Przejdź do treści

3 błędy w ćwiczeniach na brzuch, które rujnują dno miednicy. Przestrzega Pani Fizjotrener

3 błędy w ćwiczeniach na brzuch, które rujnują dno miednicy. Przestrzega Pani Fizjotrener
3 błędy w ćwiczeniach na brzuch, które rujnują dno miednicy. Przestrzega Pani Fizjotrener/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Często ćwiczysz mięśnie brzucha? Sprawdź, czy robisz to dobrze! Stawka jest wysoka, bo chodzi o zdrowie dna miednicy. Gosia Włodarczyk, czyli Pani Fizjotrener, tłumaczy, jakie błędy w treningu mięśni brzucha popełniamy najczęściej.

Wybieranie złych ćwiczeń „na brzuch”

„Nie jestem fanką 'brzuszków’, bo to ćwiczenie przynosi więcej szkody niż pożytku. Znam milion lepszych i takimi się z wami dzielę (…). Zdrowie kobiece jest moim priorytetem, a szczególnie musimy dbać o dno miednicy” – podkreśla fizjoterapeutka.

W swoim poście ekspertka dodała obraz USG osoby wykonującej brzuszek. Wyjaśnia, że pęcherz u niej obniża się i przemieszcza, a wzrost ciśnienia w brzuchu powoduje obniżanie pęcherza w światło pochwy u kobiet. Poza tym badania przytoczone przez fizjoterapeutkę mówią, że 1/3 z pań ćwiczących brzuch nie umie napiąć mięśni dna miednicy. A, jak podkreśla Włodarczyk, to podstawa, jeśli chcemy mieć płaski brzuch.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zaburzenie proporcji mięśni brzucha

Jak pisze ekspertka, często widzi u swoich pacjentek bardzo mocno rozbudowane mięśnie skośne brzucha i dużą dysproporcję między nimi a mięśniem poprzecznym brzucha, który jest słaby. Wskazuje, że może to skutkować:

  • brakiem wąskiej talii,
  • zaburzeniami pracy mięśni głębokich,
  • bólami kręgosłupa,
  • osłabieniem dna miednicy.

„Wciąganie brzucha” podczas treningów i „doklejanie lędźwi”

„Prawidłowe napięcie mięśni brzucha pojawia się podczas przybrania prawidłowej postawy ciała, zachowując naturalne krzywizny kręgosłupa. Zdrowy brzuch sam się napnie odpowiednio, gdy wydłużasz kręgosłup i ustawisz neutralnie miednicę” – zaznacza fizjoterapeutka.

„Gdy wciągasz pępek, napinają się mięśnie skośne brzucha i mięsień poprzeczny brzucha” – pisze Włodarczyk. Tymczasem aktywacja core powinna się odbywać spontanicznie. Jeśli robisz to świadomie, to poprzez aktywację mięśnia poprzecznego brzucha, a najlepiej poprzez dno miednicy i podciągnięcie mięśni dna miednicy na wydechu.

„Tak napniemy wszystkie mięsie core: zgodnie z oddechem, włączy się do pracy głównie dno miednicy i mięsień poprzeczny brzucha oraz mięśnie wielodzielne. Podsumowując: komenda 'wciągnij pępek/pępek do kręgosłupa’ mija się z celem!” – podkreśla Pani Fizjotrener.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Pani Fizjotrener – kim jest?

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. 

W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzuchaJej profil obserwuje 128 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?