3 błędy w ćwiczeniach na brzuch, które rujnują dno miednicy. Przestrzega Pani Fizjotrener
Często ćwiczysz mięśnie brzucha? Sprawdź, czy robisz to dobrze! Stawka jest wysoka, bo chodzi o zdrowie dna miednicy. Gosia Włodarczyk, czyli Pani Fizjotrener, tłumaczy, jakie błędy w treningu mięśni brzucha popełniamy najczęściej.
Wybieranie złych ćwiczeń „na brzuch”
„Nie jestem fanką 'brzuszków’, bo to ćwiczenie przynosi więcej szkody niż pożytku. Znam milion lepszych i takimi się z wami dzielę (…). Zdrowie kobiece jest moim priorytetem, a szczególnie musimy dbać o dno miednicy” – podkreśla fizjoterapeutka.
W swoim poście ekspertka dodała obraz USG osoby wykonującej brzuszek. Wyjaśnia, że pęcherz u niej obniża się i przemieszcza, a wzrost ciśnienia w brzuchu powoduje obniżanie pęcherza w światło pochwy u kobiet. Poza tym badania przytoczone przez fizjoterapeutkę mówią, że 1/3 z pań ćwiczących brzuch nie umie napiąć mięśni dna miednicy. A, jak podkreśla Włodarczyk, to podstawa, jeśli chcemy mieć płaski brzuch.
RozwińZaburzenie proporcji mięśni brzucha
Jak pisze ekspertka, często widzi u swoich pacjentek bardzo mocno rozbudowane mięśnie skośne brzucha i dużą dysproporcję między nimi a mięśniem poprzecznym brzucha, który jest słaby. Wskazuje, że może to skutkować:
- brakiem wąskiej talii,
- zaburzeniami pracy mięśni głębokich,
- bólami kręgosłupa,
- osłabieniem dna miednicy.
„Wciąganie brzucha” podczas treningów i „doklejanie lędźwi”
„Prawidłowe napięcie mięśni brzucha pojawia się podczas przybrania prawidłowej postawy ciała, zachowując naturalne krzywizny kręgosłupa. Zdrowy brzuch sam się napnie odpowiednio, gdy wydłużasz kręgosłup i ustawisz neutralnie miednicę” – zaznacza fizjoterapeutka.
„Gdy wciągasz pępek, napinają się mięśnie skośne brzucha i mięsień poprzeczny brzucha” – pisze Włodarczyk. Tymczasem aktywacja core powinna się odbywać spontanicznie. Jeśli robisz to świadomie, to poprzez aktywację mięśnia poprzecznego brzucha, a najlepiej poprzez dno miednicy i podciągnięcie mięśni dna miednicy na wydechu.
„Tak napniemy wszystkie mięsie core: zgodnie z oddechem, włączy się do pracy głównie dno miednicy i mięsień poprzeczny brzucha oraz mięśnie wielodzielne. Podsumowując: komenda 'wciągnij pępek/pępek do kręgosłupa’ mija się z celem!” – podkreśla Pani Fizjotrener.
Pani Fizjotrener – kim jest?
Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną.
W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jej profil obserwuje 128 tys. osób.
Polecamy
Wzdęty brzuch – przyczyny i domowe sposoby. Jak sobie z nim radzić?
Ćwicz nie tylko bicepsy! Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy
To może się zdarzyć, jeśli będziesz nosić zbyt obcisłe ubrania. Pani Fizjotrener ostrzega
Jesteś „toaletową czytaczką”? Czytasz, kichasz, wycierasz nos, siedząc na toalecie? W ten sposób niszczysz sobie zdrowie. Rozmawiamy z Panią Fizjotrener
się ten artykuł?