Tysiące nagich osób na moście Story Bridge. „Wszyscy jesteśmy tacy sami”
Tysiące osób zdecydowało się zrzucić ubrania i wziąć udział w artystycznej instalacji Spencera Tunicka na słynnym moście Story Bridge w Brisbane. Znany nowojorski fotograf, specjalizujący się w masowych zdjęciach nagich ludzi w miejscach publicznych, zebrał 5,5 tysiąca odważnych osób, które bez skrępowania stanęły przed obiektywem.
Tysiące nagich ludzi na moście
Nowojorski fotograf Spencer Tunick, znany z tworzenia monumentalnych instalacji artystycznych z udziałem nagich uczestników, zorganizował kolejne spektakularne wydarzenie na słynnym moście Story Bridge w Brisbane. Nietypowa akcja zatytułowana „Rising Tide” została przeprowadzona w ramach festiwalu Melt, który ma na celu celebrowanie sztuki i kultury queer. Wydarzenie rozpocznie się 10 listopada i jest inicjatywą miasta mającą na celu promocję różnorodności i inkluzywności.
Sesja na moście była także symbolicznym zwieńczeniem 30-letniej kariery Tunicka, który swoimi zdjęciami masowych nagich aktów stara się łamać społeczne bariery i promować akceptację ciała. Jak sam twórca przyznał, jego projekty mają na celu podkreślenie jedności oraz zakwestionowanie stereotypowych przekonań o nagości w przestrzeni publicznej.
„Pięknie jest widzieć, jak różne typy ciał wychodzą i biorą udział w projekcie” powiedział Tunick po sesji, cytowany przez ABC News.
W sesji wzięło udział 5,5 tysiąca mężczyzn, kobiet, osób transpłciowych i niebinarnych, a także osoby na wózkach inwalidzkich. Uczestnicy wykonywali różne pozy, od leżenia płasko na plecach po kucanie z głowami zwróconymi ku dołowi, co tworzyło wyjątkowe wizualne efekty i symbolizowało różnorodność. Jak dodał Tunick, była to jego najbardziej zróżnicowana praca, obejmująca osoby z różnych środowisk i tożsamości.
„W jego wczesnych pracach grupowych jednostki bez ubrań, grupowane razem, przeobrażają się w nowe kształty” – czytamy na stronie internetowej wystawy Tunicka.
„Wszyscy jesteśmy tacy sami”
Tunick już wcześniej realizował podobne projekty w innych kultowych miejscach, m.in. na Bondi Beach czy w operze w Sydney.
„Różne odcienie i płcie (…) To najbardziej różnorodna praca, jaką kiedykolwiek zrobiłem” – dodał Tunick.
Na potrzeby sesji zadbano o odpowiednie środki bezpieczeństwa, a wsparcie zapewniła lokalna policja. Wśród uczestników znaleźli się głównie mieszkańcy Brisbane, ale pojawiły się również osoby z innych miast Australii i nawet Azji, gotowe zrzucić ubrania i przejść do historii.
Rozwiń„Wierzę, że każdy jest taki sam pod skórą, dlatego chodziło mi o inkluzywność i pokazanie, że wszyscy jesteśmy tacy sami” – powiedział Brett Jiggins, jeden z uczestników sesji na moście.
Zobacz także
„Uwielbiam w saunowaniu to, że kiedy wszyscy są nago, bariery znikają. Widać człowieka, nie ciało, nie pozory, i to jest piękne” – mówi saunamistrz Maciej Piczura
Zalecano jedzenie jednego posiłku na dobę, unikanie wody, ćwiczenia i częste chodzenie nago. Jak kiedyś leczono otyłość
Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”
Polecamy
Pamela Anderson o rezygnacji z makijażu: „Zaczęłam zdawać sobie sprawę, że czuję się świetnie jako ja”. Nakłoniła Drew Barrymore do zdjęcia doczepów na wizji
Danae Mercer: „80 proc. kobiet ma cellulit, 70 proc. niesymetryczne piersi, 90 proc. ma wzdęcia. Kobiety w 100 procentach są piękne, silne i znaczą więcej niż ich odbicie”
Ashley Graham o swoim debiucie na pokazie Victoria’s Secret: „Wahałam się, bo ich wizja piękna wydawała się wąska”
Aniołki Victoria’s Secret po 6 latach wróciły na wybieg. „Powiew świeżego powietrza” i „celebracja różnych typów kobiecego ciała”
się ten artykuł?