„Przyszłam na świat z wytrzewieniem jelit. Ta blizna uratowała mi życie. Jestem z niej dumna” – wyznaje Oliwia
„Każdego dnia dziękuję Bogu, że ją mam” – dodaje dziewczyna, która podzieliła się swoją historią na instagramowym profilu Ciałopozytyw Polska. To piękne wyznanie, do którego Oliwia dołącza dwie bardzo cenne rady – dla nas wszystkich.
„Mojej mamie powiedzieli, że nie będę miała normalnego życia”
Na instagramowym profilu Ciałopozytyw Polska pojawił się poruszający post. Na zdjęciu widać brzuch z pionowo ułożoną blizną. A pod zdjęciem są mocne słowa:
„Urodziłam się jako wcześniak i lekarze od początku mówili, że będę chora i będę karmiona przez rurkę, ponieważ przyszłam na świat z wytrzewieniem jelit (tzn. z „flakami na wierzchu”). Pierwsza operacja polegała na schowaniu jelit do środka, druga na wycięciu ich części ponieważ nie funkcjonowały dobrze. Ta blizna uratowała mi życie. Każdego dnia dziękuję Bogu, że ją mam i jestem z niej dumna. Mam ją już 16 lat, dokładnie tyle lat ile mam ja”.
Dalej Oliwia wyjaśnia, że blizna nie jest dla nie jest dla niej mankamentem. Wręcz przeciwnie.
„Jestem wdzięczna za to, że ją mam, bo gdyby mnie ona, to nie było by mnie tu i teraz. Nie poznałabym tych ludzi, których znam teraz i na pewno nie byłabym tym samym człowiekiem. Niby jeden moment w życiu, a zobaczcie, ile on zmienił”.
Ta refleksja pozwala nastolatce pójść dalej. Mając świadomość, że w świecie terroryzowanym przez kult „idealnego ciała” łatwo o kompleksy i brak samoakceptacji, Oliwia dołącza dwie bardzo cenne rady dla internautek.
„Po pierwsze nigdy nie wstydźcie się swojego ciała. Powinniście je nosić z dumą. Bo to dzięki niemu żyjecie. Po drugie (do wszystkich przyszłych mam) nie bójcie się. Mojej mamie powiedzieli, że będę nieuleczalnie chora, że do końca życia będą mnie karmić przez rurkę, że nie będę miała normalnego życia. Moi rodzice stwierdzili, że tak nie będzie i zrobią wszystko, żebym czuła się normalnie”.
Jak przyznaje dziewczyna, ona sama nie czuje potrzeby ukrywania swojej blizny przed światem, ponieważ jest to ważna część jej ciała. Pisze:
„Teraz nie mam żadnego problemu z pokazywaniem brzucha, bo dla mnie on jest w 100 proc. normalny jak ręka czy noga”.
Wytrzewienie jelit u płodów i noworodków
Wytrzewienie jelit u płodu jest wadą wrodzoną, polegającą na tym, że przez brak ciągłości ściany brzucha jelita (czasem też inne narządy jamy brzusznej) wydostają się na zewnątrz. Statystycznie wada występuje u 175 do 250 na milion przypadków.
Przyczyny wytrzewienia jelit u płodów nie są do końca poznane. W ramach leczenia zazwyczaj tuż po urodzeniu dziecka wykonuje się operację, która polega na wprowadzeniu narządów do jamy brzusznej i zamknięciu ubytku.
Ciałopozytyw Polska
Ciałopozytywu to najpopularniejszy w Polsce instagramowy profilu poświęcony ciałopozytywności. Obserwuje go ponad 32 tys. osób. Jego założycielką jest Kaya Szulczewska.
Aktywistka regularnie publikuje na nim zdjęcia, które pokazują ciała nie mieszczące się w kanonie, historie dotyczące ich akceptacji, a także edukacyjne treści wokół tematu kobiecego ciała.
RozwińZobacz także
„Widzę mankamenty mojego ciała, jestem ich świadoma, ale po prostu akceptuję je. Jeśli chodzi o poczucie kobiecości, worek mi go nie zabrał” – mówi Małgorzata Jakowiec, która żyje z wyłonioną stomią
„Jestem idealnym przykładem na to, że z IBS można wygrać…” – dietetyczka Roksana Środa wyjaśnia, czym jest IBS (zespół jelita nadwrażliwego) i jak z nim walczyć
Magda Jarosz: Wstyd jest emocją, którą najmniej rozumiemy i z którą najbardziej boimy się spotkać
Polecamy
Zmagasz się z SIBO? Pomyśl nad zmianą diety. Radzi dietetyczka Katarzyna Bednarska
Leczenie SIBO farmakoterapią i dietą. Jakie daje rezultaty?
Objawy neurologiczne w SIBO. Czy jelita mogą wpływać na twój mózg?
Badania SIBO. Wykrycie zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego
się ten artykuł?