Przejdź do treści

Szkoła zabroniła uczniom dotyku i innych kontaktów fizycznych. Rodzice oburzeni nowymi zasadami

Szkoła zabroniła uczniom dotyku i innych kontaktów fizycznych. Rodzice oburzeni nowymi zasadami/ fot. Antoni Skihraba/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Szkoła średnia w Wielkiej Brytanii zabroniła uczniom jakichkolwiek kontaktów fizycznych. Nastolatkowie nie mogą trzymać się za ręce, witać uściskiem, czy utrzymywać relacji romantycznych. Rodzice uczniów określili nowe zasady jako „drakońskie” i nie kryją oburzenia. „Dzieci nie będą wiedziały, co jest właściwe, będą karane za empatię” – podkreśla jedna z matek.

Szkoła zakazała uczniom dotyku

Nastolatkom ze szkoły Hylands w miejscowości Chelmsford w Wielkiej Brytanii zakazano jakiegokolwiek kontaktu fizycznego. Uczniowie nie tylko nie mogą trzymać się za ręce czy przytulać. Karany będzie każdy najmniejszy dotyk.

Zasady zostały przedstawione rodzicom uczniów w liście od wicedyrektorki Catherine McMillan. Zaznaczono w nim, że szkoła nie zezwala na „jakikolwiek kontakt fizyczny” między uczniami. Według władz placówki takie rozwiązania mają „zapewnić dzieciom bezpieczeństwo”.

„Jeżeli jeden uczeń dotyka drugiego, wszystko może się zdarzyć. Kontakt fizyczny może to doprowadzić do kontuzji lub sprawić, że ktoś poczuje się bardzo niekomfortowo” – cytuje wiadomość wysłaną przez szkołę serwis Essex Live.

W nowych rygorystycznych zasadach podkreślono także, że szkoła nie zezwala na nawiązywanie romantycznych relacji między nastolatkami uczęszczającymi do szkoły.

„Nie zgadzamy się także na romantyczne związki na terenie szkoły. Dzieci powinny skupić się na nauce, a nie rozpraszać się innymi rzeczami” – dodano.

Dzieci nie mogą również korzystać z telefonów komórkowych. Jeśli zostaną przyłapane na ich używaniu, będą zmuszone do zamknięcia telefonu w szafce na cały dzień.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Uczniowie siedzą w ławce szkolnej

„Dzieci nie będą wiedziały, co jest właściwe”

Rodzice nie kryją oburzenia na nowe zasady panujące w szkole. Wskazują, że takie zakazy nie rozwiązują problemów, ale je tworzą.

„Zgadzam się, że należy walczyć z niewłaściwym dotykiem czy przemocą. Ale teraz dzieci nie będą wiedziały, co jest właściwe, będą karane za empatię. Moja córka wita się za znajomymi, przytulając ich. Teraz uczniom będzie groziła izolacja” – mówiła matka jednego z uczniów w rozmowie z brytyjskim „Daily Mail”.

Zaznaczają także, że zakazy jakichkolwiek kontaktów fizycznych doprowadzą do powszechnej znieczulicy. Zaprzepaszczą również szansę uczniów na to, by mogli nauczyć się stawiać granice i odróżnić, jakie zachowanie jest ich przekraczaniem. Wskazują również, że izolacja w trakcie pandemii COVID-19 wyrządziła młodym szkody psychiczne, które powyższe zasady dodatkowo pogłębią.

„Ludzki instynkt mówi, że jeżeli ktoś się przewróci, to należy mu pomóc wstać. Teraz za coś takiego będzie groziła utrata lunchu czy przerwy a nawet izolacja na cały dzień, co jest drakońskie” – dodał kolejny rodzic.

Dyrektorka szkoły odpowiedziała na krytykę regulaminu szkoły. Stwierdziła jednak, że „większość rodziców i uczniów popiera nową politykę„.

„Rodzi ona wzajemny szacunek i zachęca uczniów do profesjonalnego zachowania, jakiego oczekuje każdy przyszły pracodawca” – argumentowała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Miernikiem mojego sukcesu zawodowego nie może być jedynie wysoki wynik maturalny ucznia, któremu przy okazji doszczętnie zohydziłem czytanie” – mówi dr Przemysław Rojek, nauczyciel języka polskiego

„Nie wyobrażam, sobie, jak można komentować bieliznę uczennic i uczniów” – pisze Pani od Feminatywów o aferze w jednym z lubelskich liceów

„Rodzice są przerażeni tym, że ich dzieci oglądają ‘Wednesday’, ale nie pytają, dlaczego to je tak interesuje” – zauważa psychoterapeuta Marcin Łazarski

Nie zwalniaj dziecka z WF-u! To się może źle skończyć

Czy nagradzanie za stuprocentową frekwencję w szkole ma sens? Ostry komentarz Stowarzyszenia Umarłych Statutów

Daria Ładocha szuka korepetycji dla córki, bo "musi mieć 100 proc." na egzaminie ósmoklasisty. Pod jej postem narodziła się burzliwa dyskusja

Daria Ładocha szuka korepetycji dla córki, bo ta „musi mieć 100 proc.” na egzaminie ósmoklasisty. Pod jej postem narodziła się burzliwa dyskusja

Nastolatek

Syn opowiedział o „zabawie” z kolegami. Jak rodzice powinni zareagować, tłumaczy edukatorka seksualna

Aleksandra Hamkało

Aleksandra Hamkało o zabieraniu dzieci na pogrzeb: „Śmierć jest częścią życia, tak jak narodziny”

Agnieszka Jankowiak-Maik: „Kompletnie nie przemawia do mnie budowanie autorytetu opartego na strachu. Wolę zbudować relację, w której szacunek będzie czymś naturalnym”

Syrenka Ariel

Dziewczynki z radością reagują na ciemnoskórą Ariel. „Mamo, ona wygląda jak ja” – krzyczą z zachwytu

Uczniowie siedzą w ławce szkolnej

Przemoc w szkołach można zgłaszać anonimowo przez aplikację – także w języku ukraińskim

Bullying – czym jest? Jakie są przyczyny, skutki i skala bullyingu i cyberbullyingu

Przemysław Czarnek

Kontrowersyjne treści w podręczniku do nowego przedmiotu HiT. „Mamy do czynienia z seksualizacją zamiast edukacji seksualnej”

Uczennice stoją w sali gimnastycznej

Anna Wiatrowska o obsesji polskich szkół na punkcie ubioru uczennic: „Wszystko w imię przyzwoitości i kultury 'nie kuszenia chłopców’”

Licealistka pokazała, czego o feminizmie uczy religia w szkole. "Przekazuje dzieciom pogardę wobec mężczyzn"

„Feminizm osłabia zdolność mężczyzn do trwałego związku”. Licealistka pokazała, czego uczy się na religii w szkole

Agata Głyda: W podręczniku dla czwartoklasistów znajduje się czytanka o odchudzaniu dziewczynki i nikogo to nie dziwi

Agata Głyda: W podręczniku dla czwartoklasistów znajduje się czytanka o odchudzaniu dziewczynki i nikogo to nie dziwi

Joanna Jaworska o nauczycielach wf-u: naklejają dziecku etykietkę: gruby, wolny, słaby, przekreślając szansę na dobre relacje z ruchem

Joanna Jaworska o nauczycielach WF-u: naklejają dziecku etykietkę: „gruby, wolny, słaby”, przekreślając szansę na dobre relacje z ruchem

Kobiety w Afganistanie protestują przeciwko talibom. "Nie uciszajcie nas"

Kobiety w Afganistanie protestują przeciwko talibom. „Nie uciszajcie nas. Wesprzyjcie nas”

"Emocje. To, o czym dorośli nie wiedzą” Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera

„Emocje. To, o czym dorośli ci nie mówią” Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera. Mamy fragment książki!

Co robić, gdy w szkole jest przemoc /fot. Getty Images

„Moja córka jest jedną z uczennic. Nie mogę dłużej milczeć o tym, co się dzieje…”. Co robić, gdy w szkole jest przemoc?

Jak będzie wyglądał powrót do szkół od września?

Jak będzie wyglądał powrót do szkół od września? Oto nowe rządowe wytyczne

„Jestem dumna z ciebie, nie ze świadectwa!” - to zdanie warto powtarzać każdemu dziecku, nie tylko na zakończeniu roku szkolnego

„Jestem dumna z ciebie, nie ze świadectwa!” – to zdanie warto powtarzać każdemu dziecku, nie tylko na zakończeniu roku szkolnego

Polscy uczniowie znaleźli się w europejskim „top 5” dzieci, które najdłużej uczą się w domach

zespół aspergera

„Jestem łącznikiem ze światem autyzmu” – mówi Karol, 19-latek z zespołem Aspergera

×