Przejdź do treści

„Rak szyjki macicy jest winą chorej” – mocne słowa artystki, której choroba zmieniła życie

młoda kobieta w czarnych ciuchach stoi na scenie podczas konferencji tedx
źródło: YouTube
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Jest na sali jakaś pani, która nie chodzi na cytologię, bo włożenie małej szczoteczki na trzy sekundy raz do roku boli? To ja zapraszam po prelekcji, porównamy sobie to z bólem po wycięciu macicy” – takimi dosadnymi słowami o badaniu powiedziała Aga Szuścik na niedawnej konferencji TEDx w Katowicach. Artystka zaapelowała aby badać się regularnie. Cytologia to badanie, które powinna wykonywać każda kobieta od momentu pierwszego współżycia. Pozwala ono na wczesne wykrycie zmian i zapobieganie, zanim dojdzie do przekształcenia w raka szyjki macicy. 

Wystąpienie Agi Szuścik, artystki fotografki, na długo zapamiętają uczestnicy konferencji TEDx. Młoda kobieta postanowiła podzielić się swoją historią o tym, jak rozwinęła się u niej choroba nowotworowa i jak bezpowrotnie zmieniła jej życie. „Raka dostają tylko te dziewczyny, które zaniedbały badania” – tłumaczyła podczas prelekcji i sama przyznała się, że swoją cytologię odkładała przez 4 lata, bo wiecznie brakowało jej na to czasu. Gdyby zmiany, jakie zaszły w jej układzie rozrodczym, zostały wcześnie wykryte, nie przekształciłyby się w raka, przez którego straciła rok życia, macicę oraz możliwość urodzenia dziecka.

Zobacz jej wystąpienie

Cytologia – kiedy, po co i dla kogo?

Artystka po diagnozie postanowiła pokazać poprzez projekt fotograficzny „To się nie zdarza”, jak zmieniło się jej życie od momentu, gdy usłyszała, że ma raka szyjki macicy aż do teraz. Pokazała drogę, jaką musi przejść kobieta w momencie zdiagnozowana nowotworu oraz jak zmienia się nie tylko ciało, ale i emocje związane z sytuacją, do której żadna z nas nie jest przygotowana. Projekt przekształcił się w wystawę fotograficzną wyróżnioną na International Photography Awards 2018.

„Po pierwsze, pragnę zwiększyć świadomość społeczną na temat raka szyjki macicy, obalić mity oraz namówić kobiety, by raz do roku robiły cytologię. Po drugie, realizowana na bieżąco seria zdjęć stanowiła mój pamiętnik, powiernika, nieocenioną pomoc w przebyciu choroby, katalizator emocji, rodzaj terapii sztuką” – tak o projekcie napisała na swojej stronie internetowej Szuścik.

Z tych samych powodów fotografka postanowiła wystąpić podczas konferencji TEDx i opowiedzieć swoją historię. I tym samym zmotywować kobiety do regularnych badań.

Kilka fotografii z projektu "To się nie zdarza" Agi Szuścik

źródło: https://www.agaszuscik.com/tosieniezdarza

źródło: https://www.agaszuscik.com/tosieniezdarza

źródło: https://www.agaszuscik.com/tosieniezdarza

źródło: https://www.agaszuscik.com/tosieniezdarza

źródło: https://www.agaszuscik.com/tosieniezdarza

źródło: https://www.agaszuscik.com/tosieniezdarza

https://www.agaszuscik.com/tosieniezdarza

Cytologia – na czym polega

Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy przy pomocy specjalnej szczoteczki. Jest to zabieg bezbolesny i nie potrzeba skierowania. Najlepiej wykonywać  je pomiędzy 10. a 20. dniem cyklu miesiączkowego. W ciągu dwóch dni przed badaniem należy unikać stosowania tamponów, leków i dezodorantów dopochwowych. Cytologia to nie tylko wykrywanie raka szyjki macicy, ale też tzw. stanów przedrakowych, czyli zmian, z których nowotwór mógłby się rozwinąć. Ich wykrycie i leczenie prowadzi do wyzdrowienia, dlatego warto pamiętać o cytologii podczas wizyt u ginekologa.

Zaszczep się przed wirusem HPV

Raka szyjki macicy wywołuje wirus HPV, który przenosi się drogą płciową. Według statystyk nawet 80 proc. osób aktywnych seksualnie może być nim zarażonych. Na szczęście w niewielu przypadkach przekształca się on w nowotwór. Przeciwko HPV możemy się zaszczepić. Szczepionka ta może zapobiec ponad 90 proc. nowotworom potencjalnie powodowanych przez wirus HPV, w tym raka szyjki macicy, odbytu, prącia i pochwy.

Wirus HPV – nie tylko narządy płciowe

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, może być sprawcą nie tylko nowotworu raka szyjki macicy, ale również nowotworów złośliwych głowy i szyi. Nowotwory te występują w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, gardła i krtani. – Szacujemy, że w ciągu najbliższych lat, liczba HPV-zależnych nowotworów głowy i szyi wzrośnie do 50 procent. Nowotwory głowy i szyi występują na ogół w 6. i 7. dekadzie życia, jednak obserwujemy niepokojący trend – nową populację młodych pacjentów nawet przed 40. rokiem życia, co ma ścisły związek z obecnością wirusa HPV. Obecnie w krajach skandynawskich np. w Szwecji ponad 90% raków gardła środkowego jest związane z HPV – alarmuje prof. Paweł Golusiński z Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.