Przejdź do treści

Twoje nagie zdjęcia znalazły się w internecie? Ruszyła bezpłatna strona, która pomoże ci je usunąć

Nastolatkowie nie zdają sobie sprawy, że osoba, która otrzyma ich intymne zdjęcia, może je rozpowszechnić \źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Wystarczy jedno nagie zdjęcie, żeby zniszczyć młodemu człowiekowi życie. Aż 24. proc. ankietowanych nastolatków próbowało popełnić samobójstwo właśnie dlatego, że ich intymne fotografie zostały opublikowane w sieci. „Mówi się, że w internecie nic nie ginie. My chcemy to zmienić. Chcemy, żeby przeszłość nie definiowała naszej przyszłości, dlatego oferujemy pomoc” – powiedział prezes amerykańskiej organizacji non-profit, która pomoże usunąć z sieci zdjęcia o charakterze seksualnym.

Pomóc młodzieży

„Take It Down”– tak nazywa się strona internetowa, która bezpłatnie i anonimowo pomoże młodym ofiarom sextingu. Będą mogli z niej skorzystać nastolatkowie poniżej 18. roku życia, których nagie fotografie lub nagrania wideo o charakterze intymnym zostały bez ich zgody umieszczone w internecie. Narzędzie sprawi, że użytkownik będzie mógł przesłać anonimowe zgłoszenie dotyczące tego typu treści.  Strona powstała z inicjatywy amerykańskiej organizacji „National Center for Missing & Exploited Children” i częściowo sfinansowana przez Meta, właściciela Facebooka oraz Instagrama.

„Mówi się, że w internecie nic nie ginie. My chcemy to zmienić. Chcemy, żeby przeszłość nie definiowała naszej przyszłości, dlatego oferujemy pomoc” – powiedział w opublikowanym komunikacie Gavin Portnoy, wiceprezes ds. komunikacji NCMEC.

Narzędzie jest dostępne dla młodych na całym świecie. Zdjęcia mogą usunąć także osoby powyżej 18. roku życia, jeśli występują na nich jako osoby niepełnoletnie. Jako że usługa jest anonimowa, witryna nie może powiadomić użytkownika, czy jego intymne zdjęcie zostało znalezione online.

Wystarczy cyfrowy odcisk palca

Portal eu.usatoday.com szczegółowo opisuje, jak będzie to wyglądało w praktyce. Otóż nastolatek chcący zgłosić fakt, że ktoś wrzucił do sieci jego nagie zdjęcie, musi posiadać kopię zdjęcia lub nagrania, które chce usunąć z internetu. Każdy tego typu obraz będzie miał jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny „cyfrowy odcisk palca”.

„Dzięki temu firmy, które jak Meta współpracują z NMEC, mogą wykorzystać go do wykrywania obrazów na Instagramie i Facebooku, usunąć je czy podjąć działania, które mają ograniczyć ich dalsze rozpowszechnianie” – czytamy na eu.usatoday.com.

Platformom udostępniany jest wyłącznie ów „cyfrowy odcisk palca” – bezpośrednio z ich własnych urządzeń, bez konieczności przesyłania takich zdjęć czy nagrań, także pracownicy platformy nie będą przeglądali ich zawartości.

„Aby utworzyć znacznik zdjęcia o charakterze erotycznym, nastolatek może odwiedzić stronę TakeItDown.NCMEC.org i zainstalować oprogramowanie na swoim urządzeniu. Zanonimizowany numer (bez przypisanej mu treści), będzie przechowywany w bazie danych połączonej z Metą. Jeśli zdjęcie lub film zostanie kiedykolwiek umieszczone na Facebooku lub Instagramie, zostanie dopasowane do oryginału z numerem, przejrzane i potencjalnie usunięte” – czytamy na Wirtualnych Mediach.

„Take It Down” współpracuje z Facebookiem i Instagramem, ale także z Pornhub, aplikacją OnlyFans oraz aplikacją społecznościową Yubo, z której korzysta ponad 60 mln użytkowników i to głównie dzieci.

„Jesteśmy dumni, że możemy wspierać uruchomienie „Take It Down”, pierwszą tego rodzaju platformę, która pomoże młodym ludziom zapobiegać rozpowszechnianiu ich intymnym zdjęć w internecie” – powiedziała w komunikacie prasowym Antigone Davis, globalna szefowa ds. bezpieczeństwa w Meta.

A co z osobami pełnoletnimi, które chciałyby usunąć tego typu treści? Do ich dyspozycji jest strona stopncii.org, działająca podobnie jak „Take It Down”.

Sexting / freepik

Sexting – co to za zjawisko?

Sexting to przesyłanie sobie pikantnych wiadomości, zdjęć i nagrań o charakterze seksualnym. Ten trend jest niestety coraz bardziej popularny wśród młodzieży, która jest nieświadoma zagrożeń z niego wynikających. Nastolatkowie, często jeszcze na bardzo wczesnym etapie znajomości, wysyłają sobie intymne zdjęcia. Jest to tzw. współczesny „dowód miłości”. Nie zdają sobie zupełnie sprawy, że tego typu zdjęcia czy filmiki mogą wpaść w niepowołane ręce albo zostać rozpowszechnione bez naszej zgody. Na przykład, kiedy tak świetnie rokujący związek już się skończy. Takie zdjęcia mogą być narzędziem zemsty czy szantażu. Wtedy mówimy o zjawisku „revenge porn”, rodzaju cyberprzemocy. Polega ono na tym, że ktoś upublicznia intymną fotografię lub wideo danej osoby, by ją zawstydzić i upokorzyć w gronie znajomych czy rodziny.

Badania NASK pokazują, że co najmniej 13 proc. nastolatków w wieku od 15 do 18 lat wysłało komuś swoje intymne zdjęcia i aż 42 proc. otrzymało je od innej osoby.

Takie historie często kończą się dramatycznie. Według badań aż 26 proc. nastolatków miało myśli samobójcze po tym, jak dowiedziało się o opublikowaniu tego typu zdjęć bez ich zgody, a 24 proc. respondentów próbowało popełnić samobójstwo.

źródła:eu.usatoday.com, Wirtualne Media

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

15-letni Mikołaj nie żyje, internauci są wstrząśnięci, ludzie mediów żądają zmian. Psychoterapeuta: „Żyjemy w świecie hejtu i nieważności ludzkiego życia”

Kiedyś Zaborem straszono, dziś już nikt tego nie zrobi. O największym szpitalu psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Polsce

„Prób samobójczych jest znacznie więcej wśród kobiet niż mężczyzn” – mówi dr Halszka Witkowska, suicydolog i pomysłodawczyni projektu „Życie Warte Jest Rozmowy”

Zbadali, dlaczego młodzi nie chcą żyć. Na pierwszym miejscu brak wsparcia rodziców

Ashley Judd wyjawiła prawdę o śmierci swojej matki. I zwróciła się do fanów z mocnym apelem

Ponad 50 prób samobójczych dzieci w wieku 7-12 lat. To prawie dwukrotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem

Ponad 50 prób samobójczych dzieci w wieku 7-12 lat. „Połowa nastolatków po próbach samobójczych ponawia je w ciągu roku”

Alain Delon potwierdza swoją decyzję o eutanazji. Aktor napisał list pożegnalny

Francis Haugen ujawnia szokujące fakty o działaniach Facebooka

Była pracownica Facebooka: algorytmy promują treści szerzące nienawiść i szkodzące zdrowiu psychicznemu najmłodszych

Marianna Gierszewska: Najmniejszego rozmiaru pragniemy już nie tylko na dziale dżinsów. Szukamy cipki na miarę

Marianna Gierszewska: Najmniejszego rozmiaru pragniemy już nie tylko na dziale dżinsów. Szukamy cipki na miarę

Nastolatka

W trakcie pandemii coraz więcej dzieci próbuje odebrać sobie życie. Czeka nas epidemia samobójstw wśród nieletnich?

Lek. weterynarii Paula Dziubińska-Bartylak

Paula Dziubińska-Bartylak: Zostajesz ty i śmierć, która przychodzi z twoich rąk – mimo że zarywałaś noce, by wygrało życie

Japonka

W Japonii więcej osób przez miesiąc popełniło samobójstwo niż zmarło na COVID-19 w 2020 roku. To przestroga dla świata!

Smutna koibeta

Jak to jest być młodą wdową? Jak wspierać kobietę po stracie męża lub partnera?

Daniel Dziewit

„Chciałbym, żebyśmy nauczyli się udzielać sobie wsparcia. Byśmy byli nastawieni na słuchanie, a nie tylko słyszenie” – mówi Daniel Dziewit, autor książki o osobach dotkniętych samobójstwem

„Przed ostatnim epizodem pomyślałam, że kolejnego nie przeżyję. Ale dziś myślę, że przeżyję, tylko wcześniej pójdę po pomoc”. Alicja o wychodzeniu z depresji

Samookaleczanie: co jest powodem i jak radzić sobie z takimi przypadkami?

Samookaleczanie: co jest powodem i jak radzić sobie z takimi przypadkami?

Sulimir Szumielewicz, koordynator Kryzysowego Telefonu Zaufania

„Nic nie tracisz, jeśli pozwolisz sobie pomóc” – mówi Sulimir Szumielewicz, psycholog pracujący w telefonie zaufania

Smutna nastolatka / istock

97 chłopców i dziewcząt poniżej 18. roku życia popełniło samobójstwo w 2018 roku. To tak jakby w ciągu roku zniknęły cztery 25-osobowe klasy w szkole

Obrzezanie kobiet / James Fulker/DFID / Wikimedia Commons

Co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt na świecie ma okaleczone narządy płciowe

Martyna Wojciechowska o depresji

Martyna Wojciechowska tłumaczy się z wpisu o depresji. „Sama byłam wiele razy na dnie”

męska depresja

Męska depresja. Inna niż kobieca?

istockphoto.com

Co 40 sekund na świecie ktoś odbiera sobie życie. Jak zareagować, gdy ktoś powie, że chce się zabić?

papaja owoc

Dermatolożka: każda cipka jest inna, indywidualna i dzięki temu unikatowa

Joanna Stojer-Polańska

Dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyczka: Ofiarę przemocy domowej słyszę tylko wtedy, kiedy zdecyduje się mówić. Obawiam się jednak, że sporo z nich milczy przez wiele lat