„Randki są ogromnie ważne na każdym etapie związku” pisze psychoterapeutka Anna Wietrzykowska. Dlaczego należy je praktykować?
Jesteście razem już kilka lat i z pozoru wszystko między wami dobrze się układa. Sama miłość w związku jednak nie wystarczy. O relacje trzeba dbać cały czas. Dlaczego randki na każdym etapie związku są tak ważne? Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie psychoterapeutka Anna Wietrzykowska.
Dlaczego randkowanie jest ważne dla związku?
Gdy mam w terapii parę, to jednym z moich pierwszych pytań jest pytanie o randki. Czy są kontynuowane? Jeśli tak, to jak często? Jeśli nie, to dlaczego lub od kiedy już ich nie ma?
– zaczyna swój wpis na Instagramie psychoterapeutka Anna Wietrzykowska.
Psycholożka poruszyła bardzo ważny, choć przez wiele osób bagatelizowany problem randkowania w związku. A jest to istotny punkt udanej i szczęśliwej relacji.
Jak zaznacza Wietrzykowska, randki jednak kojarzą się z pierwszymi miesiącami znajomości. Wytłumaczyć taki stan rzecz jest łatwo. Kiedy znacie się dłużej, do obowiązków dnia dochodzą nowe. Być może zakładacie rodzinę i większość czasu pochłaniają dzieci i dom. W ten sposób przestajecie randkować. W konsekwencji jednak luzujecie też więzi, jakie was łączą. Dlaczego tak się dzieje?
Przez randkę rozumiem spotkanie dwóch osób, które chciałyby być ze sobą bliżej. Dwóch osób, które są dla siebie atrakcyjne pod względem seksualnym i które są siebie ciekawe. Jeśli tego brakuje, to „Huston, mamy problem”. I to duży, bo jeśli nie szukamy tego w osobie, z którą jesteśmy związani, zaczynamy się od niej odwiązywać. Powoli, stopniowo, sznurek po sznureczku robi się coraz luźniej. A luźniej nie wróży dobrze dla relacji partnerskiej.
Randki – jako intymne spotkanie z drugą osobą – są potrzebne zawsze. Bez względu na to, czy jesteśmy ze sobą miesiąc, rok czy 10 lat
– ostrzega psycholożka.
Randki – jak powinny wyglądać?
Wietrzykowska wyjaśnia, że randki nie muszą być wystawnymi kolacjami. Najważniejszy są czas i uwaga, jakie poświęcamy drugiej osobie.
Nie muszą to być drogie, czasochłonne wydarzenia, na które nie mamy zasobów finansowych, bo odkładamy na dom czy in vitro. Randkę można zorganizować, biorąc koc na pobliską górkę i patrzeć w niebo lub zjeść wspólną kolację na balkonie, słuchając w tle ulubionej muzyki z Youtube’a.
Bo najważniejsza jest ta druga osoba – stale i niezmiennie – a cała reszta tak jak na początku związku nie ma znaczenia
– tłumaczy ekspertka.
Specjalistka dodaje, że warto o tym pamiętać w sytuacji, kiedy nasze życie zmienia się diametralnie. W szczególności, kiedy w związku pojawia się dziecko. Ten czas – choć wyjątkowy – może przynieść negatywne konsekwencje dla relacji młodych rodziców.
Także gdy mam w gabinecie młodych rodziców w kryzysie po narodzinach dziecka, zawsze pytam, czy mają zaufaną osobę, której mogliby na kilka godzin powierzyć malucha.
Po porodzie rola mamy i taty tak bardzo pochłania, że zapominamy o roli partnera i partnerki. Związek to podstawa każdej rodziny i tej, która już jest zbudowana i tej, która dopiero się tworzy
– dodaje Wietrzykowska.
Anna Wietrzykowska – kim jest?
Anna Wietrzykowska jest psycholożką, psychoterapeutką pracującą w nurcie psychoterapii systemowej. Na co dzień zajmuje się okołoporodową pomocą psychologiczną. W mediach społecznościowych, gdzie chętnie dzieli się wiedzą, jest znana jako @psycholognieplodnosci.
RozwińPolecamy
Agnieszka Włodarczyk na prawie 5 miesięcy powierzyła opiekę nad synem swojej mamie. „Nie mam siły już mówić”
„Za dużo wymagamy”. O tym, dlaczego coraz więcej osób ma problem ze znalezieniem partnera, rozmawiamy z Moniką Dreger, psycholożką
„Sztukę flirtowania trzeba aktualizować” – mówi seksuolożka Patrycja Wonatowska
„To nowy rozdział w długim marszu po równość”. Jest projekt ustawy o związkach partnerskich
się ten artykuł?