Przejdź do treści

Ubrania ze wskaźnikiem UPF: jak skutecznie chronią przed słońcem?

Dzieci w wodzie
Ubrania ze wskaźnikiem UPF: jak skutecznie chronią przed słońcem? Zdj: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lekka odzież dla dzieci i dorosłych na lato coraz częściej wyposażana jest we wskaźnik UPF. Oznacza to, że ubrania te chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Czy faktycznie odzież może skutecznie działać przeciw promieniom słonecznym i możemy bez obaw zakładać ją naszym dzieciom?

Czym są współczynniki SPF i UPF?

  • SPF (ang. sun protection factor) to wskaźnik używany na kosmetykach, który pokazuje, jak wysoki filtr ochronny znajduje się w danym preparacie.
  • UPF (ang. ultraviolet protection factor) jest wskaźnikiem dotyczącym tkanin. Jego wskazuje, z jaką skutecznością ubranie chroni nas przed promieniowaniem słonecznym.

Każda odzież w pewnym stopniu zabezpiecza skórę przed słońcem (np. zwykła koszulka na poziomie 5–6 UPF), ale to ubrania wyposażone we współczynnik UPF chronią najskuteczniej – zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Przykładowo: UPF 50+ (to najwyższy z dostępnych wskaźników uznawany przez normy europejskie oraz amerykańskie) blokuje nawet 98 proc. działania promieni słonecznych.

Okiem dermatologa

Dermatolog i lekarz medycyny estetycznej dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz, pomysłodawczyni kliniki Projekt Skóra potwierdza, że ubrania ze wskaźnikiem UPF – przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – są odpowiednie do fotoprotekcji.

– Jako dermatolog zawsze przypominam pacjentom, jak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Ubrania ze współczynnikiem UPF bardzo dobrze spełniają tę funkcję, co jest ważne szczególnie u dzieci. Rodzicom polecam zwłaszcza kostiumy kąpielowe, które mają formę kombinezonów, z dłuższymi rękawami i zakrytym tułowiem. Dzieciom w tych kostiumach nie jest gorąco i niewątpliwym atutem jest wykonanie z szybkoschnącego materiału – tłumaczy dr Marcinkiewicz.

Takie ubrania wykonane są zwykle z poliestru i elastyny; nici są tkane bardzo ściśle w celu zapewnienia maksymalnej ochrony przeciwsłonecznej. Odzież ze wskaźnikiem UPF pojawia się coraz częściej w ofercie sklepów odzieżowych, szczególnie w przestrzeni online. Gama produktów wciąż się rozszerza – w sprzedaży dostępne są już nie tylko kostiumy, ale również koszulki czy spodnie. Ubrania ze wskaźnikiem UPF są polecane każdej osobie, a szczególnie tym o jasnym typie karnacji czy z dużą ilością pieprzyków na skórze. Poleca się je także osobom, które mają skórę skłonną do poparzeń słonecznych oraz dzieciom do 6. miesiąca, ponieważ u nich stosowanie kremów chroniących przed słońcem nie jest zalecane.

– Dla dzieci znakomite są również kapelusze i czapeczki z przedłużonym stanem, które zasłaniają głowę, szyję oraz uszy. Pamiętajmy, że ochrona tych części ciała jest niezwykle istotna – zaznacza dermatolog.

Krem z filtrem również istotny

Dr Małgorzata Marcinkiewicz podkreśla, że noszenie ubrań ze wskaźnikiem UPF nie oznacza, że krem z filtrem nie jest już potrzebny. Najpierw powinniśmy posmarować całe ciało preparatem ochronnym, a dopiero potem założyć (sobie lub dziecku) strój wzbogacony o filtr UPF.

– Jeśli zaczniemy od ubioru i dopiero później się posmarujemy, to będziemy uważać, żeby nie ubrudzić ubrania, co grozi pominięciem pewnych miejsc na skórze – zauważa specjalistka.

Wychodząc na słońce, smarować powinniśmy się regularnie, najlepiej co 2 godziny i zawsze po wytarciu się ręcznikiem, kąpieli w wodzie czy spoceniu się. Krem z filtrem powinien być zaaplikowany na skórę 20–30 minut przed ekspozycją słoneczną.

Dr Marcinkiewicz tłumaczy również, że do niedawna w produktach chroniących przed słońcem szukaliśmy filtrów UV (chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB). Teraz coraz więcej firm proponuje całościową ochronę, czyli wyposażoną także w filtry: IR (promienie podczerwone) oraz HEV (światło widzialne), co sprawia, że takie preparaty chronią coraz bardziej kompleksowo.

Jak wybrać odzież UPF?

Odzież z UPF jest dobrze oznakowana; informacja o wskaźniku zwykle umieszczana jest na metce. Bardzo ważne jest przestrzeganie instrukcji dotyczącej prania takich ubrań – w przeciwnym razie ochronny filtr może się wypłukać i ubranie przestanie spełniać swoją funkcję (chyba że producent gwarantuje permanentną ochronę, niezależnie od liczby prań). Warto szukać materiałów, które mają certyfikat Oeko-Tex Standard 100 oznaczający, że są one wolne do szkodliwych substancji.

– Chcąc dokładnie chronić skórę przed słońcem, należy regularnie aplikować na nią krem z filtrem, wkładać kapelusz o średnicy co najmniej 7 cm oraz nosić okulary przeciwsłoneczne. Ponadto świetną ochroną będzie właśnie odzież ochronna. To ważne, aby świadomie poddawać się ekspozycji na słońce, bo tylko takie działanie sprawi, że będziemy mieć dużą szansę na uchronienie się przed chorobami skóry, w tym przed groźnymi czerniakiem – konkluduje dr Małgorzata Marcinkiewicz.

Zdaniem pediatry

Pediatra dr n. med. Marta Sobczyńska, kierownik Działu Szpitalnych Standardów Medycznych Szpitala Medicover podkreśla, że nie istnieje definicja zdrowego opalania w pediatrii. – Dzieci nie powinny się opalać – zaznacza lekarka. – Opalenizna, czyli zbrązowienie skóry, jest oznaką jej uszkodzenia i obrony. Oczywiście pod wpływem słońca w organizmie wytwarzana jest witamina D, więc nie trzeba go unikać całkowicie. Dozwolone jest korzystanie z kąpieli słonecznej przez 15 minut dziennie. Jest to czas wystarczający do wyprodukowana odpowiedniej ilość witaminy. Nie dotyczy to niemowląt poniżej 6. miesiąca życia, które w ogóle nie mogą być wystawiane na działanie promieni słonecznych.

Dr Sobczyńska wyjaśnia, że dzieci spędzające czas na słońcu powyżej 15 minut dziennie powinny mieć na sobie ubrania, najlepiej także podczas kąpieli w wodze – tutaj świetnie sprawdzi się odzież ze wskaźnikiem UPF – a na ich odsłonięte części ciała należy stosować wodoodporne kremy przeciwsłoneczne z najwyższym filtrem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.