Przejdź do treści

W dniu pierwszych urodzin odwiedziła z mamą grób tatusia. „Chciała zjeść z nim śniadanie”

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Roczna dziewczynka urodzinowe śniadanie jadła na grobie ojca. Bliźniacy Jewhen i Bohdan Samodiya nie dożyli swojej osiemnastki: Rosjanie zastrzelili ich, kiedy szli drogą. Sześciolatek zginął w wyniku ostrzału artyleryjskiego wojsk rosyjskich w Łysyczańsku w obwodzie ługańskim. Absolwenci jednej ze szkół zatańczyli walca na ruinach budynku. Taki los tysiącom ukraińskich dzieci zgotowali Rosjanie.

Jadła śniadanie na grobie taty

Od czasu pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku wiele poruszających, wojennych fotografii obiegło świat. Niedawno opisywaliśmy historię absolwentów tańczących uroczystego walca z okazji zakończenia szkoły. Jedna z dziewcząt miała na sobie piękną, czerwoną suknię, która kontrastowała z ruinami budynku. Są zdjęcia, po których obejrzeniu ciężko się otrząsnąć. Możemy do nich zaliczyć także zdjęcie małej dziewczynki, która zjada śniadanie na grobie swojego taty. To dzień jej pierwszych w życiu urodzin. Fotografię udostępnił na Twitterze profil obrony Ukrainy.

 „Ta dziewczynka obchodzi urodziny przy grobie swojego ojca, żołnierza 93. Brygady armii ukraińskiej, który zginął w akcji. Tysiące dzieci nie czeka już na powrót rodziców z wojny. Wspieraj Ukrainę, aby dać nadzieję milionom, które wciąż czekają” – czytamy w opisie zdjęcia.

Prośbę dziewczynki spełniła jej mama. Maluch zjada śniadanie, patrząc na zdjęcie taty, który zginął broniąc swojej ojczyzny.  Ramka z portretem żołnierza jest w kolorach flagi Ukrainy.

„Przynieśliśmy ci śniadanie. Dziś są urodziny mojej córki, a wy siadacie razem do śniadania… Mój ból trudno wyrazić słowami, moje serce pęka” – takie słowa miała wypowiedzieć żona nieżyjącego żołnierza.

Takich historii, gdzie wojna niszczy całe rodziny, jest niestety bardzo wiele. Tak jak bliźniaków Jewhena i Bohdana Samodiyów. Chłopcy czekali na swoje osiemnaste urodziny, które mieli obchodzić w czerwcu. Pochodzili ze wsi Mochnatyn, chcieli zostać elektrykami. Ich plany i marzenia zostały brutalnie przerwane przez rosyjskich agresorów, którzy ich zestrzelili. Tak po prostu, w czasie spaceru. Tę tragedię opisuje ukraiński portal life.pravda.com.ua. Media obiegła fotografia uśmiechniętych chłopców zestawiona z drugą, na której widać ich już leżących w trumnach (Uwaga, poniżej treść nieodpowiednia dla osób wrażliwych):

Pomagając nie wolno zapominać o sobie

Sytuacja dzieci w Ukrainie – alarmujące dane

Według danych z 13 czerwca ponad 815 dzieci w Ukrainie ucierpiało w wyniku zbrojnej agresji Rosjan na pełną skalę. Zginęło 288 dzieci, a ponad 527 zostało rannych – poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego na Telegramie.

Należy zauważyć, że liczby te nie są ostateczne, ponieważ trwają prace nad ich ustaleniem w miejscach aktywnych działań wojennych, a także na czasowo okupowanych i wyzwolonych terytoriach.

Najwięcej poszkodowanych dzieci jest w obwodzie donieckim – 218, kijowskim – 116, charkowskim – 166, czernihowskim – 68, ługańskim – 54, chersońskim – 52, mikołajowskim – 48, zaporoskim – 30, sumskim – 17, w Kijowie – 16 i w obwodzie żytomierskim – 15.

  • 12 czerwca 6-letni chłopiec zginął w wyniku ostrzału artyleryjskiego wojsk rosyjskich w Łysyczańsku w obwodzie ługańskim.
  • 11 czerwca w wyniku ostrzału w Czortkowie w obwodzie tarnopolskim ranna została 12-letnia dziewczynka.
  • 20 marca 8-letni chłopiec został ranny w wyniku ostrzału Mariupola.
  • 17 kolejnych dzieci zostało rannych podczas ostrzału wojsk rosyjskich w obwodzie charkowskim.

Poinformowano, że w wyniku bombardowania i ostrzału przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej zostały uszkodzone 1971 placówki oświatowe. Spośród nich 194 zostały całkowicie zniszczone.

źródło: ukrinform.pl, life.pravda.com.ua

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: