Przejdź do treści

Tatuaż – co powinnaś wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz? Dermatolożka o przeciwwskazaniach i ewentualnym ryzyku

tatuaż
iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Od miesięcy marzysz o wytatuowaniu sobie ulubionej grafiki, ale ciągle się wahasz, bo masz skórę skłonną do alergii albo od urodzenia cierpisz na łuszczycę? Agnieszka Kobyłka-Dziki, dermatolożka znana na Instagramie jako Mama Dermatolog, w swoim poście podpowiada, z jakich konsekwencji zdrowotnych powinnaś zdać sobie sprawę, zanim zdecydujesz się na tatuaż. Dowiedz się, czy twoje schorzenia są przeciwwskazaniami do wykonania tego zabiegu oraz jakie środki ostrożności warto, żebyś zastosowała.

„Wykonanie tatuażu to zabieg przerwania ciągłości tkanek i wprowadzenie barwnika do głębszych warstw skóry właściwej” – wyjaśnia dermatolożka, Agnieszka Kobyłka-Dziki. Ekspertka w swoim wpisie na Instagramie podpowiedziała, na czym warto się skupić, kiedy planujemy zrobić sobie tatuaż. Podkreśliła, że nie ma regulacji prawnych odnośnie kwalifikacji osoby wykonującej zabieg, ani odnośnie miejsca. Ponadto tatuażysta nie ma nawet obowiązku podania 100 proc. składu barwników, których używa podczas zabiegu.

Tatuaż

Między innymi dlatego – zdaniem deramtolożki – powinnyśmy się dobrze zastanowić nad lokalem, w którym chcemy mieć wykonany tatuaż. Jego wybór powinien być poprzedzony zasięgnięciem opinii o sterylności, dokładności wykonania i doświadczeniu pracowników.

„Nikt nie chce zakazić się wirusem zapalenia wątroby typu B czy C (o ile na HBV jest szczepienie, to na HCV nie ma innej opcji niż długotrwałe leczenie). Często zdarzają się nadkażenia bakteryjne czy grzybicze! Brodawki wirusowe również można nabyć” – uprzedza dermatolożka.

Agnieszka Kobyłka-Dziki uczula, by decyzja o zrobieniu sobie tatuażu była świadomą decyzją, podjętą po dłuższym namyśle. „Ważne, aby w pierwszej kolejności zastanowić się JAKI I GDZIE chcemy sobie zrobić tatuaż, ponieważ usunięcie jest dość trudne, nie zawsze możliwe, efekt końcowy wymaga wielu spotkań i terapii laserowych. I zawsze istnieje ryzyko, że pozostanie blizna” – wyjaśnia dermatolożka.

View this post on Instagram

Fachowa nazwa to Celowana Pigmentacja Skóry ? – – Tatuaż bardzo Was interesuje. Ja sama myślę o zrobieniu sobie jednego jak już urodzę ??? Na czym się skupić? – – 1. Nie ma niestety regulacji prawnych odnośnie kwalifikacji osoby wykonującej zabieg, miejsca, a nawet obowiązku podania 100% składu barwników. 2. ?Wykonanie tatuażu to zabieg przerwania ciągłości tkanek i wprowadzenie barwnika do głębszych warstw skóry właściwej➡️➡️WAZNE aby w pierwszej kolejności zastanowić się JAKI I GDZIE chce sobie zrobić tatuaż, ponieważ usunięcie jest dość trudne, nie zawsze możliwe, efekt końcowy wymaga wielu spotkań i terapii laserowych i zawsze istnieje ryzyko że pozostanie blizna ⚠️ SALON! Salon należy dokładnie zbadać, zasięgnąć opinii o sterylnosci, dokładności wykonania, doświadczeniu pracowników. Nikt nie chce zakazić się wirusem zapalenia wątroby typu B czy C ( o ile na HBV jest szczepienie, to na HCV nie ma innej opcji niż długotrwałe leczenie). Często zdarzają się nadkazenia bakteryjne czy grzybicze! Brodawki wirusowe również można nabyć ⚠️⚠️⚠️ – – ?SKÓRA WRAŻLIWA, SKLONNA DO ALERGII – jeśli taka posiadasz to musisz myśleć o możliwości wystąpienia alergii kontaktowej – ??NIE WYKONUJEMY TATUAŻU na znamionach "pieprzykach" ⛔Od zakończenia leczenia Isotretinoiną musi minąć min.6 mc ⛔Tendencja do BLIZNOWCÓW – jeśli taka istnieje to musisz się z nim liczyć po wykonaniu tatuażu. ⚠️Łuszczyca sama w sobie nie jest bezwzględnym przeciwskazaniem, ale istnieje ryzyko wysiewu zmian aktywnych w miejscu tatuażu lub innych miejscach na ciele ( Objaw Köbnera – charakterystyczny dla LUSZCZYCY AKTYWNEJ – zmiany w miejscu uszkodzenia skóry) Jeśli przebieg jest stabilny a Ty jesteś w okresie remisij to ryzyko nawrotu jest małe, ale zawsze istnieje. – – DERMATOGRAFIA MEDYCZNA – inna nazwa dla tatuuowania "terapeutycznego" uzupełniającego np. brodawki sutkowej po rekonstrukcji piersi, tatuowanie blizn, miejsc trwałego łysienia czy też rozstępów. – Warto o tym poczytać ??? – – – Posiadacie lub macie zamiar zrobić sobie tatuaż? – – – – #tatuaż #isotretinoina #pigment #medblogger #rozstepy #blizny #dermatologia #kawa #czasnakawę #edukacja

A post shared by Lek. Aga Kobylka-Dziki (@mama_dermatolog) on

Czy łuszczyca jest przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu?

Przeglądając fora internetowe dla osób z łuszczycą, dowiemy się, że wielu dermatologów wychodzi z założenia, że łuszczycy nie powinni wykonywać sobie tatuaży, ponieważ każde mechaniczne uszkodzenie skóry może skutkować wysiewem zmian łuszczycowych lub złym gojeniem się skóry w miejscu tatuażu. Agnieszka Kobyłka-Dziki podkreśla, że „łuszczyca sama w sobie nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem”, ale potwierdza, że „istnieje ryzyko wysiewu zmian aktywnych w miejscu tatuażu lub innych miejscach na ciele”. Podaje tutaj jako przykład objaw Köbnera – charakterystyczny dla łuszczycy aktywnej.

„Jeśli przebieg jest stabilny, a Ty jesteś w okresie remisji, to ryzyko nawrotu jest małe, ale zawsze istnieje” – tłumaczy.

Dermatolożka podkreśla, że z kolei osoby posiadające skórę wrażliwą, skłonną do alergii decydując się na tatuaż, powinny zdawać sobie sprawę z wystąpienia alergii kontaktowej. Podobnie osoby z tendencją do bliznowców, powinny liczyć się z nią po wykonaniu tatuażu.

„Nie wykonujemy tatuażu na znamionach, pieprzykach. Od zakończenia leczenia Isotretinoiną musi minąć min. 6 msc.” – czytamy.

Pamiętajcie, żeby decydować się na tatuaż dopiero wtedy, kiedy poznacie wszystkie przeciwwskazania i ewentualne ryzyko. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultujcie się wcześniej z dermatologiem.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Tatuaż

Wszystko o tatuażach. Co musisz wiedzieć?

Pani Łuska: zaakceptowałam łuszczycę, żeby mi się lepiej żyło

Hello My Hero. Dominika Jeżewska, Pani Łuska: zaczęłam widzieć więcej szczęścia w łuszczycy, bawić się nią i doceniać, że dzięki niej dbam o wiele bardziej o swój organizm

„Założyłam sukienkę odkrywającą nogi. Czułam się dobrze i byłam dumna, że się przełamałam. Wróciłam uśmiechnięta”- o swojej łuszczycy mówi Alicja

Na zdjęciu aktor i kulturysta Arnold Schwarzenegger- HelloZdrowie

Arnold Schwarzenegger o przemocowym ojcu i rodzinnej tragedii: „Wracał do domu pijany o trzeciej nad ranem i krzyczał”

Luna psia terapeutka podczas dyżuru na SORze w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy / na zdjęciu piesek na rękach ratowniczki medycznej

Luna – psia terapeutka, która podbiła i… podzieliła internet. „Z punktu ludzkiego dobry pomysł, z psiego fatalny”

Na zdjęciu Katarzyna Dowbor, prezenterka telewizyjna- HelloZdrowie

„Wiek nie ma tu nic do rzeczy!”. Pani od Feminatywów o rażącej dyskryminacji w show-biznesie

Pamela Kozioł, prezeska fundacji Niezdiagnozowani

Za młodzi na choroby. Bo przekleństwo ageizmu dotyczy nie tylko osób starych

Karolina Zawadka / fot. archiwum prywatne

„Miesiącami potrafimy odkładać uporządkowanie swojej przestrzeni na później, bo żywimy się fałszywym przekonaniem, że musimy zrobić to same” – mówi Karolina Zawadka zajmująca się declutteringiem

Na zdjęciu siedząca kobieta w ciąży w komunikacji miejskiej, patrząca w dal- HelloZdrowie

Ciężarna nie może stać w autobusie i w kolejce. „To nie fanaberia, a kwestia czysto medyczna”

Al Pacino podczas spotkania w Nowym Jorku

83-letni Al Pacino zostanie ojcem. Lekarze ostrzegają przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą późne ojcostwo

Katarzyna Zwolska-Płusa fundacja Dziewczyny w spektrum

„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

Grafika-kolaż przestawiająca dzieci

Uważano, że dziecko jest niedoskonałą wersją dorosłego, ubierano je w niewygodne stroje, leczono alkoholem i morfiną

Portugalia wprowadza czterodniowy tydzień pracy - na zdjęciu wąskie, kolorowe alejki w Ferragudo, Algarve, Portugalia

W tym kraju dziś już miałabyś wolne. Kolejne państwo wprowadza czterodniowy tydzień pracy

Billie Eilish

Billie Eilish ostro do osób krytykujących jej wygląd: „Przez pięć lat równaliście mnie z ziemią”

Na zdjęciu mężczyzna i kobieta trzymający się za ręce wśród łanów zboża- HelloZdrowie

„Bardzo rzadko zdarza się, że osoba powracająca ma poważne zamiary, a nasze uczucia mogą po raz kolejny zostać zranione”. Czym jest zombieing?

Dziewczynka w okularach patrzy na wystawę sklepu

„Nielubienie dzieci” nie jest OK. – Dzieci to nie czekolada czy sernik z rodzynkami – zauważa Sonia, autorka profilu „Histeria.sztuki”

Justyna Kowalczyk-Tekieli w poruszających słowach pożegnała tragicznie zmarłego męża - na zdjęciu mistrzyni olimpijska ma wyprostowane włosy i delikatny makijaż

Justyna Kowalczyk-Tekieli opublikowała treść mowy pożegnalnej. „Od tematu śmierci nie uciekaliśmy. To były trudne rozmowy, ale szczere i świadome”

Angelika Friedrich / Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl

Angelika Friedrich stworzyła Nastoletni Azyl. „Marzę, żeby świat dla młodych był lepszym miejscem”

Na zdjęciu piosenkarka Sia w scenicznym image: peruka i kokarda na głowie- HelloZdrowie

„Dopiero od dwóch lat czuję się naprawdę sobą”. Sia wyznała, że jest w spektrum autyzmu

11-latek z Warszawy jest pierwszym oficjalnie zdiagnozowanym pacjentem w Polsce cierpiącym na schorzenie związane ze smogiem - na zdjęciu miasto z kłębami unoszącego się dymu

11-latek z Warszawy chory przez smog. To pierwszy pacjent w Polsce z taką diagnozą

Szczęśliwa kobieta na tle nieba z tęczą

„Nadmiarowe bycie przy sobie, bez dopuszczania innych, może prowadzić do poczucia osamotnienia, izolacji, braku celu” – mówi psycholożka Marta Chmielewska

Żółty osad pokrywa polskie wody. Na zdjęciu musztardowa woda przy brzegu jeziora.

Czy żółty osad na wodzie jest groźny? „To nie pył znad Sahary ani zanieczyszczenia”

Agnieszka i Ula z fundacji Bardzo Dobra Robota / fot. archiwum prywatne

„Nie dotykałam wiertarki, bo miałam poczucie, że na pewno wszystko zrobię źle”. Rozmowa z Agą Wiśniewską i Ulą Adamczyk z fundacji Bardzo Dobra Robota

Walczą z kulturą gwałtu i patriarchatem, oklejając miasta plakatami. „Jesteśmy rozczarowane Polską” – mówią Plakaciary

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

ćwiczenie za sztangą

Ćwiczenia na pośladki ze sztangą. Zdziałają cuda!

Kobieta ćwiczy

Klatka piersiowa – ćwiczenia rozciągające i wzmacniające

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

„Co miałaś na sobie?”. Wystawa, która prezentuje ubrania, jakie miały na sobie ofiary gwałtu w momencie napaści

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Mężczyzna ćwiczy na poduszce sensomotorycznej

Ćwiczenia równoważne – przykłady, jak ćwiczyć równowagę