6 najbrudniejszych rzeczy w twoim domu
Deska sedesowa to pierwsze, co przychodzi na myśl, gdy myślimy o najbrudniejszych rzeczach i miejscach w naszym domu. Tymczasem wbrew pozorom nie jest to największe skupisko bakterii – obawiając się zarazków, toaletę czyścimy systematycznie. Siedliskiem brudu oraz mikrobów są przede wszystkim przedmioty, z których korzystamy każdego dnia, a o których wyczyszczeniu zwykle zapominamy.
Klawiatura komputera
Brudzi się błyskawicznie, każdego dnia, szczególnie jeśli komputer to twoje miejsce pracy. Są na to dowody naukowe – według uczonych z Uniwersytetu Arizony na klawiaturze i ekranie komputera/laptopa może się zgromadzić nawet 400 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej. Eksperci z Northwestern Memorial Hospital (Chicago) odkryli na klawiaturze komputerowej dwa śmiertelnie niebezpieczne mikroby – enterokoki oporne na wankomycynę oraz gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA).
Jak czyścić klawiaturę komputera?
Najłatwiej odwrócić ją do góry nogami i porządnie wytrzepać. To jednak nie wystarczy. W czyszczeniu klawiatury bardzo przydatny będzie mały odkurzacz na USB wyposażony w pędzelek (kosztuje 10–20 zł). Zamiast niego można wykorzystać normalny pędzel malarski, by wymieść brud spomiędzy klawiszy. Jeszcze lepsze efekty da sprężone powietrze. Na koniec wierzch klawiszy przetrzyj chusteczką antybakteryjną. Warto przy tym pamiętać, że siedząc przed komputerem, nie powinno się spożywać posiłków.
Zmywak do naczyń
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kuchenny zmywak to siedlisko bakterii! Z badań opublikowanych w specjalistycznym czasopiśmie „Scientific Reports” płyną zdumiewające wnioski – zdaniem badaczy gąbeczki oraz ścierki do zmywania to siedlisko trylionów (!) drobnoustrojów. Kuchenny zmywak może zawierać tyle samo bakterii co kał. Dr Charles Gerba, mikrobiolog z Uniwersytetu Arizony, twierdzi, że gąbka do zmywania jest brudniejsza od deski klozetowej jakieś… 200 tysięcy razy.
Jak czyścić kuchenne zmywaki?
Istnieje jedna najskuteczniejsza metoda – wymieniać je regularnie, co kilka dni, a w przypadku silnych zabrudzeń nie czekać i od razu wyrzucić je do kosza. Jeśli jednak chcesz swoim kuchennym gąbkom i ścierkom podarować drugie życie, możesz: wyprać je w zmywarce albo umieścić w mikrofalówce na 2 minuty (zmywak nie może zawierać żadnych metalowych elementów!).
Telefon komórkowy
Dr Charles Gerba przekonuje, że telefon komórkowy zawiera dziesięciokrotnie więcej bakterii niż deska sedesowa. „Są ludzie, którzy idą do toalety z komórką” – mówi dr Gerba. „Kiedy ostatni raz czyściłaś swój telefon?” – pyta. Według doktora Gerby siedliskiem mikrobów są wszelkie przenośne przedmioty, po które sięgamy wielokrotnie w ciągu dnia. Oprócz telefonu komórkowego uczony podaje przykład pilota do telewizora. Badanie, w którym wzięło udział 200 pracowników służby zdrowia, wykazało, że 95 proc. ich komórek było miejscem bytowania groźnych bakterii, w tym MRSA (oporne na metycylinę szczepy gronkowca, będące częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych).
Jak czyścić telefon komórkowy?
Komórkę po rozmontowaniu (wyjęciu baterii i karty SIM) można przetrzeć niedużym pędzelkiem, wyczyścić sprężonym powietrzem, a zakamarki przetrzeć wacikiem kosmetycznym. Następnie aparat powinno się wytrzeć (na sucho!) szmatką z mikrofibry. W sprzedaży dostępne są specjalne żele oraz płyny czyszczące do smartfonów ze ściereczką. Można nimi wyczyścić również ekran komputera i telewizora.
Deska do krojenia
Kolejny kuchenny przedmiot, który powinien być regularnie czyszczony i wymieniany. Również w tym przypadku dr Charles Gerba nie ma dobrych wiadomości. Zdaniem uczonego ten przedmiot może zgromadzić nawet 200 razy więcej bakterii fekalnych niż deska klozetowa (które na deskę do krojenia trafiają np. razem z surowym mięsem). Szczególnie trudno wyczyścić deski, na których znajdują się wyżłobienia od noża. Uczeni na tych przedmiotach odkryli m.in. Salmonellę oraz bakterię E. coli.
Jak czyścić deskę do krojenia?
Najlepiej mieć kilka desek różnego przeznaczenia – jedną do krojenia mięsa, drugą do siekania warzyw itp. Warto zrobić podział przy użyciu różnych kolorów (np. zielona deska do warzyw, czerwona do mięsa). Deskę do krojenia powinno się czyścić ciepłą wodą i detergentem, który następnie trzeba dokładnie spłukać. Można też umyć ją w zmywarce. Jeśli zostanie uszkodzona, powinno się ją wymienić na nową. Badania wykazały, że najmniej drobnoustrojów gromadzi się na deskach drewnianych.
Kubek na szczoteczki do zębów
Sposób, w jaki w twoim domu przechowywane są szczoteczki do zębów, ma ogromne znaczenie. Przyjrzyjmy się kubkom: są praktyczne i potrafią efektownie prezentować się na półce, to jednak nie bez przesady bomba biologiczna – szczególnie jeśli w twojej łazience znajduje się sedes. Liczne badania potwierdziły, że na szczoteczce do zębów mogą bytować zarówno bakterie kałowe, jak i jelitowe. Kubek na szczoteczki zawiera m.in. groźne dla zdrowia bakterie z grupy coli.
Jak czyścić kubek na szczoteczki?
Z kubka należy na bieżąco wylewać wodę, która gromadzi się na dnie, a sam kubeczek systematycznie czyścić – np. płynem do mycia naczyń. Można też do kubka wlać ocet i odstawić na ok. 15–20 minut, po czym ocet wylać, a naczynie dokładnie wypłukać. Jeśli masz łazienkę razem z toaletą, pamiętaj, by zawsze spłukiwać wodę przy zamkniętej klapie.
Klamki
Klamki w twoim domu, ale również gałki przy meblach oraz inne uchwyty i wyłączniki światła są siedliskiem bakterii. Dekadę temu światowe media rozpisywały się o mężczyźnie, któremu groziła amputacja ramienia po kontakcie z bakteriami zgromadzonymi na klamce w publicznej toalecie (infekcji nabawił się po tym, jak złapał za klamkę skaleczonym kciukiem). Twój dom to nie publiczna toaleta, nie zmienia to jednak faktu, że klamki, włączniki i uchwyty są siedliskiem drobnoustrojów.
Jak czyścić klamki?
Przede wszystkim czyścić, o czym wiele z nas zapomina – a już szczególnie, gdy w domu panuje choroba. Klamki można wytrzeć chusteczką antybakteryjną albo umyć środkiem czyszczącym i dezynfekującym (warto wybrać preparat, który można stosować na wszystkie powierzchnie), po czym przetrzeć szmatką. Z badań wynika, że najmniej zarazków gromadzi się na klamkach miedzianych, co zaczęto wykorzystywać w niemieckich szpitalach.
Bibliografia:
- https://ann-clinmicrob.biomedcentral.com/articles/10.1186/1476-0711-8-7,
- https://cals.arizona.edu/news/why-your-cellphone-has-more-germs-toilet,
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16640304,
- https://www.nsf.org/newsroom_pdf/2011_NSF_Household_Germ_Study_exec-summary.pdf,
- http://nytimes.com.
Polecamy
Lekarze mówią o pladze zakażeń bakteryjnych. „W środowisku szpitalnym namnażają się co 8 minut”
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Grypa żołądkowa to chyba najmniejszy problem. Oto jakimi chorobami może skończyć się nieumiejętne korzystanie z toalety publicznej
„Nie macaj bułki w sklepie” – ostrzega prawnik Marcin Kruszewski. Jaka kara grozi za dotykanie gołą ręką pieczywa?
się ten artykuł?