Przejdź do treści

Ruszyły zapisy na Bieg z Twarzami Depresji! „Pokażmy wspólnie, że prawidłowo leczona depresja, także ta lekooporna, nie jest przeszkodą dla aktywności fizycznej”

W 3. Charytatywnym Biegu z Twarzami Depresji wezmą udział wybitni olimpijczycy: Justyna Święty-Ersetic i Paweł Korzeniowski
Justyna Święty-Ersetic i Paweł Korzeniowski ambasadorami 3. Charytatywnego Biegu z Twarzami Depresji / Zdjęcie: Materiały prasowe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ruszyły zapisy na 3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji. Trasa biegu – zlokalizowana w sercu lasów chojnowskich – liczy 5 kilometrów. Można ją przebiec lub przemaszerować, również z dziećmi. W biegu wystartuje m.in. para wybitnych olimpijczyków: Justyna Święty-Ersetic i Paweł Korzeniowski. – Oboje chorują na depresję. Chcemy w ten sposób pokazać, że prawidłowo leczona depresja, również ta lekooporna, nie stoi na przeszkodzie do podjęcia aktywności fizycznej, ale także do odnoszenia światowej klasy sukcesów sportowych – mówi Anna Morawska-Borowiec, prezeska Fundacji Twarze Depresji.

„Ruch powinien być obowiązkowym elementem terapii depresji”

Już 5 października w Zimnych Dołach koło Warszawy (Nadleśnictwo Chojnów) z okazji Europejskiego Dnia Walki z Depresją odbędzie się 3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji. Ambasadorami tegorocznej edycji biegu są wybitni sportowcy z doświadczeniem depresji: Justyna Święty-Ersetic (multimedalistka olimpijska w biegu na 400 m) i Paweł Korzeniowski (olimpijczyk, mistrz świata w pływaniu na dystansie 200 m stylem motylkowym).

Tegoroczna edycja biegu z udziałem mistrzów olimpijskich ma inspirować osoby chorujące na depresję do podejmowania aktywności fizycznej. Jako Fundacja stoimy na stanowisku, że ruch nie tylko odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce zdrowia psychicznego, ale też powinien być obowiązkowym elementem terapii depresji – podkreśla Anna Morawska-Borowiec, prezeska Fundacji Twarze Depresji.

Justyna Święty-Ersetic – mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska, multimedalistka mistrzostw świata, „królowa polskiej sztafety” w wywiadzie promującym kampanię „Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję” powiedziała, że biorąc leki antydepresyjne i korzystając z psychoterapii, wystartuje w lipcu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

– Uważamy, że Justyna ma ogromną szansę wrócić z tych igrzysk z medalem. Trzymamy mocno kciuki, aby to było ponownie złoto – mówi Anna Morawska-Borowiec. – Byłaby kolejną naszą ambasadorką, która wróciłaby z igrzysk olimpijskich z medalem. Wcześniej, w Tokio srebrny medal olimpijski zdobyła Agnieszka Kobus-Zawojska, udowadniając, że prawidłowo leczona depresja nie stoi na przeszkodzie do odnoszenia światowej klasy sukcesów sportowych – dodaje.

Trasa 3. Charytatywnego Biegu z Twarzami Depresji przebiega w przepięknych okolicznościach przyrody: w Nadleśnictwie Chojnów.

– Współorganizatorem naszego wydarzenia są Lasy Państwowe. To nieprzypadkowa współpraca. Chcieliśmy, by aktywność fizyczna związana z biegiem odbywała się w najbardziej sprzyjających warunkach dla naszego dobrostanu psychicznego, czyli w lesie. Badania pokazują, że 30 minut spaceru na terenach zielonych 5 razy w tygodniu obniża o 30 proc. ryzyko zachorowania na depresję – wyjaśnia prezeska Fundacji Twarze Depresji.

Fotorelacja z 2. Biegu z Twarzami Depresji

Zdjęcie grupowe uczestników 2. Biegu z Twarzami Depresji
Zdjęcie grupowe uczestników 2. Biegu z Twarzami Depresji

Uczestnicy 2. Biegu z Twarzami Depresji / Zdjęcie: Materiały prasowe

Uczestniczki 2. Biegu z Twarzami Depresji / Zdjęcie: Materiały prasowe

Uczestniczka 2. Biegu z Twarzami Depresji
Uczestniczka 2. Biegu z Twarzami Depresji

Uczestniczka 2. Biegu z Twarzami Depresji / Zdjęcie: Materiały prasowe

Młodzież w trakcie 2. Biegu z Twarzami Depresji
Młodzież w trakcie 2. Biegu z Twarzami Depresji

Uczestnicy 2. Biegu z Twarzami Depresji / Zdjęcie: Materiały prasowe

Para z dzieckiem w wózku podczas 2. Biegu z Twarzami Depresji
Para z dzieckiem w wózku podczas 2. Biegu z Twarzami Depresji

Uczestnicy 2. Biegu z Twarzami Depresji / Zdjęcie: Materiały prasowe

Atrakcje plenerowe podczas 2. Biegu z Twarzami Depresji
Atrakcje plenerowe podczas 2. Biegu z Twarzami Depresji

Atrakcje plenerowe podczas pikniku, który towarzyszył biegowi / Zdjęcie: Materiały prasowe

DJ Wika na 2. Biegu z Twarzami Depresji
DJ Wika na 2. Biegu z Twarzami Depresji

DJ Wika - 85-letnia najstarsza DJ-ka w Polsce - muzycznie rozgrzewała biegaczy / Zdjęcie: Materiały prasowe

„Prawidłowo leczona depresja nie jest przeszkodą dla aktywności fizycznej”

Anna Morawska-Borowiec podkreśla, że taką aktywność fizyczną powinien rozważyć każdy i każda z nas. – Cierpimy na problem zasiedzenia za biurkiem. Nie tylko my, dorośli, ale też dzieci i młodzież. Co skutkuje rozwojem chorób psychicznych. Naukowcy z University College w Londynie dowiedli, że uczniowie, którzy w wieku 12-16 lat byli najmniej aktywni fizycznie, po osiągnięciu pełnoletności częściej chorowali na depresję. Każda dodatkowa godzina spędzona w pozycji siedzącej przybliża nas do wzrostu ryzyka zachorowania na depresję. W przypadku 14-latków ten wzrost sięgał 11 proc. – tłumaczy prezeska Fundacji Twarze Depresji.

Jak przypomina Anna Morawska-Borowiec, w wyniku aktywności fizycznej nasz organizm wytwarza endorfiny, tzw. „hormony szczęścia”.

– One poprawiają w sposób istotny nasz nastrój, samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy jak najczęściej sięgali po tę naturalną, biologiczną, dostępną od ręki formę profilaktyki zdrowia psychicznego. I planowali ją również w popołudniowych porach, bo aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy nie tylko kondycji fizycznej i psychicznej, ale również przekłada się na jakość naszego snu – tłumaczy.

Trasę 3. Charytatywnego Biegu z Twarzami Depresji, liczącą 5 km, można przebiec lub przespacerować. Samemu albo w towarzystwie, również dzieci. Bo w tym biegu każdy krok stawiany jest na miarę własnych możliwości, a każdy uczestnik jest zwycięzcą, wracającym do domu z medalem. Dodatkowo dla pierwszych pięciu osób na mecie przewidziane są nagrody.

– Pokażmy wspólnie, że prawidłowo leczona depresja, także ta lekooporna, nie jest przeszkodą dla aktywności fizycznej – zachęca Anna Morawska-Borowiec.

Zapisy na bieg odbywają się na stronie: https://twarzedepresji.pl/bieg/. Maksymalna liczba uczestników biegu w lesie – 500 (decyduje kolejność zgłoszeń). Jak co roku cały dochód ze sprzedaży pakietów startowych Fundacja Twarze Depresji przeznacza na konsultacje psychologiczne i psychiatryczne dla dzieci i młodzieży.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Osoby, które z jakiegoś powodu nie są w stanie dołączyć osobiście, mogą to zrobić „wirtualnie”. Co to oznacza? Wystarczy, że wybiorą dowolną aplikację biegową i pokonają dystans 5 kilometrów, a także zrobią sobie zdjęcie w koszulce z logo 3. Biegu z Twarzami Depresji i opublikują je na swoich social mediach w dniu biegu.

Przepiękne logo tegorocznej edycji biegu to skan obrazu „Biegacze” z kolekcji 10 obrazów przygotowanych przez Wojciecha Brewkę na wystawę podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wojciech Brewka z obrazem "Biegacze"

Logo 3. Biegu z Twarzami Depresji to skan obrazu „Biegacze” Wojciecha Brewki / Zdjęcie: Materiały prasowe

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: