Współtwórczyni szczepionki przeciw COVID-19 wyróżniona. Sarah Gilbert stała się wzorem lalki Barbie
Sześć kobiet zasłużonych w walce z pandemią koronawirusa zostało uhonorowanych przez amerykańską firmę Mattel. Producent zabawek stworzył lalki Barbie na podobieństwo naukowczyń. Wśród wyróżnionych znalazła się Sarah Gilbert, współtwórczyni szczepionki przeciw COVID-19.
Współtwórczyni szczepionki przeciw COVID-19 wyróżniona
Amerykańska firma Mattel w ramach swojej serii Barbie Role Models wypuściła na rynek sześć lalek wzorowanych na kobietach zasłużonych w walce z COVID-19. Sarah Gilbert, brytyjska wakcynolożka z Uniwersytetu Oksfordzkiego, znalazła się w gronie naukowczyń uhonorowanych podobizną w postaci lalki Barbie. Brytyjka kierowała zespołem naukowczyń i naukowców, którzy na Uniwersytecie Oksfordzkim pracowali nad szczepionką przeciw COVID-19, produkowanej przez koncern AstraZeneka.
Gilbert przyznała, że początkowo czuła się nieco dziwnie z powodu wyróżnienia podobizną lalki, ale ma nadzieję, że pomoże ona zachęcić dziewczynki do pracy w naukach ścisłych (określanych po angielsku jako STEM – science, technology, engineering, mathematics).
„Liczę, że dzieci, które zobaczą moją Barbie, uświadomią sobie, jak ważna jest kariera naukowa, aby pomóc światu wokół nas. Chciałabym, aby moja lalka pokazała dzieciom kariery, o których mogą nie wiedzieć, jak na przykład wakcynolog” – powiedziała.
Sarah Gilbert wcześniej została uhonorowana przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego i tytułem szlacheckim. Otrzymała też owacje na stojąco, kiedy pojawiła się na widowni pierwszego dnia turnieju w Wimbledonie.
„Bohaterki COVID-19”
Firma Mattel poza lalką z podobizną Sarah Gilbert wypuściła też pięć innych lalek wzorowanych na kobietach, które przyłożyły się do walki z epidemią koronawirusa. Wśród nich są:
- Amy O’Sullivan – pielęgniarka z izby przyjęć w szpitalu na Brooklynie w Nowym Jorku, która leczyła pierwszego amerykańskiego pacjenta z COVID-19,
- Kirby Whitby – australijska lekarka, współtwórczyni fartuchów medycznych wielokrotnego użytku,
- Jacqueline Goes de Jesus – naukowczyni, która kierowała sekwencjonowaniem genomu brazylijskiego wariantu koronawirusa,
- Audrey Cruz – lekarka z Las Vegas, która wraz z innymi azjatycko-amerykańskimi lekarzami walczyła z uprzedzeniami rasowymi,
- Chika Stacy Oriuwa – lekarka z wydziału psychiatrii na Uniwersytecie w Toronto w Kanadzie, która wskazywała na „systemowy rasizm” w służbie zdrowia.
„Barbie zdaje sobie sprawę, że wszyscy pracownicy pierwszej linii frontu ponieśli ogromne poświęcenie, mierząc się z pandemią i wyzwaniami, które wzmogła. Chcąc zwrócić uwagę na ich wysiłek, dzielimy się ich historiami… aby zainspirować następne pokolenia do naśladowania postaw tych bohaterek” – powiedziała Lisa McKnight, starsza wiceprezes i globalna szefowa Barbie w firmie Mattel.
Inkluzywne lalki
Po fali zarzutów, że lalki Barbie przedstawiały nierealistyczne wzorce kobiecości, firma Mattel zaczęła wypuszczać na rynek nowe modele Barbie, które przełamują dotychczasowe schematy oraz odpowiadają na społeczno-polityczne zmiany. Seria Barbie Role Models to jedna z kilku inicjatyw mających na celu „przedefiniowanie pojęcia być czy wyglądać jak Barbie”.
Lalka, która przez wiele lat kojarzona była z nieproporcjonalną, długonogą i niewiarygodnie chudą blondynką, od jakiegoś czasu reprezentuje wiele bardziej realistycznych kształtów i rozmiarów ciała, kolorów skóry, widocznych schorzeń i niepełnosprawności, a także zawodów.
Wśród Polek, które doczekały się lalek wzorowanych na sobie, znalazły się: podróżniczka Martyna Wojciechowska, zawodowa kierowczyni ciężarówek Iwona Blecharczyk oraz sportsmentka, medalistka olimpijska Anita Włodarczyk.
Zobacz także
Prof. Magdalena Żernicka-Goetz: Moje odkrycie zostało uznane i opublikowane w najlepszych na świecie czasopismach naukowych, ale dla wielu naukowców brzmiało jak herezja
Barbie na wózku inwalidzkim i z protezą nogi. Mattel wprowadza nowe rodzaje lalek
Magda Mołek: My, polskie kobiety, jesteśmy wychowywane w kulturze oceny, w kulturze „nie popełniam błędów”, „jestem idealna”
Polecamy
Renata Szkup: „Siedemdziesiątka to nie koniec kariery, ale początek wielkiej przygody”
Andie MacDowell o nierealnych standardach piękna: „Jestem za stara, by się głodzić”
Tysiące nagich osób na moście Story Bridge. „Wszyscy jesteśmy tacy sami”
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
się ten artykuł?