Przejdź do treści

Sekrety szczęśliwych par – 10 filarów udanego związku

Sekrety szczęśliwych par - 10 filarów udanego związku Vitor Pinto/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta
5 błędów, które popełniasz przed 10 rano
Seks? W każdym wieku!
Seks? W każdym wieku!
Kobieta trenuje jogę
„Odpuść sobie”. Ale jak to zrobić? Kasia Bem zapewnia, że joga może w tym pomóc
Jak okiełznać dziecięcą złość? Oto siedem kroków do sukcesu
Matka z córką
Jak wyglądają skutki wychowywania dziewczynek w duchu „grzeczności”? Wyjaśnia Magda Korczyńska

Związek, w którym jesteś, wpływa na wiele aspektów twojego życia. Warto więc o niego dbać. Jak robią to ci, którzy są w długoletnich, udanych relacjach?

Jaki jest sekret trwałego, szczęśliwego związku? Na to pytanie od lat próbują odpowiedzieć psychologowie, socjologowie, badacze i reszta świata niezwiązana z nauką. Analizujemy, eksperymentujemy, patrzymy, jak robią to inni. Wszystko po to, by stworzyć z drugą osobą coś dobrego, zdrowego, co nie rozpadnie się przy byle problemie. I choć każdy z nas jest inny i nie ma dwóch takich samych związków, to jest kilka cech wyróżniających szczęśliwe pary.

Nie zmieniają siebie nawzajem

On nie jest idealny? I bardzo dobrze! Poza tym, co to właściwie znaczy – że nie spełnia naszych wyobrażeń, oczekiwań, często nierealnych założeń? Pary, które od lat są ze sobą, mają świadomość słabych stron drugiej osoby. Ale nie wykorzystują tego przeciwko sobie w chwilach kłótni czy słabości, lecz po prostu akceptują. Warto być z kimś, kogo nie chcemy zmieniać, kogo doceniamy za to, jaki jest i codziennie dajemy mu prawo i swobodę do bycia sobą, ze wszystkimi wadami w pakiecie. Pomyśl, że twój partner czy partnerka tak samo widzi wszystkie twoje cechy i pewnie kilka z nich uznaje za denerwujące. I to jest okej. Z badań przeprowadzonych przez The Gottman Institute wynika, że najbardziej spełnione i szczęśliwe ze sobą są te pary, które koncentrują się na swoich zaletach.

Kobieta i mężczyzna

Nie muszą sobie niczego udowadniać

Czy w ogóle ktoś musi nosić spodnie w związku? Długodystansowe spełnione pary idą przez życie w jednym kierunku ramię w ramię. Nie walczą ze sobą o władzę i dominację, nie muszą sobie pokazywać, kto tu rządzi. Mają wspólne cele i dążą do nich na równych warunkach. Każdy inny rozkład sił łatwo może wpędzić w toksyczną relację i zwykle, prędzej czy później, kończy się to frustracją, krzywdą, gniewem.

Śmieją się razem

Wiadomo, nie może być ciągle wesoło i kolorowo. Jak w każdej relacji międzyludzkiej, również w waszym związku będą zdarzały się emocjonalne dołki i sprzeczki. Jednak niezaprzeczalnym sekretem szczęśliwych par jest poczucie humoru i umiejętność poprawiania sobie nawzajem nastroju. To nie dość, że pozwala zdystansować się od problemów, to skutecznie łagodzi napięcie. Badacze z Uniwersytetu w Kansas przeanalizowali dane dotyczące ponad 15 tysięcy par i doszli do wniosku, że te, które potrafiły się rozśmieszać, tworzyły trwałą relację.

Podejmują wspólnie wyzwania

Okazuje się, że nie tylko ważne jest to, żeby spędzać ze sobą czas. Według badań opublikowanych na łamach „Social Psychological and Personality Science” wśród czynników wpływających na trwałość relacji jednym z istotniejszych było podejmowanie nowych wyzwań. Według autora badań – psychologa Keith Daniel O’Leary – taka wspólna eksploracja może bardzo pomóc podtrzymać uczucie w parze i wzmocnić więzy. Chodzi o to, aby poszukać aktywności, dzięki którym unikniecie rutyny, przeżyjecie przygodę, przekroczycie razem jakieś granice. Dla jednych będzie to skok ze spadochronem, dla innych trening sztuki walki. W tym miejscu warto przytoczyć jeszcze jedno badanie opublikowane w „Journal of Sports Medicine and Physical Fitness” – jego autorzy uważają, że pary, które razem uprawiają sport, pozostają w związku dłużej niż ci, którzy stronią od aktywności fizycznych. Regularne wspólne sesje treningowe pogłębiają więź emocjonalną. Może w takim razie w ramach nowych wyzwań zapiszecie się na boks tajski?

Zabiegają o siebie

Kiedy jest dobrze, jesteśmy pewni tej osoby, czujemy się z nią jak w swoich najwygodniejszych dresach zatopieni w ukochanym, wysiedzianym fotelu. Łatwo jednak w tych wygodnych kapciach zapomnieć, że nic nie jest nam dane na zawsze. A miłość tym bardziej. Żeby nie obudzić się pewnego dnia z poczuciem, że łączy was tylko przyzwyczajenie, że zaczęliście żyć obok siebie, należy się o siebie starać. To mogą być proste rzeczy – jak okazywanie sobie miłości, robiąc śniadanie do łóżka w niedzielę czy zaskakiwanie się drobnymi niespodziankami. Poza własnymi wypracowanymi, rytuałami, które ma każda para, dobrze jest się czasem postarać, uwieść, zainteresować.

5 przykładów na to, że sabotujesz siebie, będąc w związku

Okazują sobie czułość

Kiedy ostatnio rano zatrzymałaś się, popatrzyłaś w oczy swojemu partnerowi lub partnerce, z czułością pocałowałaś i życzyłaś miłego dnia? Dziś? Wczoraj? Super! Według wielu badań szczęśliwi ludzie w związkach, nawet po 10 i więcej latach razem, każdego znajdują moment, aby okazać sobie uczucie i czułość. I choć wydaje się to nieznaczącym drobiazgiem, jest potrzebnym nawykiem w relacji. To nie wszystko. Poza gestami liczą się też komplementy, które wśród par z długoletnim stażem potrafią zdziałać cuda. Jeden warunek – muszą być szczere i niewymuszone.

Szanują się

W badaniu „Jak kochają Polacy?” przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinia aż 76 proc. badanych wskazała szacunek jako fundamentalną cechę, bez której nie da się stworzyć dobrej, zdrowej i trwałej relacji. Również najstarsze małżeństwo świata – hiszpańska para, która jest ze sobą od 79 lat (!), zapytana o sekret długowiecznej miłości, podkreśliła, że najważniejsza jest jedność rodzinna oparta na wzajemnym szacunku. Warto o tym pamiętać zwłaszcza podczas kłótni, umieć pohamować się i nie sięgać po krzywdzące słowa i ton. A jeśli już to się zdarzy i powiemy w emocjach za dużo, szczerze przeprośmy. To także ważna umiejętność, jeśli zależy ci na budowaniu zdrowego związku.

Komunikują się

Każda z nas na własnej skórze pewnie nieraz przekonała się, że nie ma co czekać, aż druga osoba się czegoś domyśli, tylko trzeba mówić wprost. O swoich potrzebach, lękach, marzeniach, problemach, uczuciach, obawach. A jednak nadal w czołówce wymienianych przez psychoterapeutów powodów, dla których pary w kryzysie trafiają na terapię, są problemy w komunikacji i zrozumieniu się. Dlatego rozmawiajcie ze sobą, bądźcie na siebie uważni, komentujcie, spierajcie się, konfrontujcie. Warto tylko przy tym pamiętać o kilku elementarnych zasadach – rozmawiajcie otwarcie, spokojnie, z szacunkiem, cierpliwie, dajcie szansę drugiej stronie na sformułowanie myśli, uważnie słuchajcie i wykazujcie zainteresowanie.

Małże na talerzu. Przy stole para na radnce

Uprawiają seks

Przytulanie, czułość, bliskość – to wszystko buduje intymność w związku i jest kluczem do udanej relacji. Jednak regularne współżycie seksualne jest równie potrzebne. Seks przywiązuje, odstresowuje, łączy, sprawia, że czujemy się pożądani i zaopiekowani. Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago przeprowadzili badania z udziałem 30 tysięcy par i doszli do wniosku, że te, które oceniały swój poziom szczęścia w związku na wysoki, uprawiały seks ze swoim partnerem średnio trzy razy w tygodniu.

Trzymają swoją stronę

Zawsze. Poza akceptacją, zaufaniem i szacunkiem jest jeszcze jedna rzecz, bez której trudno wyobrazić sobie wartościową i solidną relację – to wsparcie. Poczucie, że zawsze można liczyć na tę osobę, jest nieocenione. Nawet jeśli popełnimy błąd albo powinie nam się noga, i tak wiemy, że nie zostaniemy w tej sytuacji sami. A gdy któremuś z was dzieje się krzywda, drugi walczy o niego jak lew. Z tak silnym poczuciem wsparcia, czujemy, że możemy wszystko.

I pamiętaj – nie ma co warunkować 100 proc. swojego szczęścia od drugiej osoby. Dopóki zakładasz, że będziesz szczęśliwa tylko dzięki niemu lub niej, bardzo utrudniasz wam zbudowanie dobrego związku. Nie warto wymagać od partnera, że odmieni nasze życie i będzie lekiem na całe zło. Najpierw trzeba nauczyć się być szczęśliwą samą ze sobą, żeby zbudować trwałą relację z kimś.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

7 komplementów, które warto mówić sobie w łóżku

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Co czwarte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim – wynika z danych GUS

dwie kobiety na plaży

Emocje – czym są, funkcje emocji, jak sobie z nimi radzić

Kobieta siedzi do góry nogami w fotelu

Pozbądź się lęku! Żyj tu i teraz, nie na wszystko masz wpływ

Kobieta i mężczyzna leżą w łózku. Widać jedynie ich stopy

Konstruktywna awantura to nie oksymoron, czyli dlaczego czasem warto się porządnie pokłócić z partnerem

„W obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie uciec od tego, od czego do tej pory uciekaliśmy. I nagle może się okazać, że jest super! Mamy naprawdę dobrych i mądrych ludzi blisko siebie” – mówi Marysia Organ, dziennikarka i blogerka

8 sposobów, by czuć się lepiej psychicznie każdego dnia

Magda Jarosz: Wstyd jest emocją, którą najmniej rozumiemy i z którą najbardziej boimy się spotkać

Kobieta przy liściach

Jak nie być zazdrosnym? Chorobliwa zazdrość a zdrada

seniorki, przyjaciółki

„Mężów mogę mieć kilku, a na przyjaźń trzeba sobie zasłużyć”. Czyli kiedy przyjaźnisz się 57 lat

Miłosne (nie)porozumienie stron, czyli 7 sposobów na udany związek

Joanna Jedrusik

Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

kobieta na łóżku

„Odmowa nie zabija”. Czyli jak sobie radzić, gdy słyszymy „nie” w seksie? – podpowiada seksuolożka Małgorzata Iwanek

katarzyna cichopek

Dlaczego mężczyźni zdradzają? Kasia Cichopek: „Jak nie zjesz obiadu w domu, to zjesz obiad na mieście”

Kobieta i mężczyzna

„Każdy związek da się zniszczyć. Porównanie relacji z rośliną, którą trzeba podlewać, bo inaczej uschnie, jest bardzo trafne” – mówi psycholog Katarzyna Kucewicz

„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

„Konflikt synowej i teściowej należy rozumieć jako pole kobiecych potrzeb i lęków” – mówi psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. Jak żyć z teściową unikając zbędnych napięć?

Pieniądze w związku a seks. „Zazdrość o karierę partnerki może komplikować relacje w sypialni” – mówi terapeutka seksualna dr Agata Loewe

Porozumienie bez Przemocy - to sposób na życie opierający się na szacunku, otwartości i gotowości na przyjęcie drugiego człowieka

„Porozumienie bez Przemocy rozumie uczucia jako sygnały i mówi o tym, że wszystkie są dobre, potrzebne i ważne” – mówi psycholog Agnieszka Kochanowicz

Kobieta i mężczyzna leżą na plaży

Ty i twój partner macie różny poziom libido? Jakie są konsekwencje tego problemu? Jak go rozwiązać? Wyjaśnia seksuolożka Joanna Niedziela

Toksyczne związki

Toksyczne związki okiem lekarza. Kiedy związek jest toksyczny?

kobiety w łóżku

„Szantażowanie seksem wciąż cieszy się popularnością” – twierdzi psycholożka

Małże na talerzu. Przy stole para na radnce

„Randki są ogromnie ważne na każdym etapie związku” pisze psychoterapeutka Anna Wietrzykowska. Dlaczego należy je praktykować?

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Ćwiczenia na mięśnie nóg z obciążeniem – skuteczny trening w domu