Urszula Dudziak o menopauzie: To jest dla kobiety najpiękniejszy okres, bo nie kojarzy się ze stresem
Urszula Dudziak w szczerym wywiadzie opowiedziała o życiu po menopauzie. Królowa polskiego jazzu przełamała tym samym dotychczasowe stereotypowe podejście do tego okresu w życiu kobiety. „Zaczęłam zupełnie inaczej myśleć o sobie. Swobodniej, bardziej twórczo, stałam się bardziej zrelaksowana i zdystansowana” – powiedziała.
Urszula Dudziak o menopauzie
Urszula Dudziak była gościnią programu „Kobiecy Punkt Widzenia” emitowanego na antenie TVN24. W rozmowie z Małgorzatą Mielcarek podkreśliła, że wzięła sobie za cel walkę ze stereotypowym myśleniem o menopauzie jako początku starości i powolnym końcu aktywności seksualnej. Wiele kobiet obawia się przez to, że staną się niewidzialne. „Trąbię na cały głos: tak nie jest!” – podkreśla wokalistka jazzowa. „To jest dla kobiety najpiękniejszy okres, bo nie kojarzy się ze stresem” – dodaje.
Piosenkarka przekonuje, że menopauza to czas na świadome przeżywanie i skupienie się wreszcie na sobie. „W końcu żyję pełnią życia” – zaznacza.
„Przekwitłam dokładnie po to, żeby rozkwitnąć. To przekazuję kobietom. To jest moje motto, jeśli chodzi o menopauzę. Mam na to niezbite dowody, że po okresie przekwitania zaczęłam zupełnie inaczej myśleć o sobie. Swobodniej, bardziej twórczo, stałam się bardziej zrelaksowana i zdystansowana” – tłumaczy.
Dudziak w październiku będzie obchodziła 78. urodziny. W rozmowie z reporterką TVN24 zdradziła, że nie martwi się upływającym czasem, bo teraz wreszcie czuje się szczęśliwa i spełniona.
„Pamiętam, jak kończyłam trzydziestkę, to była dla mnie tragedia, ja to tak przeżywałam, płakałam. Z czasem nabrałam zupełnie innego punktu widzenia. Dojrzewałam do tego, żeby być taką kobietą, jaką jestem teraz” – zaznacza.
„Lepiej być trochę nadopiekuńczym, niż chojrakować”
To nie pierwszy raz, kiedy rozpoznawalna na całym świecie wokalistka jazzowa otworzyła się na temat menopauzy. Trzy lata temu w wywiadzie dla magazynu „Pani” powiedziała, że wyobrażenie o kobietach po menopauzie jest nieprawdziwe.
„To fantastyczny czas, doskonały na świadome, piękne przeżywanie. Jesteśmy wolne od zobowiązań, mamy odchowane dzieci, mąż w piachu. Możemy wszystko: robić striptiz, kiedy mamy ochotę…” – przyznała.
I dodała, że jako 75-latka cieszy się naprawdę udanym życiem erotycznym. „Ja i mój partner Bogdan jesteśmy przykładem na to, że bez względu na wiek można mieć satysfakcjonujący seks, który jest dopełnieniem wyjątkowo udanego związku” – dodała.
W rozmowie z reporterką TVN24 Urszula Dudziak nawiązała też do tematu depresji. Jako ambasadorka kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” podkreśla, że nie warto odkładać swojego zdrowia na potem.
„Jak się czeka za długo, to jak z każdą chorobą, potem trudniej wrócić do zdrowia” – powiedziała. – „Namawiam do tego, żeby być czujnym. Lepiej być trochę nadopiekuńczym, jeśli chodzi o swoje samopoczucie, niż chojrakować” – dodała.
Sama zmagała się z depresją w okresie mieszkania i kariery w USA, z kolei jej córka cierpi na chorobę dwubiegunową.
KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie
KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie, powstała, żeby wspierać wszystkie kobiety, które przechodzą menopauzę, i te, które czują, że aktualnie doświadczane przez nie objawy mogą być z nią związane. Powstała także z myślą o osobach, które po prostu chcą się lepiej przygotować do tego etapu: czy dla siebie samych, czy po to, by wiedzieć, jak wspierać bliskie sobie kobiety.
Instrukcja jest po to, aby życzliwie, z troską i w sposób rzeczowy przedstawić Ci zagadnienia związane z menopauzą. Myślimy o niej jak o przyjaciółce, która już przeszła drogę, którą masz przed sobą. Dzieli się z Tobą wiedzą, doświadczeniem, podpowiada możliwości działania tak, żebyś mogła nawigować przez ten etap jak najlepiej dla siebie.
Instrukcję stworzyłyśmy wspólnie z ekspertkami wielu dziedzin, które w sposób jasny, ciekawy i merytoryczny wyjaśniły wiele aspektów menopauzy, a także wspólnie z kobietami, które podzieliły się doświadczeniem tego okresu.
Krótka Instrukcja. O Menopauzie jest darmowa. Możesz przeczytać ją na stronie krotkainstrukcja.pl lub pobrać ją w formie PDF-a.
Zobacz także
„Ktoś wymyślił idiotyczne określenie menopauzy jako 'przekwitania’. Okropne! Nie dziwię się, że młodsze kobiety się tego boją” – mówi Ela Hübner
Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz: Natura wymyśliła menopauzę w sensownym celu
Po menopauzie kobieta przestaje być przydatna, traci energię, seksualność. Jednym słowem: jest na równi pochyłej do śmierci. Rozmawiamy o mitach dotyczących menopauzy
Polecamy
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
Córka Anny Dereszowskiej zmagała się z depresją. System je zawiódł. „Zderzyłam się ze ścianą”
Kate Winslet: W dojrzałym wieku stajemy się bardziej kobiece, silniejsze i seksowne. Odnajdujemy swój głos
„Nie mówiłem o tym nikomu”. Paweł Korzeniowski w szczerym wyznaniu na temat depresji
się ten artykuł?