W tym kraju dziś już miałabyś wolne. Kolejne państwo wprowadza czterodniowy tydzień pracy

się ten artykuł?
O skróceniu tygodnia pracy w wielu krajach dyskutuje się od dawna, a w niektórych po prostu wprowadza się go w życie. Portugalia to kolejny europejski kraj, w którym rząd uruchamia pilotażowy projekt czterodniowego tygodnia pracy.
Czterodniowy tydzień pracy w Portugalii
Przepisy pozwalające na zatrudnianie osób w systemie czterodniowego tygodnia pracy obowiązują już między innymi w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Islandii. Bardzo możliwe, że do tego gronu niedługo dołączy też jeszcze jeden europejski kraj. Rząd Portugalii uruchomił pilotażowy projekt czterodniowego tygodnia pracy. Jak poinformowała minister pracy, solidarności i zabezpieczenia społecznego Ana Mendes Godinho, do nowego programu przystąpiło w sumie 46 spółek, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Z rozwiązania skorzysta ok. 20 tys. pracowników.
„Cztery z nich to duże firmy, które zatrudniają ponad 1000 osób” – oświadczyła szefowa resortu pracy.
Mendes Godinho dodała, że kierowane przez nią ministerstwo od marca analizowało wspólnie z niektórymi portugalskimi przedsiębiorcami warunki oraz spodziewane konsekwencje wdrożenia czterodniowego tygodnia pracy.
„Tematem rozmów było m.in. to, w jaki sposób poprawić jakość zatrudnienia pracowników przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności i konkurencyjności spółek, które zamierzają wprowadzić czterodniowy tydzień pracy” – wyjaśniła Mendes Godinho.
4 dni pracy, 3 dni wolnego
Czterodniowy tydzień pracy to przyszłościowe rozwiązanie, które poprawia nie tylko jakość życia pracowników, ale również funkcjonowanie przedsiębiorstw. Potwierdziły to badania przeprowadzone w 2022 roku w Wielkiej Brytanii, w których wzięło udział 2,9 tys. osób z 61 różnych firm i instytucji. Wyniki eksperymentu (prowadzonego przez naukowców z University of Cambridge i z Boston College w USA) pokazały, że oprócz poprawy zdrowia psychicznego zaobserwowano również lepszą kondycję zdrowotną pracowników, którzy spędzali w pracy 4 a nie 5 dni. Aż 71 proc. badanych zadeklarowało, że odczuwa mniejszy poziom wypalenia zawodowego. To nie koniec plusów skrócenia tygodnia pracy.
Uczestnicy eksperymentu zaobserwowali poprawę tzw. work-life-balance, czyli równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Pracownicy przyznali również, że udało im się pozbyć tzw. syndromu poniedziałków, czyli niedzielnego stresu spowodowanego koniecznością powrotu do pracy. Ponadto aż o 65 proc. spadła liczba dni, kiedy pracownicy przebywali na zwolnieniach lekarskich. Większość firm, biorących udział w eksperymencie, zadeklarowało, że taki system pozostanie u nich na stałe i nie wyobrażają sobie powrotu do pięciodniowego tygodnia pracy.
Czwartek nowym piątkiem w Polsce?
Nad wprowadzeniem takiego rozwiązania toczą się dyskusje także w Polsce. Do Sejmu trafił już projekt ustawy skracającej czas pracy z 40 do 35 godzin bez obniżenia wynagrodzenia, którego pomysłodawcą jest Lewica.
„W Polsce mamy istną epidemię chorób związanych z przepracowaniem, takich jak choroby układu krążenia, problemy z kręgosłupem czy depresja. Co trzeci polski pracownik umysłowy czuje się wypalony zawodowo. To wszystko wpływa na wydajność pracowników, na koszty leczenia i na całą gospodarkę” – przekonywał Bartosz Grucela z zarządu krajowego Razem na stronie klubu Lewicy.
Według danych OECD za 2021 r. polscy pracownicy pracują przeciętnie 1 830 godzin w roku, co stanowi szósty najwyższy wynik wśród wszystkich państw OECD. Więcej czasu na obowiązki służbowe poświęca się tylko w Meksyku, Chile, Korei Południowej, Rosji i Estonii.
Zobacz także
– Do pasji w pracy trzeba podchodzić ostrożnie. Psycholog Sylwia Michalczyk o pracoholiźmie

„ADHD w naszym społeczeństwie jest niezrozumiane”. W jaki sposób objawia się u dorosłych?

„Bez stresu nie ma życia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy stres jest przewlekły i gdy sobie z nim nie radzimy, nie mamy nad nim kontroli” – mówi prof. Jadwiga Jośko-Ochojska
Polecamy

Kobieta za kierownicą bolidu F1 pierwszy raz od lat. „Chcę inspirować kobiety, aby podążały za swoimi marzeniami, jakiekolwiek by one nie były”

„Świadomie skracając czas pracy, sprawiamy, że przynosi ona lepsze efekty”. O idei slow biznes mówi Grażyna Pawtel-Lorente

„Polki mają wiedzę, ale na niej nie zarabiają” – mówi mentorka Ola Gościniak
