Darmowe aplikacje smogowe. Którą wybrać?
Smog znowu nam zagraża. Brudną mgłę w większości miast widać gołym okiem. Smog może wywoływać duszności, astmę, silne bóle głowy, złe samopoczucie. Jak kontrolować poziom zanieczyszczeń powietrza? Pomocne są darmowe aplikacje smogowe.
Smog zapanował w polskich miastach. Aby uchronić się przed negatywnym wpływem pyłu, który unosi się w powietrzu, warto nosić specjalną maskę antysmogową. Dobrze jest też monitorować stężenie pyłu każdego dnia. Z pomocą przychodzą darmowe aplikacje smogowe na telefon, które w jasny i prosty sposób pokazują, czego możemy się spodziewać za oknem.
Aplikacja smogowa: Plume Air Report
Jest to jedna z najbardziej przyjemnych wizualnie aplikacji. Dane pokazywane są jako infografiki,nie ma ograniczeń co do miast, jakie można dzięki niej sprawdzić. Ikona chmury informuje nas o stanie powietrza swoimi minami, wokół niej pojawia się poziom stężenia pyłu. Na płynnej osi czasu możemy sprawdzić, jak zmieniał się poziom stężenia na przestrzeni tygodnia, a nawet miesiąca. Na dole zostały umieszczone grafiki oznaczające bieganie, jazdę na rowerze, osobę starszą z dzieckiem oraz relaks na powietrzu. Ich kolor pokazuje, z których aktywności należy zrezygnować w danym dniu.
Aplikacja smogowa: AirVisual
Ta aplikacja daje kompleksową wiedzę na temat zanieczyszczeń powietrza. Dane są w języku polskim, a grafiki z lewej strony informują na podstawie namierzonej lokalizacji o poziomie stężenia pyłów. Dodatkowo otrzymujemy dane na trzy dni, łącznie z prognozą pogody. Aplikacja pozwala na sprawdzenie rankingu stężenia smogu na całym świecie oraz aktualności ze świata związanych ze smogiem. Może działać w tle i na bieżąco informować o zmianie poziomu zanieczyszczeń bez konieczności wchodzenia w aplikację.
Aplikacja smogowa: Kanarek
Jest to prosta aplikacja bez specjalnych efektów wizualnych. Na podstawie lokalizacji pokazuje poziom takich substancji jak:
- pyły zawieszone PM 2,5
- pyły zawieszone PM 10
- dwutlenek węgla (CO2)
- dwutlenek azotu (NO2)
- tlenek węgla (CO)
- benzen (C6H6)
- ozon (O3)
Aplikacja smogowa: Smog Alert
Smog Alert jest to przyjemna i intuicyjna aplikacja, która pokazuje, jakim powietrzem oddychamy. Poziom zanieczyszczenia jest określany na podstawie danych ze stacji zlokalizowanych najbliżej naszego miejsca przebywania. Wyświetla poziom pyłu zawieszonego dla blisko 3000 miast na świecie.
Aplikacja smogowa: Smog Info
Program Smog Info na bieżąco (aktualizacja co godzinę) pokazuje, jakie jest stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. W kółkach są ukazane poszczególne substancje i ich procentowy poziom w atmosferze. Aplikacja za pomocą GPS lokalizuje użytkownika i pokazuje jakość powietrza w najbliższej okolicy. Można też dodać własne stacje, aby mieć ich szybki podgląd. Dodatkową funkcją jest możliwość sprawdzenia historycznych danych do dwóch miesięcy wstecz.
Polecamy
11-latek z Warszawy chory przez smog. To pierwszy pacjent w Polsce z taką diagnozą
Jak polskie uzdrowiska zarabiają na smogu? Paulina Górska przedstawia szokujące wyniki najnowszego badania
„Odpowiednio dobrane rośliny mogą stworzyć bardzo skuteczną barierę filtrującą zanieczyszczenia”. Co sadzić w domu i ogrodzie, by oddychać czystym powietrzem, mówi prof. Stanisław Gawroński
Powietrze w domach jest gorsze niż smog? Mama Chemik tłumaczy
się ten artykuł?