Przejdź do treści

„Zanim się odezwiesz – pomyśl, ile nie wiesz”. Psycholożka Weronika Czyrny wraca z kolejną odsłoną wiralowego cyklu

"Zanim się odezwiesz - pomyśl, ile nie wiesz". Psycholożka Weronika Czyrny wraca z kolejnym viralowym postem / istock
"Zanim się odezwiesz - pomyśl, ile nie wiesz". Psycholożka Weronika Czyrny wraca z kolejnym viralowym postem / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Tyle mamy wszędzie konfliktów – nie dodawajmy sobie kolejnego przy świątecznym stole. Rok się zmienia, problemy inne, ale zasada pozostaje ta sama: zanim się odezwiesz – pomyśl, ile nie wiesz” – pisze psycholożka Weronika Czyrny na swoim profilu @zastanawiamsiee na Instagramie. Co możemy usłyszeć przy świątecznym stole? Czego inni nie wiedzą?

Zasłyszane przy świątecznym stole

Weronika Czyrny, psycholożka i autorka profilu @zastanawiamsiee na Instagramie, od 2020 roku tworzy świąteczny cykl „Czego nie wiedzą, czyli zasłyszane przy świątecznym stole”. W tym roku, podobnie jak w poprzednich, ekspertka stworzyła galerię. Na slajdach poznajemy historię Edyty, Pawła, Uli, Pauliny, Klaudii, Kazika, Anny i Jadwigi. Bohaterów łączy jedno – krzywdzące zdania, jakie usłyszeli od bliskich. Słowa wypowiadane przez osoby, które nie mają pełnego obrazu rzeczywistej sytuacji odbiorcy przekazu.

„Ten wpis to taki kolaż słów i tekstów, które usłyszałam ja, moi bliscy, osoby korzystające z udzielanego przeze mnie wsparcia, ale też po prostu te postacie, których nie znam, mieszkające być może w moim bloku albo na drugim końcu Polski.

Najbardziej przykre jest to, że po opublikowaniu wpisu ludzie zaczęli pisać w komentarzach i wiadomościach prywatnych: 'tak, usłyszałam to samo’ albo 'słyszę to co roku, nienawidzę świąt’ – mówiła w rozmowie z nami Weronika Czyrny, twórczyni tego pomysłu.

Rodzina przy stole świątecznym

Czego inni nie wiedzą?

 1. W tym roku Edyta usłyszy, że wymyśla sobie znowu jakieś terapie, leczenia, choroby, a wystarczy wziąć się za siebie.
  Czego nie wiedzą: Gdyby Edyta zamiast kolejny raz „wziąć się za siebie”, poszła po pomoc wcześniej, uniknęłaby być może następnego nawrotu.
 2. Paweł w tym roku usłyszy, że gdyby go wzięli do wojska to nauczyłby się w końcu dyscypliny i bycia prawdziwym facetem.
  Czego nie wiedzą: Paweł wciąż oducza się „dyscypliny” otrzymanej w domu i chociaż rany już się wygoiły, to wciąż ciężko mu nie kojarzyć męskości z przemocą.
 3. W tym roku Ula usłyszy, że powinna zdjęć te chłopięce ubrania i zacząć zachowywać się jak na dziewczynę przystało, bo tylko denerwuje ojca.
  Czego nie wiedzą: Ponownie odroczony został moment powiedzenia rodzicom o tym, o czym powiedzieć tak straszno. Ale za rok już na pewno.
 4. Paulina w tym roku usłyszy, że przecież nie jest brzydka ani całkiem głupia, więc co jest z nią nie tak, że wciąż nikogo nie ma?
  Czego nie wiedzą: Paulina nigdy nie doświadczyła bezpiecznej relacji w dzieciństwie, przez co dużo trudniej jest jej znaleźć i utrzymać związek.
 5. W tym roku Klaudia usłyszy, że wszyscy czekają na wesołą nowinę z jej strony – ma przecież warunki do utrzymania dziecka, a z roku na rok nie robi się wcale młodsza.
  Czego nie wiedzą: Poza warunkami liczą się jeszcze gotowość, potrzeba, chęć, a Klaudia sama wciąż nie wie, czy ma którekolwiek z nich. Wie natomiast, jak to jest podjąć decyzję, która nie jest jej.
 6. Kazik w tym roku znowu usłyszy pytania o to, czy zostanie lekarzem jak tata i że to już czas wybrać ścieżkę kariery.
  Czego nie wiedzą: Kazik jedyną ścieżkę, jaką chce teraz wybierać, jest ścieżka do domu ulubionego kolegi ze szkoły. A jeśli chodzi o dorosłość, wie tylko, że chce być częściej w domu.
 7. W tym roku Anna usłyszy, że całkiem się rozpuściła, daje zły przykład dzieciom i powinna wziąć się w końcu do roboty.
  Czego nie wiedzą: Gdyby Anna wcześniej nauczyła się odpoczywać regularnie, nie dotarłaby być może do momentu, w którym to jej organizm wymusił na niej przerwę.
 8. Jadwiga usłyszy w tym roku, że nic nie rozumie, że tylko szkodzi i lepiej, żeby usiadła i już nie przeszkadzała.
  Czego nie wiedzą: Że Jadwiga bardzo chciałaby zrozumieć, pomagać, pamiętać. Jest przekonana, że zna najlepszy przepis na barszcz, ale nie wie, gdzie zapodziała go w głowie.

„Zastanawiam się” – kto stoi za tym profilem?

Za profilem @zastanawiamsiee na Instagramie stoi Weronika Czyrny, psycholożka działająca w obszarze wsparcia psychicznego w trudnych sytuacjach. Sama o sobie pisze: „Człowiek, psycholożka, organizatorka słów”. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie niemal 40 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: