Przejdź do treści

Nie tylko grzeje, ale i leczy! Wełna i jej prozdrowotne właściwości

Wełna i jej zdrowotne właściwości Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wełna posiada właściwości, które wpływają pozytywnie na zdrowie. Przynosi ulgę w bólach mięśni, stawów, kręgosłupa, a także poprawia krążenie krwi. Ponadto jest najlepszym naturalnym produktem termoregulacyjnym. Dzięki niej zimą jest nam ciepło, a latem chłodno.

Wełna jest włóknem naturalnym, od tysięcy lat wykorzystywanym przez człowieka m.in. do produkcji odzieży i pościeli. Od czasów starożytnych ludzie znają jej prozdrowotne właściwości i z pomocą wełnianych kompresów leczą bóle zębów, złamane kończyny, zapalenia, a także bóle reumatyczne i kręgosłupa. Bandaż z wełny owczej pomaga ustabilizować system nerwowy i poprawia sen. Antybakteryjne właściwości wełny, poprawa krążenia krwi oraz ochrona przed wilgocią sprawiły, że coraz częściej wykorzystuje się wełnę jako środek leczniczy.

Wełna – termoizolacja

Wełna jest najzdrowszym termoregulacyjnym produktem stosowanym w produkcji ubrań, obuwia i koców. Dzięki dynamice włosia, które posiada zdolność kurczenia i rozprężania pod wpływem temperatury, wełna ma zdolności samoregulacji temperatury, dzięki czemu w zimnie chroni przed zmarznięciem, a w cieple – przed przegrzaniem organizmu. Zapobiega przez to powstawaniu groźnych chorób, m.in. bólów stawów, kręgosłupa, nerek, a także chorób reumatycznych. Ponadto wełna dzięki swojej sprężystości nie przylega bezpośrednio co ciała, zatrzymując wokół siebie warstwy powietrza, co pozwala wytworzyć dodatkową warstwę izolacyjną, dzięki czemu „oddycha” i utrzymuje temperaturę ciała w okolicach 37 st. Celsjusza.

Wełna – hipoalergiczna

Alergia i atopowe zapalenie skóry często wynikają z noszenia produktów ze sztucznych tkanin, które w swoim składzie zawierają barwniki i substancje chemiczne. Natomiast z wyrobów z wełny może korzystać prawie każdy, gdyż wełna ma właściwości hipoalergiczne i antybakteryjne. Naturalna wełna nie powoduje alergii, wręcz przeciwnie – obniża reakcje alergiczne i eliminuje warunki rozwoju roztocza.

Wełna – antybakteryjna

Wełna nie wchłania potu, lecz wydala go na zewnątrz przez higroskopijne właściwości, czyli zdolności do wchłaniania i wyparowywania wody. Dzięki temu wełna utrzymuje naszą skórę suchą, a bakterie nie mają możliwości rozmnażania się. Wosk zawarty w owczej skórze (lanolina) jest naturalnym antyseptykiem, więc osłabia wszelkie bakterie i wirusy. Wełna ma także właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Świeżo ściętą wełną okładano niegdyś chore miejsca. Ponadto wełna pomaga przy przeziębieniach, stanach zapalnych, bólach zębów, stawów i kości, przy reumatyzmie i artretyzmie, przy bólach i stanach zapalnych nerek. Profilaktycznie można ją stosować przy grożących odparzeniach i lekkich odleżynach, jednak nie zaleca się jej przy otwartych ranach. Owcze runo jest także dobre na infekcje grzybicze oraz otarte pięty i pęcherze na stopach.

Materiały promocyjne

Wełna – poprawa krążenia

Drobne włókna wełny pobudzają zakończenia układu nerwowego, krwionośnego, poprawiając krążenie krwi. Dlatego wełna daje nam uczucie stałego masażu, który dla niektórych bywa trudny do wytrzymania. Noszenie wełnianych skarpetek czy rękawiczek jest idealne dla osób, którym marzną nogi i ręce. Kiedy wspomagamy krążenie krwi, zmniejsza się ryzyko zawału mięśnia sercowego, poprawia ukrwienie komórek, polepsza ukrwienie mózgu, co z kolei wpływa korzystnie na pamięć i koncentrację.

Wełna – naturalny biofiltr

Wełna działa jak swego rodzaju biofiltr. Nie wchłania zapachów, kurzu i skutecznie neutralizuje szkodliwe substancje w powietrzu w zamkniętych pomieszczeniach, takie jak np. trujący formaldehyd. Chroni także przed szkodliwym promieniowaniem środków wchodzących w skład materiałów budowlanych. Dzięki temu wykorzystywana jest w budownictwie w celu izolacji cieplnej i dźwiękowej. Warto także zaopatrzyć się w wyposażenie z naturalnej wełny – narzuty czy dywany. Oprócz walorów estetycznych zapewnią nam wiele dodatkowych korzyści zdrowotnych.

Wełna – ochrona skóry

Owcze runo (świeża wełna) zawiera w sobie lanolinę, nazywaną zwierzęcym woskiem, składającą się z estrów kwasów tłuszczowych i steroli, która jest cennym składnikiem wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym. Jest ona bardzo dobrze wchłaniana przez skórę, posiada właściwości przeciwbakteryjne i ochronne, dlatego wykorzystuje się ją do wyrobu kremów i maści.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.