Premier Islandii dołącza do strajku kobiet. „Nie będę tego dnia pracować”
Mieszkanki Islandii wychodzą na ulice, by walczyć m.in. o równość płacową. Kobiety w ramach protestu nie będą wykonywać żadnych prac, zarówno zawodowych, jak i domowych. W strajku udział bierze sama premier kraju Katrín Jakobsdóttir. „Okazuję w ten sposób solidarność z islandzkimi kobietami” – podkreśliła.
Premier Islandii deklaruje udział w strajku kobiet
We wtorek 24 października mieszkanki Islandii biorą udział w całodniowym strajku, który został zainicjowany przez organizacje feministyczne w celu walki z nierównymi płacami i przemocą ze względu na płeć.
W strajku udział zapowiedziały dziesiątki tysięcy kobiet, które tego dnia zrezygnowały z wykonywania swoich obowiązków zarówno zawodowych, jak i domowych, aby „pokazać znaczenie ich wkładu w społeczeństwo”. Przewiduje się, że może to sparaliżować sektory gospodarki, w których pracują, tj. opiekę zdrowotną i edukację. Kobiety stanowią bowiem 94 proc. personelu islandzkich przedszkoli i około 80 proc. pracowników największego szpitala w kraju.
Swój udział w strajku potwierdziła również premier Islandii Katrín Jakobsdóttir, która w geście solidarności z islandzkimi kobietami też nie przyjdzie do pracy.
„Nie będę tego dnia pracować i oczekuję, że tak samo zrobią pozostałe kobiety w rządzie” – ogłosiła w wywiadzie dla islandzkiego dziennika Morgunblaðið.
Strajk kobiet w „raju równości”
„O Islandii mówi się jak o raju równości” – zauważa Freyja Steingrímsdóttir, jedna z organizatorek strajku, dyrektorka ds. komunikacji w Islandzkiej Federacji Pracowników Publicznych. Rzeczywiście, Islandia uznawana jest za światowego lidera w dziedzinie równości płci i od 14 lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Global Gender Gap Report Światowego Forum Ekonomicznego. Niestety nadal w wielu zawodach kobiety zarabiają o 21 proc. mniej niż mężczyźni, a ponad 40 proc. kobiet doświadczyło przemocy ze względu na płeć lub seksualnej. To główne powody, dla których islandzkie organizacje feministyczne zwołały „Kvennafrí”, czyli Dzień Wolny Dla Kobiet.
Strajk ma na celu wezwanie do likwidacji różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn m.in. poprzez ujawnianie zarobków w dziedzinach zdominowanych przez panie. Ma także zmobilizować do podjęcia działań przeciwko przemocy ze względu na płeć. Organizatorzy strajku podkreślają, że zawody tradycyjnie kojarzone z kobietami, takie jak sprzątanie czy opieka, są nadal niedoceniane i nie płaci się za nie wystarczająco dużo.
„Nie do tego dążą kobiety na całym świecie” — podkreśliła Freyja Steingrímsdóttir..
Data strajku nie jest przypadkowa. Demonstracja w stolicy kraju Reykjavíku i zgromadzenia w innych mniejszych miejscowościach organizowane są z okazji rocznicy wydarzeń sprzed 48 lat. 24 października 1975 r. miał miejsce tzw. długi piątek (Kvennafrídagurinn), kiedy to 90 proc. Islandek odmówiło pracy. Protesty kobiet ostatecznie doprowadziły do głębokich zmian. Ówczesny parlament przyjął m.in. ustawę o równych płacach. Ponadto, jak powiedziała w rozmowie z BBC w 2015 r. była prezydent Islandii Vigdís Finnbogadóttir, strajk z 1975 r. był „pierwszym krokiem na drodze do emancypacji kobiet w Islandii”. Finnbogadóttir podkreśliła, że miał on znaczący wpływ na to, że w 1980 r. została pierwszą kobietą na świecie wybraną w demokratycznych wyborach na głowę państwa.
Źródło: guardian.com, bbc.com
Zobacz także
Marta Glanc: „Ojciec szedł odprawiać mszę, a ja w jego pokoju oglądałam bajki”
Pijesz kawę w papierowych kubkach? Uważaj, zostały uznane za toksyczne. „Mogą uwalniać ok. 20-100 mln cząsteczek mikroplastiku”
Julian Sobiech: Nie ma przeszkód, by żyć 150 albo 200 lat. Na razie wydaje się to być science fiction, ale mamy tu spory potencjał
Polecamy
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Wigilia dniem wolnym od pracy. Prezydent popiera projekt ustawy i wysyła kobiety do… kuchni
Ashley Graham o swoim debiucie na pokazie Victoria’s Secret: „Wahałam się, bo ich wizja piękna wydawała się wąska”
Ma 71 lat, jest po wymianie stawu biodrowego i tańczy pole dance. Mary Serritella łamie stereotypy, a jej występy inspirują tłumy
się ten artykuł?