Przejdź do treści

Przeszłość seksualna i fantazje partnerów. Czy warto o nie pytać?

Fantazje seksualne / istock
Fantazje seksualne / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta pisze na laptopie. Obok siedzi pies
Szczepienie na COVID-19 a dzień wolny od pracy. To „koszt, który może zostać przez firmy poniesiony”?
Lekarka
Czy respiratory zabijają a szczepionki to eksperyment „godny Hitlera”? Doktor Michał rozprawia się z teoriami koronasceptyków
szczepienia przeciw COVID-19
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
ratownik medyczny, pandemia
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”

„Gdy jesteśmy z kimś w związku, często mamy przeświadczenie, że powinniśmy wiedzieć o swoim partnerze bądź partnerce wszystko w kwestii seksualnej” – pisze Katarzyna Koczułap, psycholożka prowadząca w mediach społecznościowych profil „Co z tym seksem?”. Wyciągamy więc kwestie przeszłości seksualnej, dopytujemy o liczbę kochanków i kochanek, doświadczenie. Pytamy o fantazje erotyczne i ciężko nam się pogodzić z tym, że partner bądź partnerka nie chce się czymś z nami dzielić.

Przeszłość seksualna

„Prosta zasada: pytaj, jeśli chcesz znać odpowiedź. Zastanów się, co stoi za twoim pytaniem, dlaczego pytasz np. o liczbę partnerów, partnerek? Czy to ciekawość, czy chcesz w ten sposób dokonać pewnej oceny? Czy usłyszenie odpowiedzi będzie dobre dla ciebie? I najważniejsze: czy będziesz umiał, umiała zaakceptować odpowiedź, jakakolwiek by ona nie była?” – pisze Katarzyna Koczułap w swoim najnowszym poście.

I dodaje, że ma to duże znaczenie, szczególnie w kontekście pytania o fantazje erotyczne. Ludzie fantazjują o wszystkim, o rzeczach uznawanych za największe tabu, o rzeczach, które wiele osób subiektywnie uważa za obrzydliwe.

„Czy jesteś gotowy, gotowa na usłyszenie o najskrytszych fantazjach partnera, partnerki i zaakceptowanie ich? Pamiętajcie, że fantazje erotyczne nie są jednoznaczne z chęcią ich urzeczywistnienia!” – dodaje psycholożka.

Bądź gotowa na odmowę

„Jeśli jesteś przekonany, przekonana, że chcesz zapytać, zapytaj, ale bądź też gotowy, gotowa na odmowę. Bo twój partner czy partnerka ma prawo odmówić odpowiedzi na takie pytania. Seksualność każdej osoby należy tylko do niej samej. Nie każdy ma ochotę dzielić się swoją przeszłością seksualną, część osób chce zostawić kawałek swojej seksualności (np. fantazje czy masturbację) tylko dla siebie. I to jest okej, ma do tego prawo” – wyjaśnia psycholożka.

Koczułap dodaje, że jeśli partner bądź partnerka nie chce się dzielić każdym szczegółem swojej przeszłości seksualnej, nie oznacza to niczego podejrzanego.

„Problemem jest, gdy twój partner (bądź partnerka) nie jest zainteresowany waszym wspólnym życiem seksualnym, nie dba o nie, nie interesują go twoje potrzeby, przyjemność. Nie ma jednak nic złego w tym, by posiadać wspólne, partnerskie życie seksualne przy zachowaniu swojej odrębnej seksualności, oczywiście w ramach ustalonych granic, czyli np. nie polega to na tym, by mieć kochankę czy kochanka na boku” – dodaje ekspertka.

Na koniec postu Katarzyna Koczułap apeluje: szanujcie granice swoje, zastanawiając się, ile chcecie wiedzieć, i granice swoich partnerów i partnerek, dając im prawo do odpowiedzi „nie”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Gdy jesteśmy z kimś w związku, często mamy przeświadczenie, że powinniśmy wiedzieć o swoim partnerze_ce wszystko w kwestii seksualnej. Wyciągamy więc kwestie przeszłości seksualnej, dopytujemy o ilość kochanków_ek, doświadczenie. Pytamy o fantazje erotyczne i ciężko nam się pogodzić z tym, że partner_ka nie chce się czymś z nami dzielić. Jak powinno być? Mówić wszystko? Pytać czy nie pytać? . Prosta zasada: pytaj, jeśli chcesz znać odpowiedź. Zastanów się, co stoi za Twoim pytaniem, dlaczego pytasz np. o ilość partnerów_ek? Czy to ciekawość czy chcesz w ten sposób dokonać pewnej oceny? Czy usłyszenie odpowiedzi będzie DOBRE dla Ciebie? I najważniejsze: czy będziesz umiał_a zaakceptować odpowiedź, jakakolwiek by ona nie była? To ma duże znaczenie szczególnie w kontekście pytania o fantazje erotyczne. Ludzie fantazjują o WSZYSTKIM, o rzeczach uznawanych za największe tabu, o rzeczach, które wiele osób subiektywnie uważa za obrzydliwe. Czy jesteś gotowy_a na usłyszenie o najskrytszych fantazjach partnera_ki i ZAAKCEPTOWANIE ich? (Pamiętajcie, że fantazje erotyczne nie są jednoznaczne z chęcią ich urzeczywistnienia!) . Jeśli jesteś przekonany_a, że chcesz zapytać, zapytaj, ale bądź też gotowy_a na odmowę. Bo Twój partner_ka ma prawo odmówić odpowiedzi na takie pytania. Seksualność każdej osoby należy tylko do niej samej. Nie każdy ma ochotę dzielić się swoją przeszłością seksualną, część osób chce zostawić kawałek swojej seksualności (np. fantazje czy masturbację) tylko dla siebie. I to jest okej, ma do tego prawo. . Czy to oznacza coś podejrzanego, jeśli partner_ka nie chce się dzielić każdym szczegółem swojej przeszłości seksualnej, swoich fantazji? NIE. Problemem jest, gdy Twój partner_ka nie jest zainteresowanym Waszym WSPÓLNYM życiem seksualnym, nie dba o nie, nie interesują go Twoje potrzeby, przyjemność. Nie ma jednak nic złego w tym, by posiadać wspólne, partnerskie życie seksualne przy zachowaniu swojej odrębnej seksualności (oczywiście w ramach ustalonych granic, czyli np. nie polega to na tym, by mieć kochankę_a na boku). . Szanujcie granice swoje (zastanawiając się, ile chcecie wiedzieć) i granice swoich partnerów_ek (dając im prawo do odpowiedzi „nie”).

Post udostępniony przez Kasia Koczułap (@kasia_coztymseksem)

Co z tym seksem?

Katarzynę Koczułap wiele z nas kojarzy jako autorkę adwentowego sekskalendarza z zadaniami na każdy dzień. Psycholożka prowadzi też profil „Co z tym seksem?” na Instagramie, gdzie w ciekawy sposób opisuje zagadnienia związane z seksualnością. Śledzi ją już niemal 80 tys. osób! 

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

poranek po

„Gdybym tak mogła cofnąć czas…” Co zrobić, jeśli zaliczyłaś seks z niewłaściwych powodów albo z niewłaściwym facetem?

Seks was nie odchudzi. I bardzo dobrze!

Ewa Stusińska / fot. Łukasz Knap

Ewa Stusińska: Pornografia to nie tylko ciemne krzaki i muliste bagna kultury. To również zwykła rozrywka dla dorosłych ludzi

Przed nami 6. Ogólnopolska Studencka Konferencja Seksuologiczna „Siła jest kobietą!” Hello Zdrowie objęło ją patronatem medialnym

Zmiana definicji gwałtu. „Kobiety potrzebują tej ustawy bardziej niż kwiatka na Dzień Kobiet”

Maja Staśko: żyjemy w świecie, w którym „nie zgwałciłbym cię” ma być obelgą, a nie podstawową zasadą każdego człowieka, który nie jest gwałcicielem

Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje

Kogo należy wyprosić z sypialni, żeby nas seks był udany?

7 komplementów, które warto mówić sobie w łóżku

Protesty kobiet w Polsce, wyrok TK w sprawie aborcji

„Ogromny, przytłaczający ból”. Seksuolożka komentuje publikację wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej

Nastolatka siedzi na rampie

„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i poślaków, ciągnięcie za włosy – to wszystko okazuje się normą, a nie powinno nią być”

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i pośladków, ciągnięcie za włosy – to wszystko jest normą, a nie powinno nią być”

Aneta Cybula

„Jak ktoś dobrze wygląda i ładnie pachnie, to nie może mieć HIV – osoby, które tak myślą, trafiają do szpitala już na etapie AIDS” – mówi dr Aneta Cybula, specjalistka chorób zakaźnych

Anna Golan, psycholog i seksuolog kliniczny

„Słowa uwodzą i to bardzo skutecznie. Zwracajcie uwagę, jak mówicie do swoich partnerów seksualnych” – Anna Golan o sapioseksualizmie

Uczennica

„Plakat jest wulgarny i przekracza granice prywatności”. Uczennica LO skrytykowana za normalizowanie menstruacji. Skandaliczna reakcja dyrektorki

,,To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach” to kompendium wiedzy o ludzkiej seksualności. Mamy patronat!

jęczenie w seksie

Jęczysz w trakcie seksu, bo „tak trzeba”? Psycholożka odradza

Seksualność dziecięca? Nie udawaj, że temat nie istnieje. „Dzieci to nie są istoty aseksualne” – mówi psycholożka

Czy punkt G istnieje?

Czy punkt G istnieje? Odpowiada Katarzyna Koczułap

Demi Moore, Dirty Diana

Demi Moore gwiazdą podcastu o życiu erotycznym kobiet. „Dirty Diana” to opowieść o seksie i tęsknocie za nim

nastolatka z różowymi włosami

 „Dziewczyny trafiają do szpitala z bólami brzucha, nie wiedząc, że są w ciąży”. Pediatra o  krytycznym stanie edukacji seksualnej w Polsce

Edukacja seksualna / rawpixel

Matka Lekarka o (braku) edukacji seksualnej: „W pracy przekonałam się, że wciąż wszystko jest jednym wielkim tematem tabu”

Fantazje erotyczne – co powinnaś o nich wiedzieć? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap

Fantazje erotyczne – co powinnaś o nich wiedzieć? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap

kobiety w łóżku

„Szantażowanie seksem wciąż cieszy się popularnością” – twierdzi psycholożka

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Chcesz przyspieszyć trawienie? Oto najlepsze ćwiczenia na poprawę metabolizmu

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta ćwiczy

Chcesz dobrze zacząć dzień? Oto propozycje ćwiczeń na poranny rozruch

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki