Przejdź do treści

Wykreśl ze swojego słownika zdanie „Uśmiechnij się”. „Uśmiech nie jest lekiem na smutki i nie leczy z depresji”

Wykreśl ze swojego słownika wyrażenie "Uśmiechnij się". "Uśmiech nie jest lekiem na smutki i nie leczy z depresji"
Wykreśl ze swojego słownika wyrażenie "Uśmiechnij się". "Uśmiech nie jest lekiem na smutki i nie leczy z depresji" / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak często słyszysz: „Co jesteś taka smutna? Uśmiechnij się”? „Nie musisz się uśmiechać na czyjeś życzenie. Nie uśmiechając się nie stajesz się mniej atrakcyjna, ładna czy fajna” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie psycholożka Olga Madej.

Uśmiech lekiem na całe zło?

Czy też odnosicie czasem wrażenie, że mówiąc nam 'uśmiechnij się’, próbuje się sprawować nad nami jakąś formę kontroli? Że to unieważnianie naszych uczuć, emocji? Że będąc uśmiechniętymi jesteśmy 'ozdobą dla oka’, a gdy na naszych twarzach nie gości uśmiech, stajemy się niewygodni/ niewygodne? Tak jak niewygodne są emocje inne niż radość?” – pyta w swoim ostatnim wpisie na Instagramie psycholożka Olga Madej.

I zastanawia się, w czym tak naprawdę ma pomóc uśmiech – doda nam uroku, zainteresowania innych, a może poprawić samopoczucie? Ekspertka wyjaśnia, że co prawda istnieją badania, które dowodzą, że uśmiech lub sam grymas podobny do uśmiechu (uniesione kąciki ust, odsłonięte zęby) wpływają na emocje, nastawienie i koncentrację uwagi. To jednak, jak podkreśla Madej, nie oznacza, że uśmiech leczy z depresji, jest lekiem na smutki, niepokoje i trudności, których doświadczamy.

„Nie nakazuj mi się uśmiechać, nie komentuj w ten sposób mojego wyglądu lub nastawienia. Nie wiesz, co przeżywam i co niosę ze sobą na co dzień. Możesz komplementować mój uśmiech w inny sposób niż: 'zobacz, jak ładnie’, jak inaczej’, 'rób to częściej’, 'robisz to zbyt rzadko’. Mam prawo stawiać swoje granice i być asertywną w temacie swojej własnej mimiki” – zaznacza psycholożka.

Czy seks może być satysfakcjonujący bez orgazmu? Odpowiada seksuolożka Olga Madej

Olga Madej – kim jest?

Olga Madej to psycholożka i seksuolożka, która stoi za profilem na Instagramie @psycholog.seksuolog. Ukończyła podyplomowe studia z zakresu seksuologii klinicznej oraz podyplomowe studia przygotowania pedagogicznego. Prowadziła warsztaty, szkolenia dla dzieci i młodzieży, dla nauczycieli, rodziców, dla specjalistów z zakresu edukacji seksualnej.

Aktualnie koncentruje się na pracy z pacjentem/klientem indywidualnym w gabinecie prywatnym. Od października 2019 roku prowadzi konto psycho- i seksedukacyjne na Instagramie. Obserwuje je ponad 10 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: