Tysiące nagich osób na moście Story Bridge. „Wszyscy jesteśmy tacy sami”

Tysiące osób zdecydowało się zrzucić ubrania i wziąć udział w artystycznej instalacji Spencera Tunicka na słynnym moście Story Bridge w Brisbane. Znany nowojorski fotograf, specjalizujący się w masowych zdjęciach nagich ludzi w miejscach publicznych, zebrał 5,5 tysiąca odważnych osób, które bez skrępowania stanęły przed obiektywem.
Tysiące nagich ludzi na moście
Nowojorski fotograf Spencer Tunick, znany z tworzenia monumentalnych instalacji artystycznych z udziałem nagich uczestników, zorganizował kolejne spektakularne wydarzenie na słynnym moście Story Bridge w Brisbane. Nietypowa akcja zatytułowana „Rising Tide” została przeprowadzona w ramach festiwalu Melt, który ma na celu celebrowanie sztuki i kultury queer. Wydarzenie rozpocznie się 10 listopada i jest inicjatywą miasta mającą na celu promocję różnorodności i inkluzywności.
Sesja na moście była także symbolicznym zwieńczeniem 30-letniej kariery Tunicka, który swoimi zdjęciami masowych nagich aktów stara się łamać społeczne bariery i promować akceptację ciała. Jak sam twórca przyznał, jego projekty mają na celu podkreślenie jedności oraz zakwestionowanie stereotypowych przekonań o nagości w przestrzeni publicznej.
„Pięknie jest widzieć, jak różne typy ciał wychodzą i biorą udział w projekcie” powiedział Tunick po sesji, cytowany przez ABC News.
W sesji wzięło udział 5,5 tysiąca mężczyzn, kobiet, osób transpłciowych i niebinarnych, a także osoby na wózkach inwalidzkich. Uczestnicy wykonywali różne pozy, od leżenia płasko na plecach po kucanie z głowami zwróconymi ku dołowi, co tworzyło wyjątkowe wizualne efekty i symbolizowało różnorodność. Jak dodał Tunick, była to jego najbardziej zróżnicowana praca, obejmująca osoby z różnych środowisk i tożsamości.
„W jego wczesnych pracach grupowych jednostki bez ubrań, grupowane razem, przeobrażają się w nowe kształty” – czytamy na stronie internetowej wystawy Tunicka.
„Wszyscy jesteśmy tacy sami”
Tunick już wcześniej realizował podobne projekty w innych kultowych miejscach, m.in. na Bondi Beach czy w operze w Sydney.
„Różne odcienie i płcie (…) To najbardziej różnorodna praca, jaką kiedykolwiek zrobiłem” – dodał Tunick.
Na potrzeby sesji zadbano o odpowiednie środki bezpieczeństwa, a wsparcie zapewniła lokalna policja. Wśród uczestników znaleźli się głównie mieszkańcy Brisbane, ale pojawiły się również osoby z innych miast Australii i nawet Azji, gotowe zrzucić ubrania i przejść do historii.
Rozwiń„Wierzę, że każdy jest taki sam pod skórą, dlatego chodziło mi o inkluzywność i pokazanie, że wszyscy jesteśmy tacy sami” – powiedział Brett Jiggins, jeden z uczestników sesji na moście.
Zobacz także

„Uwielbiam w saunowaniu to, że kiedy wszyscy są nago, bariery znikają. Widać człowieka, nie ciało, nie pozory, i to jest piękne” – mówi saunamistrz Maciej Piczura

Zalecano jedzenie jednego posiłku na dobę, unikanie wody, ćwiczenia i częste chodzenie nago. Jak kiedyś leczono otyłość

Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”
Polecamy

Barry Wilmore i Suni Williams wrócili z misji kosmicznej. Co się dzieje z ciałami astronautów po powrocie na Ziemię?

Julia Wieniawa z manifestem kobiecości, który pokochały Polki. „Niedoskonałości pięknie wyróżniają mnie”

„Nie mam zamiaru przepraszać za to, że dorosłam”. Millie Bobby Brown odpowiada wszystkim krytykującym jej wygląd

„Ciało to potężny nauczyciel, który zawsze mówi prawdę, Wystarczy tylko go słuchać” – mówi terapeuta dr Luke Sniewski
się ten artykuł?