Związki partnerskie i małżeństwa jednopłciowe powinny być uznawane w całej UE. Rezolucja Parlamentu Europejskiego
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie uznania małżeństw jednopłciowych i związków partnerskich we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zgodnie z dokumentem osoby w takich związkach, zawartych w jednym państwie członkowskim, powinny być uznawane we wszystkich innych, a partnerzy tej samej płci traktowani na równi z innymi.
Równe prawa dla wszystkich małżeństw
Małżeństwa jednopłciowe i związki partnerskie powinny być uznawane na terenie całej Unii Europejskiej – postuluje Parlament Europejski w przegłosowanej we wtorek rezolucji w sprawie „praw osób LGBTIQ”. Europosłowie podkreślają, że wszyscy obywatele powinni na równi korzystać ze swoich praw na terenie całej Unii. Wymieniają tu m.in. prawo do swobodnego przemieszczania się pomiędzy krajami, uznawanie zarejestrowanych małżeństw osób tej samej płci w jednakowy sposób we wszystkich państwach członkowskich, a także zachowanie wszelkich praw, jakie obecnie przysługują w małżeństwach różnych płci.
Rezolucja jest odpowiedzią na niejasną politykę stosowaną wobec osób tej samej płci i nieprzestrzeganie przez niektóre państwa członkowskie niedawnych orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Obecnie 27 państw UE zachowuje swobodę nieautoryzowania małżeństw jednopłciowych, a sześć z nich, (Polska, Bułgaria, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja) nie przewiduje żadnego usankcjonowania związków osób tej samej płci.
Prawo do łączenia rodzin
Możliwość zawierania małżeństw przez pary tej samej płci uznają: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Hiszpania i Szwecja oraz Islandia i Norwegia. Według rezolucji w sprawie „praw osób LGBTIQ” małżeństwa jednopłciowe zawarte w tych krajach powinny być uznawane również w pozostałych państwach członkowskich z zachowaniem wszelkich praw, jakie przysługują małżeństwom różnych płci.
Rezolucja wzywa także do uznania przez kraje członkowskie osób dorosłych wymienionych w akcie urodzenia dziecka za jego prawnych rodziców.
„Posłowie chcą, by tęczowe rodziny miały takie samo prawo do łączenia rodzin, jak pary przeciwnej płci i ich rodziny” – czytamy w komunikacie prasowym.
Przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka prowadzone są dwie sprawy, w których pary jednopłciowe stanęły w obliczu odmowy przez polskie władze wpisania ich małżeństwa do krajowego rejestru. Posłowie uznali również, że społeczność LGBTIQ w Polsce i na Węgrzech jest dyskryminowana, wobec czego wezwali do wszczęcia postępowań, zastosowania środków sądowych oraz narzędzi budżetowych przeciwko tym krajom.
„Posłowie odnotowują także dyskryminację, jakiej doświadczają społeczności LGBTIQ w Polsce i na Węgrzech. Parlament wzywa do dalszych działań UE wobec tych krajów” – dodano.
Zobacz także
Stres mniejszościowy powoduje, że osoby LGBTQ+ się izolują, ukrywają swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową – pisze psycholożka Anna Cyklińska
„Osobom LGBT+ potrzebne jest poczucie, że nie są pozostawione same sobie” – mówi Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy „Terapeuci dla LGBT+”
Dorota Sumińska: Nie dzielę świata na zwierzęcy i ludzki. Uważam, że jest jeden, wspólny
Polecamy
Emma D’Arcy: „Zdecydowałom się zrobić coming out, aby pokazać młodym osobom, że jest dla nas przestrzeń i jest jej coraz więcej”
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
Sarah McBride pierwszą osobą transpłciową wybraną do Kongresu! „To przełomowe osiągnięcie w marszu ku równości”
Chloë Grace Moretz dokonała coming outu. „Wierzę w potrzebę ochrony prawnej, która ochroni mnie jako lesbijkę”
się ten artykuł?