Przejdź do treści

Unia Europejska zawalczy o równowagę płci na wysokich stanowiskach. „Najwyższy czas rozbić szklany sufit” – mówi Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen / gettyimages
Ursula von der Leyen / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Unia Europejska wydała oficjalną dyrektywę dotyczącą parytetów płci w zarządach dużych firm. Zgodnie z nią, co najmniej 40 proc. dyrektorów w radach nadzorczych spółek powinny stanowić kobiety. „Jest wiele kobiet kwalifikujących się na wysokie stanowiska. Powinny być w stanie je zdobywać” – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas swojego oficjalnego oświadczenia.

„Kobiety w zarządach”

Komisja Europejska po raz pierwszy przedstawiła propozycję tzw. dyrektywy „Kobiety w zarządach” w 2012 roku. Projekt na 10 lat utknął jednak w fazie ze względu na zastrzeżenia wielu państw członkowskich, w tym Polski. Głównym argumentem państw niezgadzających się z dyrektywą było założenie, że przepisy te będą ingerowały w kwestie, które powinny być regulowane jedynie na poziomie krajowym, takie jak np. procent kobiet zajmujących stanowiska w radach nadzorczych dużych spółek.

Niedawno swój sprzeciw wycofały jednak Niemcy, dzięki czemu zdobycie wymaganej większości okazało się możliwe. W związku z tym na zrealizowanie celów zawartych w dokumencie firmy mają czas do 2026 roku.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Do dzisiaj pokutuje to, że główną rolą kobiety jest dbanie o dom

Parytet płci

Dyrektywa, która została uchwalona 7 czerwca 2022 r., nakazuje, by do 2026 r. mniejszość płciowa (w przeważającej części są to kobiety), miała 40 proc. dyrektorów niewykonawczych. W systemie polskim oznacza to 40 proc. rad nadzorczych w spółkach giełdowych zatrudniających co najmniej 250 osób. 

Jak czytamy w Deutsche Welle: „Alternatywnym celem, który mogą wybrać kraje UE, jest 33 proc. kobiet w 2026 roku we władzach spółek giełdowych, co dla Polski jest definiowane jako łącznie zarządy i rady nadzorcze”.

Jak wyjaśniały przedstawicielki Unii Europejskiej, zwiększenie liczby kobiet w zarządach firm wiąże się z obopólną korzyścią, ponieważ sprawia, że firmy są bardziej innowacyjne. „Procesy selekcji muszą być oparte na jasnych, wcześniej ustalonych kryteriach, a dzięki temu porozumieniu wybierane będą tylko najlepsze kandydatki, co poprawi ogólną jakość rad nadzorczych” – mówiła Evelyn Regner, austriacka europosłanka.

„W Europie jest wiele wysoko wykwalifikowanych kobiet, a 60 proc. obecnych absolwentów uczelni wyższych to kobiety. Mimo to, są one nadal niewystarczająco reprezentowane na wysokich stanowiskach, a doświadczenie pokazuje, że skuteczną drogą do zmiany tej sytuacji są wiążące kwoty” – wyjaśniała Helena Dalli, komisarz UE ds. równości, odnosząc się do ewentualnych kar nakładanych na podmioty, które zignorują parytet płci.

„Ten dokument to przełom, jeśli chodzi o dostęp oraz zajmowanie przez kobiety wysokich stanowisk” – dodała Dalli na swoim Twitterze.

Jak podkreśliła Ursula von der Leyen: „Jest wiele kobiet kwalifikujących się na wysokie stanowiska. Powinny być w stanie je zdobywać”. Przewodnicząca Komisji Europejskiej pogratulowała także wszystkim, którzy swoją pracą przyczynili się do uchwalenia dyrektywy.

Sytuacja w Polsce

Jak wygląda reprezentacja płci w zarządach spółek w Polsce? Wskaźnik plasuje się na poziomie 19 proc. Do tej pory podejmowano bowiem jedynie tzw. „miękkie działania”: wewnętrzne kodeksy inkluzywności czy dobre praktyki w firmach. To się ma jednak zmienić. Po oficjalnym zatwierdzeniu przez Parlament Europejski i Radę, dyrektywa będzie musiała zostać przełożona na prawo krajowe w 27 państwach Unii.

Na jej wdrożenie poszczególni członkowie Unii Europejskiej będą mieli dwa lata. Dyrektywa będzie wymagała też ustalenia indywidualnego systemu kar za niewywiązywanie się z jej założeń.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach / fot. Getty Image

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach: „Musimy porzucić bonusy, które wynikają z pozornie lepszego postrzegania kobiet”

Swiatłana Cichanouska. Pierwszą wojnę stoczyła o zdrowie syna, drugą wypowiedziała białoruskiemu reżimowi

„Starzenie się jest cholernie seksowne”. Julia Fox wypowiada wojnę koncernom sprzedającym „przeciwstarzeniowe” kosmetyki

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

Polska kardiolożka w elitarnym gronie najlepszych naukowców z całego świata

Alanis Morissette ostro o branży muzycznej, która dyskryminuje kobiety. W proteście nie pojawiła się na ważnej ceremonii

Aga Wojciechowska: Kobietom jest znacznie trudniej w zawodzie strażaka, ale to nie oznacza, że są dyskryminowane

Nastolatek

Syn opowiedział o „zabawie” z kolegami. Jak rodzice powinni zareagować, tłumaczy edukatorka seksualna

Kadr z serilau chirurdzy /fot. abc.com

„To są takie kobiety, których nie lubimy”. Jak być albo nie być „Chirurgów” zawisło na włosku przez lożę starszych mężczyzn

„Równie dobrze” – nowa kampania Centrum Praw Kobiet obnaża stereotypy, które krzywdzą matki i ojców

Kobieta w ciąży leży na tapczanie

„Kobiety w ciąży zażywają leki, po cichu tracą swoje dzieci w okropnym bólu, przechodzą nieludzko bolące procedury (…) Ciąża może boleć i nie musicie się tego wstydzić” – apeluje Elwira Rutkowska

„Hidżab to nie jest temat zastępczy. To jest symbol kontroli władzy. Kobiety otwarcie rzucają jej rękawicę” – rozmowa z Aleksandrą Chrobak o kobiecej rewolucji w Iranie

Chrissy Teigen

„Ona jest taką drama queen”, „Przestań już o tym mówić”. Chrissy Teigen spotkała się z hejtem po wyznaniu o aborcji. Modelka odpowiedziała

Gospodarce zagrażają wykształcone kobiety. Tak wynika z raportu węgierskiego NIK-u / gettyimages

Gospodarce zagrażają wykształcone kobiety. Tak wynika z raportu węgierskiego NIK-u

Lisa LaFlamme

Prezenterka telewizyjna zwolniona z pracy za siwe włosy. „Oniemiałam. Wciąż jestem w szoku” – komentuje

Meghan Markle

Meghan Markle w podcaście dla kobiet walczy ze stereotypami. „Jeśli jesteś ambitną kobietą, to z pewnością jesteś wyrachowana, samolubna lub agresywna”

Sanna Marin

„Zatańcz z Sanną”. Kobiety wspierają premierkę Finlandii i publikują nagrania z imprez

„Pierwsze 10 dni wspominam jako jeden wielki ból. Gdy kładłam się spać, czułam, jak całe ciało krzyczy”. O trawersie Grenlandii i emocjach po mówi Miłka Raulin

Kobiety

Ane Piżl z cudowną (i potrzebną!) akcją topfreedom. „Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”

Kobiety w Iranie rozmawiają ze sobą

W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku

Bogusław Linda

Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”

Ważna zmiana w gdańskim urzędzie. Czy Aleksandra Dulkiewicz będzie pierwszą w Polsce "prezydentką"?

Ważna zmiana w gdańskim urzędzie. Czy Aleksandra Dulkiewicz będzie pierwszą w Polsce „prezydentką”?

„Znaki są językiem i ważne jest, aby nikogo nie wykluczały”. Izraelskie oznakowania przejdą metamorfozę

Zofia Zborowska-Wrona

Zofia Zborowska-Wrona o kobietach: „Jest mi szkoda siebie, jest mi szkoda każdej z nas, która nadal nieświadomie tkwi po pachy w tym szambie ściemy”

×