Przejdź do treści

Zapłacą osobom samotnym, by wyszły z domu. Młodzi ludzie dostaną „500 plus”

Kobieta w tramwaju
Zapłacą singlom, by wyszli z domu. Młodzi ludzie dostaną 500 plus/ fot. Elle Morre/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Korea Południowa planuje wprowadzić w życie niecodzienny plan. Państwo to prawdopodobnie zostanie pierwszym, które wspomoże samotnych młodych ludzi, by wyszli z domu. Rząd w ten sposób chce zachęcić ich do znalezienia pracy lub powrotu do szkoły i nawiązania relacji społecznych. Zgodnie z danymi, 338 tys. młodych Koreańczyków izoluje się od świata.

Zapłacą młodym, by wyszli z domu

Korea Południowa ma zaoferować samotnej młodzieży miesięczny zasiłek w wysokości 500 dolarów. Młodzi będą mogli przeznaczyć otrzymane pieniądze na mieszkanie, jedzenie, ubrania i inne wydatki związane z życiem. W ten sposób władze państwa planują wyciągnąć z domów młodych ludzi, którzy odcięli się od społeczeństwa. Nowe świadczenie miałoby pomóc im w nawiązaniu lub odnowieniu relacji z innymi. Zastrzyk gotówki przeznaczony jest dla osób w wieku od 9 do 24 lat.

Jak podaje „Insider”, zgodnie z danymi Instytutu Zdrowia i Spraw Społecznych ok. 338 tys. Koreańczyków w wieku od 19 do 39 lat izoluje się od świata i stało się „samotnikami typu pustelnika”. Dziennikarze portalu zauważają, że zjawisko to jest podobne do hikikomori, które uważane jest już za chorobę cywilizacyjną (oznacza „ograniczenie się do przebywania w zamkniętej przestrzeni, domu, pokoju” oraz „odmowę pójścia do szkoły”). Japońscy urzędnicy z kolei szacują, że liczba osób żyjących w zamknięciu może wynosić około miliona. Jak dodaje „Insider”, młodzi Koreańczycy zamykają się w domu na miesiące, a nawet lata. Często robią to kosztem pracy czy szkoły. Koreański resort wskazuje, że do takich kroków młodych ludzi popycha stres, konflikty i przemoc w rodzinie, znęcanie się w szkole, osobiste traumy i ubóstwo.

Tamtejszy rząd alarmuje, że samotność młodych ludzi, nieregularny tryb życia i niezdrowa dieta lub niedożywienie spowodują rozwinięcie się u nich depresji oraz zahamuje rozwój fizyczny. Zgodnie z rządowymi statystykami z 2019 r., z depresją zmaga się co czwarty obywatel tego kraju, a niemal jedna trzecia uczniów gimnazjów i liceów w 2019 i 2021 r. rozważała odebranie sobie życia z powodu stresu w szkole.

Kobieta stoi pod ścianą

Świadczenia dla młodzieży

Obecna izolacja społeczna młodych ludzi może w przyszłości prowadzić także do zmniejszenia się populacji, czego obawiają się koreańskie władze. To bowiem będzie miało wpływ na spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, które zapewniają płynność emerytur dla starszych obywateli. Problem jednak pogłębia się w związku z rosnącymi cenami mieszkań oraz niepewnymi warunkami zatrudnienia, co wywiera ogromną presję na młodych Koreańczykach.

Świadczenie dla samotnej młodzieży ma wspomagać młodych ludzi także na innych płaszczyznach. W planach ustawy zawarto również dofinansowanie w wysokości 1500 dol. rocznie na pokrycie kosztów leczenia, 577 dol. miesięczne na czesne i opłaty szkolne, 277 dol. miesięcznie na pomoc w znalezieniu zatrudnienia, a także 230 dol. miesięcznie na zadbanie o zdrowie psychiczne. Młodzi mogą liczyć również na 230 dol. miesięcznie, które będą mogli wydać na usługi związane z kulturą. Prawdopodobnie ministerstwo przekaże również finanse na operacje kosmetyczne dla młodych ludzi. Jak wskazano, zostaną one przeznaczone na „korektę wyglądu i blizn, których nastolatki mogą się wstydzić”.

 

Źródło: Insider

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: