Przejdź do treści

Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”

Sean Bean
Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. "Doświadczenie bardzo hamujące"/ Photo by Gilbert Carrasquillo/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Ktoś ciągle ci mówi: zrób tak, połóż rękę tu, kiedy dotykasz kogoś tam, i tak dalej. Myślę, że to sprowadzanie czegoś spontanicznego i naturalnego do ćwiczenia technicznego” – powiedział Sean Bean o koordynatorach intymności. Aktor znany m.in. z „Gry o tron” stwierdził, że ich praca psuje spontaniczność scen filmowych. Wypowiedź Beana ostro skrytykowały jego partnerki ekranowe. 

Sean Bean o koordynatorach intymności

Sean Bean, gwiazdor znany z takich produkcji jak „Gra o tron” czy „Władca Pierścieni”, udzielił obszernego wywiadu UK Times, w którym wyznał, że nie jest zadowolony ze współpracy z koordynatorami intymności na planie. Są oni zatrudniani po to, by zadbać o komfort obsady w trakcie kręcenia intymnych scen oraz jednocześnie zachować wiarygodność zbliżeń aktorów. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nie pozwala na nadużycia.

Praca koordynatorów intymności została wzmocniona w następstwie ruchu MeToo. Odtwórca roli Neda Starka w „Grze o tron” stwierdził jednak, że koordynatorzy „psują spontaniczność” i „rujnują naturalny sposób zachowywania się kochanków”.

„Myślę, że doświadczenie z koordynatorami jest bardzo hamujące, przesuwa uwagę aktorów w stronę nieistotnych detali” – powiedział Bean i dodał – „Ktoś ciągle ci mówi: zrób tak, połóż rękę tu, kiedy dotykasz kogoś tam, i tak dalej. Myślę, że to sprowadzanie czegoś spontanicznego i naturalnego do ćwiczenia technicznego”

Bean dla przykładu odniósł się do swoich doświadczeń podczas filmowania adaptacji „Kochanka Lady Chatterley” z 1993 roku, w której zagrał wspólnie z Joely Richardson.

„To była sama frajda. Mieliśmy dobrą chemię, graliśmy coś niezwykłego. Miałem wówczas żonę, ona miała męża. Ale zależało nam na podążaniu za historią, oddaniu prawdy prozy D.H. Lawrence’a” – dodał.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Bogusław Linda

Aktor skrytykował również cenzurę serialu „Snowpiercer”, który obecnie promuje, a konkretnie sceny drugiego sezonu. Dochodzi w niej do intymnego momentu między jego postacią i bohaterką aktorki Leny Hall.

„Myślę, że trochę za bardzo to okroili. Czasem najlepsza praca jest wtedy, gdy delikatnie przesuwasz granicę, co z samej natury jest eksperymentem, ale wtedy wchodzi cenzura, bo firmy telewizyjne lub reklamodawcy uważają, że to za dużo. Szkoda, bo to była fajna, surrealistyczna, abstrakcyjna scena” – skomentował Bean.

Na zwrócenie uwagi przez prowadzącego wywiad, że koordynatorzy intymności dbają o komfort aktorów i chronią ich przed molestowaniem, Bean odpowiedział, że to zależy od aktorki. Jak stwierdził, Hall „miała muzyczne tło kabaretowe, więc była gotowa na wszystko”.

„Obudźcie się”

Wywiad aktora wywołał burzę wśród aktorek. Po słowach Beana głos zabrała m.in. wywołana do tablicy Lena Hall. Jak wyjaśniła, to, że wywodzi się z teatru (w kabarecie gra od czasu do czasu), nie oznacza, że jest gotowa na wszystko.

„Jeżeli czuję się dobrze w scenie z moim partnerem i innymi osobami w pomieszczeniu, nie potrzebuję koordynatora intymności. Ale jeżeli jakaś część mnie czuje się dziwnie, pojawia się obrzydzenie lub wrażenie, że jestem za bardzo obnażona, [to] albo zakwestionuję konieczność sceny, albo poproszę o koordynatora intymności” – napisała na swoim profilu na Twitterze.

Obojętna na słowa Beana nie pozostała również Rachel Zegler, która podbiła Hollywood rolą Marii w musicalu „West Side Story”. W wyreżyserowanej przez Stevena Spielberga produkcji aktorka jako siedemnastolatka zagrała intymne sceny ze starszym od siebie o osiem lat Anselem Elgortem.

„Koordynatorzy intymności tworzą środowisko bezpieczne dla aktorów. Byłam niesamowicie wdzięczna tym, którzy pracowali na planie 'West Side Story’, łaskawym dla żółtodzioba, jakim byłam. Edukowali tych wokół mnie, którzy mieli lata doświadczenia za sobą. Spontaniczność w scenach erotycznych może być niebezpieczna. Obudźcie się” – napisała na Twitterze.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kierowca Bolta miał całować swoją pasażerkę, włożyć jej rękę między nogi. Sąd uznał, że molestowania nie było

Co dziesiąta osoba studiująca doświadczyła molestowania seksualnego na uczelni

Alarmujące wyniki nowego badania. Co dziesiąta osoba studiująca doświadczyła molestowania seksualnego na uczelni

„Przemoc jest jak rana, która goi się powoli, albo wcale”. Monika Olejnik wróciła wspomnieniami do bolesnych przeżyć z młodości

Urszula Nowakowska /fot. archiwum prywatne

„Rocznie nawet 500 Polek może tracić życie w związku z przemocą domową” – mówi Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet

Kadr z filmu "Romeo i Julia"

Gwiazdy „Romea i Julii” z 1968 r. pozwały wytwórnię za molestowanie seksualne. „Mieli po 16 lat, wierzyli, że reżyser nie zawiedzie ich zaufania”

Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska odniosła się do swoich słów o feminatywach. „Chciałabym, żebyśmy poszli dalej”

Kobiety w hidżabach

W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia

Jakich argumentów używają sprawcy kobietobójstwa? Wyjaśnia Centrum Praw Kobiet

„Sprawcy zabójstwa kobiet używają absurdalnych argumentów”. Wyliczają je członkinie Centrum Praw Kobiet

"Dlaczego nie odeszła wcześniej?" to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom, jeśli przemoc zakończyła się morderstwem kobiety / istock

„Dlaczego nie odeszła wcześniej?” – to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom. Znamy odpowiedź

Kobieta czeka na metro. W ręce trzyma kubek

Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Na czym polega metoda 5D?

„Kiedy to robił, byłam całkowicie sparaliżowana”. Posłanka Katarzyna Kotula opowiada o molestowaniu, którego miał dopuścić się prezes Polskiego Związku Tenisowego

Natalia Przybysz padła ofiarą molestowania. Sprawcami byli członkowie jej rodziny

„Z dziećmi nie da się inaczej”, „to dla jego dobra”. Nasze postrzeganie bicia dzieci zmienia się, ale jak bardzo?

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

73 proc. dziennikarek z całego świata doświadcza przemocy psychicznej oraz gróźb gwałtu i śmierci. Przerażające wyniki najnowszego raportu / pexels

73 proc. dziennikarek z całego świata doświadcza przemocy psychicznej oraz gróźb gwałtu i śmierci. Przerażające wyniki najnowszego raportu

Ta noc mogła się dla nich skończyć tragicznie. „Sprawdzajcie trzy razy, od kogo bierzecie drinka” – zaapelowała gwiazda „Top Model”

Nastolatek

Syn opowiedział o „zabawie” z kolegami. Jak rodzice powinni zareagować, tłumaczy edukatorka seksualna

Udawał ginekolożkę, by wyłudzić od kobiet zdjęcia i nagrania. Przesłały mu prawie 1000 materiałów

Harvey Weinstein

Harvey Weinstein wrócił przed sąd. Były producent został oskarżony o kolejne napaści seksualne. „Płakałam, gdy mnie gwałcił”

Kadr z serilau chirurdzy /fot. abc.com

„To są takie kobiety, których nie lubimy”. Jak być albo nie być „Chirurgów” zawisło na włosku przez lożę starszych mężczyzn

Kobiety wracające z rosyjskiej niewoli

„Bili dziewczyny, razili je prądem, uderzali młotkami”. Drastyczny opis tortur, jakim Rosjanie poddają Ukrainki

„Równie dobrze” – nowa kampania Centrum Praw Kobiet obnaża stereotypy, które krzywdzą matki i ojców

Joanna Ostrowska napisała o nieheteronormatywnych ofiarach nazizmu i zdobyła Nike. „Czułam złość oraz wstyd”

Kobieta w ciąży leży na tapczanie

„Kobiety w ciąży zażywają leki, po cichu tracą swoje dzieci w okropnym bólu, przechodzą nieludzko bolące procedury (…) Ciąża może boleć i nie musicie się tego wstydzić” – apeluje Elwira Rutkowska

×