3 min.
Rentgen zwierząt. Czy umiesz rozpoznać, kto jest na zdjęciu? Na czym polega RTG?

zdjęcie: https://www.facebook.com/zsllondonzoo/photos/a.197960183573781/1550267295009723/?type=3
03.07.2022
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
03.07.2022
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
02.07.2022
6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie
02.07.2022
Stresujesz się? Poćwicz! Propozycje ćwiczeń
01.07.2022
„Przestańmy pytać kobiet o to, czy są w ciąży. Często to po prostu wzdęcia” – apeluje ciałopozytywna instagramerka Danae Mercer
Czy potrafisz rozpoznać zwierzę po jego zdjęciu rentgenowskim? Stan zdrowia, choroby, gatunek – obraz RTG jest do tego niezbędny. Zmierzyli się z tym młodzi weterynarze w ramach projektu „Vect in Action”, zorganizowanego przez londyńskie ZOO.
Doświadczony zespół weterynaryjny ZOO w Londynie podzielił się zdjęciami rentgenowskimi, które zostały wykonane podczas rutynowych kontroli 18 000 zwierząt. Obrazy ukazują wnętrza różnych gatunków, w tym żab, węży, żółwi. Na postawie obrazów można określić stan zdrowia, schorzenia i choroby poszczególnych stworzeń.
Gepostet von ZSL London Zoo am Montag, 18. Februar 2019
Możemy powiedzieć tyle o zdrowiu zwierząt, co widzimy na zdjęciu rentgenowskim - od siły ich kości po zdrowe serce. Są niezbędne do naszej pracy. I chociaż dość często spotykamy się z nietypowymi zdjęciami RTG, wciąż uważamy, że są one absolutnie fascynujące.
Gepostet von ZSL London Zoo am Montag, 18. Februar 2019
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Kiedy wykonuje się RTG zwierząt?
Badanie RTG jest najczęściej zlecanym badaniem u weterynarza. Zdarza się, że przychodzi właściciel z podejrzeniem, że zwierzę zjadło jakiś przedmiot - wówczas od razu jest robiony rentgen. Weterynarz na podstawie zdjęcia może zdiagnozować choroby, urazy, złamania. Obraz pozwala na właściwą ocenę narządów, co jest niezbędne w dalszym leczeniu. Najczęściej wykonuje się u zwierząt badanie RTG jamy brzusznej, kręgosłupa i klatki piersiowej.
Gepostet von ZSL London Zoo am Montag, 18. Februar 2019
Co to jest RTG?
Badanie RTG, czyli potocznie rentgen, to podstawowa metoda obrazowania, wykorzystywana w diagnostyce wielu schorzeń. Terminem rentgen nazywa się także wynik badania radiologicznego, czyli zdjęcie RTG, jak również aparat emitujący promieniowanie rentgenowskie.
Rentgen to prześwietlenie, które wykorzystuje wiązkę promieniowania rentgenowskiego (rodzaj promieniowania jonizującego) w celu zobrazowania zmian i nieprawidłowości wnętrza ciała. Badanie RTG polega na krótkotrwałym napromieniowaniu ciała. Promieniowanie ulega rozproszeniu, które zaciera granicę między tkanką miękką a kością. Dlatego w celu lepszego zobrazowania nieprawidłowości podaje się kontrast, czyli środek cieniujący.
Zróżnicowana zdolność tkanek do pochłaniania promieniowania jest podstawą uzyskania zdjęcia RTG. Badanie to umożliwia wykrycie zmian pourazowych, zwyrodnieniowych, zapalnych, a także nowotworowych. Służy potwierdzeniu lub wykluczeniu choroby. Jest pomocne w postawieniu właściwej diagnozy.
Gepostet von ZSL London Zoo am Montag, 18. Februar 2019
Zobacz także

„Żałoba nic nie powinna. To czas mierzenia się ze stratą, smutkiem, żalem”. Psycholog Katarzyna Binkiewicz mówi, jak radzić sobie ze stratą zwierzęcia

6 patentów dla alergików uczulonych na zwierzęta. Sprawdź, czy ci się przydadzą!

RTG kręgosłupa – na czym polega, jak wygląda? Przygotowanie do badania RTG
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.07.2022
Jak cztery miedziane wanny dały początek uzdrowiskowej historii Ciechocinka, zwanego najtańszym biurem matrymonialnym i wypoczynkowym przedmieściem Warszawy

30.06.2022
„Zdarzają się sytuacje, że pacjent nie powie lekarzowi wszystkiego, a powie pielęgniarce” – mówi Anna Szczypta, krajowa konsultantka w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022