Przejdź do treści

Wszystko o tatuażach. Co musisz wiedzieć?

Tatuaż
Wszystko o tatuażach. Co musisz wiedzieć? / Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przed zrobieniem tatuażu rozważamy wzór i miejsce. Zastanawiamy się nad tym, czy zabieg będzie bolesny. Ale zdaniem tatuażysty Patryka Walęgi i dermatolog prof. Lidii Rudnickiej jest kilka innych kwestii, o których powinniśmy pamiętać przed zabiegiem.

Marta Figas: Czy osoby z wrażliwą skórą lub skłonnościami do podrażnień mogą zrobić sobie tatuaż?

Patryk Walęga: Tak, osoby z wrażliwą skórą mogą wykonać tatuaż, jednak muszą pamiętać, że im większy tatuaż, tym większe podrażnienie skóry. Można się wcześniej przygotować, wybierając tatuatora, który potrafi delikatnie pracować maszynką i nie doprowadzi do znacznych podrażnień. Natomiast po zabiegu warto przykładać zimne okłady, co pomoże zniwelować dyskomfort podrażnionej skóry.

Co z osobami, które mają skórne uczulenia sezonowe lub żywieniowe?

Przy zdiagnozowanych alergiach skórnych należy skonsultować z lekarzem możliwość wykonania zabiegu tatuażu. Powikłania po alergiach są bardzo niebezpieczne, dlatego warto dobrze się zabezpieczyć. Łatwiej jest w przypadku alergii pokarmowych, gdyż nie są one przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu.

Czy można być uczulonym na pigment?

Według literatury medycznej uczulenia na pigment dotyczą ok. 4 proc. światowej populacji, co jest stosunkowo niewielką liczbą. Producenci pigmentów nie mają obowiązku podawania składu barwników, dlatego nikt w 100 proc. nie wie, z czego są wykonane. Uczulenia na sam pigment nie występują, ale zdarzają się na substancje wchodzące w jego skład. Uważa się, że najbezpieczniejszym barwnikiem jest czarny, gdyż zazwyczaj wykonywany jest z węgla drzewnego lub spalonych kości, które nie są alergenem. Osoby, które chcą się ustrzec przed uczuleniem na barwnik, powinny unikać czerwonego i niebieskiego tuszu, uważanych za najbardziej alergizujące.

Czy można tatuować na bliznach np. po oparzeniu?

Tak, blizny można tatuować, ale nie wszystkie, jest to bardzo indywidualna kwestia. Najważniejszym kryterium jest to, żeby blizna była w pełni wygojona, a następuje to średnio po trzech latach od powstania. Poza tym dużo zależy od tego, w jakim stanie jest blizna, jakiej jakości i czy nie ma przykurczy. Warto też wcześniej ustalić z tatuatorem, czy ma doświadczenie w takich pracach.

Czy można tatuować miejsca z rozstępami, pieprzykami, piegami, znamionami?

Pieprzyków, piegów i znamion nie powinno się tatuować. Rozstępy za to można tatuować, niektóre kobiety decydują się na tatuaż wykonany w cielistych odcieniach, kamuflujący rozstępy.

Czy w czasie wykonywania tatuażu istnieje możliwość zakażenia?

Tak, do powikłań po źle wykonanym zabiegu tatuażu zalicza się zakażenia bakteryjne i wirusowe. W salonach tatuażu, w których nie są przestrzegane restrykcyjnie normy higieny dotyczące czystych rąk, przygotowania stanowiska pracy oraz narzędzi i akcesoriów do wykonywania zabiegu tatuażu, może dojść do groźnych infekcji bakteryjnych objawiających się często bólem tatuażu, obrzękiem i uczuciem gorąca. W skrajnych przypadkach może dojść do zarażenia gronkowcem, paciorkowcem, liszajcem zakaźnym, niesztowicą czy łupieżem rumieniowym. Znacznie gorzej wygląda sytuacja z zakażeniem wirusem, gdyż z tych samych powodów może dojść do zarażenia wirusem HCV lub HIV. Są to choroby nieuleczalne, które późno zdiagnozowane mogą doprowadzić do spustoszenia w organizmie.

Czy wykonanie tatuażu może być niebezpieczne?

Prof. Lidia Rudnicka: Wykonanie tatuażu, jeśli jest wykonane zgodnie z zasadami sztuki i zachowaniem sterylności, jest bezpieczne. 

Jakie choroby skóry wykluczają wykonanie tatuażu?

Niektóre choroby w okresie aktywności są przeciwwskazaniem do jakichkolwiek miniurazów mechanicznych. Wynika to z tzw. objawu Koebnera. Ten objaw polega na powstawaniu zmian skórnych w miejscach urazów. Do takich chorób należy m.in. łuszczyca czy liszaj płaski. Ponadto osoby z alergią kontaktową w wywiadzie mogą być uczulone na barwnik. U takich osób warto zrobić próby na małej niewidocznej powierzchni. Warto też pamiętać, że urazy mechaniczne mogą sprzyjać powstawaniu bliznowców. Osoby z tendencją do powstawania bliznowców powinny być ostrożne. Oczywiście zawsze jest ryzyko infekcji. Dlatego powinno się wyleczyć wszystkie infekcje skóry przed wykonywaniem tatuażu. W przypadku wątpliwości zawsze warto zapytać dermatologa, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania tatuażu.

Teraz, kiedy już wiecie, jakie są przeciwwskazania i ryzyko, dowiedzieliście się, kto nie powinien robić sobie tatuażu, a kto musi zachować szczególną ostrożność, możecie śmiało wybierać wzór. Poszukajcie koniecznie dobrego studia, które zapewni wam odpowiednie warunki sanitarne i będzie dysponowało profesjonalnym sprzętem, oraz doświadczonego tatuażysty. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultujcie się wcześniej z dermatologiem.

 

Patryk Walęga pomysłodawca i założyciel studia tatuażu artystycznego TIME4TATTOO – studio tatuażu artystycznego dla osób, które chcą w niebanalny i oryginalny sposób zaprezentować siebie, swoją historię, poglądy czy przekonania. Salon specjalizuje się w precyzyjnych wzorach. Marka skierowana jest w szczególności do aktywnych, ceniących sobie komfort i dyskrecję kobiet, dlatego też sesje w studiu wykonywane są 1×1.

Prof. Lidia Rudnickakierownik Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  Klinicystka o międzynarodowej renomie, ekspertka w zakresie chorób włosów, chorób autoimmunizacyjnych i nowotworów skóry.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.