Przejdź do treści

5 faktów o śmieciach, których nie znałaś. Pokazują, jak małą mamy wiedzę na temat segregacji

5 faktów o śmieciach, których nie znałaś. Pokazują, jak dużo odpadów wyrzucamy i jak małą mamy wiedzę na temat segregacji
5 faktów o śmieciach, których nie znałaś. Pokazują, jak dużo odpadów wyrzucamy i jak małą mamy wiedzę na temat segregacji / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trwa Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. To akcja zwracająca uwagę na ilość śmieci, jakie produkujemy. Ekoaktywistka i blogerka Sylwia Majcher udowadnia, jakie to poważne zjawisko. Fakty na temat produkcji odpadów i segregacji (a raczej jej braku), które podaje Majcher, szokują. I motywują do zmian!

1,3 mld ton odpadów rocznie

Sylwia Majcher apeluje: w Europie produkujemy ponad 1,3 miliarda ton śmieci każdego roku. Na polskich wysypiskach 60 proc. odpadów stanowią opakowania po rozmaitych produktach. Rocznie, jak podaje Centrum Badawczo Rozwojowe Opakowań, wyrzucamy:

  • pół miliona ton papieru i kartonu,
  • 430 tysięcy ton szkła,
  • 264 tysięcy ton tworzyw sztucznych,
  • 136 tysięcy ton metali.

Majcher podkreśla, że mamy problem nie tylko z nadmiarem śmieci, ale też z ich segregacją.

„Tylko 15 proc. Polaków rozdziela je dobrze. Błędy się nie opłacają, bo stawki za wywóz odpadów rosną” – tłumaczy.

Chcesz poznać jeszcze więcej faktów o śmieciach? Koniecznie przeczytaj te, które zebrała blogerka. Ostrzegamy: zdecydowanie nie napawają optymizmem.

Sylwia Majcher / Arch. prywatne S. Majcher

5 faktów o śmieciach

  1. Statystyczny Polak wytwarza 315 kg śmieci rocznie, czyli niemal pięć razy tyle, ile waży.
  2. Połowa Polaków uważa, że trzeba myć opakowanie przed wyrzuceniem. Tymczasem nie powinno się myć opakowań, o ile dana gmina wyraźnie tego nie zaleca. Pamiętajmy, że mycie opakowań powoduje zwiększone zużycie wody. Opakowania należy jednak opróżniać – nie wyrzucajmy do śmieci np. w połowie pełnego słoika z dżemem.
  3. Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku 56 szklanych opakowań nadających się do ponownego wykorzystania.
  4. Jedna wykorzystana ponownie szklana butelka pozwala na zaoszczędzenie energii potrzebnej do oświetlenia pokoju przez cztery godziny.
  5. Mała bateria może zatruć aż 400 litrów wody. Baterie powinny trafić do specjalnego pojemnika w sklepie lub w PSZOK-u.

Sylwia Majcher

„Codziennie piszę, jak nie marnować” – mówi o sobie Sylwia Majcher, blogerka i autorka dwóch książek: „Gotuję, nie marnuję” oraz „Wykorzystuję, nie marnuję”. Blogerka tworzy też patenty i przepisy, dzięki którym zastanowisz się dwa razy, zanim coś wyrzucisz do kosza.

Konto Sylwii Majcher na Instagramie obserwuje niemal 20 tys. osób. Popularność przyniosła blogerce nie tylko duża wiedza, ale i umiejętność przekazywania jej innym w łatwy sposób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?