Salmonella w mięsie drobiowym. Sieć popularnych sklepów wycofuje partię produktów
Sieć Biedronka poinformowała o wycofaniu ze sklepów jednej partii produktów z mięsa kurczaka. To skutek ostrzeżenia, który w czwartek wydał Główny Inspektorat Sanitarny. W mięsie wykryto bakterię Salmonella enteritidis.
Salmonella enteritidis w mięsie z Biedronki
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że wskutek przeprowadzonych badań właścicielskich Przedsiębiorstwa Drobiarskiego „DROBEX” Sp. z o.o., wykryto bakterie Salmonella enteritidis w tuszach drobiowych, z których wyprodukowano elementy mięsa drobiowego. W związku z tym konieczne było wycofanie niektórych partii produktu.
Produkt wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A., właściciela Biedronki, który natychmiast zdecydował o wycofaniu jednej partii produktów. Chodzi o świeże ćwiartki i świeże filety z piersi kurczaka z partii nr 215622 z datą przydatności ćwiartek do 10 kwietnia 2022 r., a filetów do 11 kwietnia 2022 r.
„Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy” – czytamy w komunikacie GIS.
Główny Inspektorat Sanitarny dodaje, że nie należy spożywać produktów z partii wskazanej w komunikacie, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionych produktów, należy skontaktować się z lekarzem.
Wycofanie mięsa z obrotu
Jeronimo Martins Polska S.A. poinformowało klientów o szkodliwych produktach przez wywieszenie komunikatu w sklepach. Wydano też decyzję nakazującą wycofanie kwestionowanego mięsa z obrotu oraz zobowiązano producenta do podjęcia kroków zapobiegających zanieczyszczeniu produktów.
Zatrucie pokarmowe wywołane przez Salmonellę
Bakterie z grupy Salmonella wywołują salmonellozę, chorobę zakaźną, która w większości przypadków powoduje dolegliwości żołądkowo-jelitowe o charakterze zbliżonym do zatrucia pokarmowego. Na zakażenie narażeni jesteśmy szczególnie w ciepłych miesiącach, jedząc surowe potrawy lub nie przykładając należytej uwagi do higieny i obróbki żywności pochodzenia zwierzęcego.
Salmonelloza może być groźna, a nawet śmiertelna, więc warto wiedzieć, jak uchronić się przed potencjalnym kontaktem z bakterią.
Polecamy
JEŚĆ CZY BYĆ: Od steku z mamuta po udko z probówki – historia mięsa
Ministerstwo planuje karmić uczniów dziczyzną w szkołach. „Dzieci zjedzą wszystkie polskie sarny i dziki w przeciągu 15 miesięcy” – grzmią Rodzice dla Klimatu
Czeka nas zakaz jedzenia mięsa i korzystania z aut? Raport C40 a fakenewsy
Komisja Europejska zobowiązała się do wycofania klatek w hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej. To historyczny moment!
się ten artykuł?