, które udowodniło, że wiek ojca ma znaczący wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Dzieci poczęte przez starszych mężczyzn miały zwiększone ryzyko rozszczepu wargi lub podniebienia, wad serca, autyzmu, schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej. Dodatkowe badania wykazały, że zaawansowany wiek ojcowski jest umiarkowanie związany z najczęstszą postacią białaczki dziecięcej i wiąże się z nieznacznie podwyższonym ryzykiem wystąpienia chłoniaka nieziarniczego u dzieci.

W 2018 roku naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli, że dzieci poczęte przez ojców w wieku 45 plus były o 18 proc. bardziej narażone na napady padaczkowe i o 14 proc. częściej rodziły się przedwcześnie w porównaniu z dziećmi, których ojcowie mieli między 25 a 34 lata.

Co ciekawe, późny wiek ojca, to także ryzyko powstawania chorób u przyszłej matki. Partnerki mężczyzn po 45. roku życia są narażone są na wystąpienie cukrzycy ciążowej o 28 procent bardziej od tych, których partnerzy nie przekroczyli 34 lat. Zdaniem naukowców źródłem tego zjawiska mogą być zmiany w łożysku.

„Bezwzględne ryzyko pozostaje stosunkowo niskie. Dla jednostki może nie być tak znaczące. Ale z pewnością na poziomie populacji, jeśli patrzymy na zmiany społeczne, w których rodzice się starzeją, można zauważyć wymierny wzrost niektórych zaburzeń” – powiedział dr Michael Eisenberg, autor tego badania i profesor urologii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanforda.

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną są mutacje nasienia występujące wraz z wiekiem, w wyniku których uszkodzone zostają plemniki.

W Stanach Zjednoczonych w stosunku do danych sprzed pięćdziesięciu lat liczba starszych ojców podwoiła się.

"W poczuciu się ojcem nie przeszkadzało mi to, że nie żył"

Czego nie wiedzą starsi ojcowie?

Prof. Arthur Caplan zauważa, że starsi mężczyźni, którzy rozważają późne tacierzyństwo, nie mają skąd czerpać wiedzy na ten temat. Wiele mówi się o późnym macierzyństwie, a temat konsekwencji związanych z późnym ojcostwem jest pomijany.

„Istnieje cały system poradnictwa stworzony dla mocno dojrzałych kobiet, które chcą mieć dzieci. Wiedzą one, z jakimi zagrożeniami to się wiąże. Dla mężczyzn nie ma wsparcia – powiedział.

Przyczyny tego stanu rzeczy upatruje w seksizmie i w podawanych z lekkością wiadomościach o celebrytach, którzy późno zostali ojcami.

„Słyszymy: 'Ten facet ma 80 lat. Nadal się rozmnaża. To jest fajne’”- zauważa Caplan.

Dr Gloria Bachmann uważa natomiast, że wiek powinien być jednym z wielu czynników, które mężczyźni biorą pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o posiadaniu potomstwa. Podała też zalety późnego ojcostwa. Jej zadaniem starsi mężczyźni są lepszymi słuchaczami, wzorami do naśladowania i nauczycielami.

„W rzeczywistości mogą być lepszymi ojcami w wieku 61 lat, niż byliby w wieku 21 lat” – zauważyła Bachmann.

Zaleciła, aby mężczyźni, którzy chcą opóźnić posiadanie dzieci, rozważyli umieszczenie spermy w banku nasienia, jeśli mają na to środki finansowe.

„Jeśli osoba w podeszłym wieku ma zostać rodzicem, dziecko powinno mieć społeczność, która go wesprze, pocieszy i zaopiekuje się nim, jeśli coś stanie się jednemu lub obojgu rodzicom” – podsumowała.


Źródło: nbcnews.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: