O bliskości i relacjach osób z niepełnosprawnościami. Konferencja Sekson pod matronatem Hello Zdrowie
Samoakceptacja, bliskość i relacje są niezbędnymi potrzebami każdego i każdej z nas. Dlatego to właśnie one będą głównym tematem poruszanym podczas V Konferencji Sekson – w kontekście seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. Z różnych perspektyw: psychologicznej, seksuologicznej, fizjologicznej, a nawet technologicznej czy językowej. Czekają nas dwa dni wypełnione prelekcjami, panelami dyskusyjnymi, spotkaniami z arcyciekawymi prelegentami, warsztatami (m.in. ze stawiania granic czy randkowania), konkursami i licznymi atrakcjami. Bezpłatnie, ale trzeba się w porę zapisać!
Przed nami piąta edycja Konferencji Sekson – ogólnopolskiego i największego w Polsce wydarzenia poświęconego seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnościami. W tym roku Konferencja skupiona będzie na różnych wymiarach bliskości i relacji, podkreślając ich rolę w pełnieniu ról społecznych, rodzicielskich, oraz w sferze doznań intymnych. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-15 października w CIC Warsaw w Warszawie. Podobnie jak w latach ubiegłych będzie przebiegało w trybie hybrydowym: stacjonarnie oraz online – w tym roku po raz pierwszy z wykorzystaniem platformy Gridaly zapewniającej uczestnikom szereg udogodnień. Udział w Konferencji jest całkowicie bezpłatny, aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz rejestracyjny.
Bliskość i relacje jako podstawowe potrzeby każdego człowieka
Podczas V Konferencji Sekson bliskość stanie się punktem wyjścia do dyskusji o relacjach: społecznych, rodzicielskich, seksualnych. W kontekście osób z niepełnosprawnościami bliskość ma szczególne znaczenie, a jednocześnie obudowana jest murem społecznego tabu. Stworzony w 2019 r. przez Fundację Avalon Projekt Sekson już od pięciu lat #wyłączatabu i #włączamyślenie. Organizatorzy po raz piąty pragną stworzyć przestrzeń do rozmowy, edukacji i wymiany poglądów, wzmacniając tym samym poczucie sprawczości, niezależności i podmiotowości osób z niepełnosprawnościami.
„Gdy pięć lata temu powołaliśmy do życia Projekt Sekson, za cel postawiliśmy sobie zmianę postrzegania seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. Z satysfakcją obserwujemy, jak zmieniają się postawy społeczne w tym zakresie, ale mamy też świadomość jak wiele jeszcze jest do zrobienia” – mówi Żaneta Krysiak, kierowniczka Projektu Sekson.
„Obserwujemy, że w społecznym dyskursie osobom z niepełnosprawnościami bardzo często odbiera się prawo do bliskości i relacji. Dlatego podczas tegorocznej Konferencji Sekson pragniemy zburzyć kolejne tabu i pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami mogą i powinny budować satysfakcjonujące związki. Ten proces zaczyna się od zbudowania kontaktu z samym sobą, dlatego poruszymy m.in. temat teorii więzi i rodzicielstwa bliskości, kształtowania akceptacji i relacji z niepełnosprawnością, budowania asertywności i umiejętności stawiania granic. Porozmawiamy również o stosunku do ciała, seksualności, potrzeb dotyku i konsekwencjach jego braku” – dodaje.
Niepełnosprawność a budowanie relacji
Czy niepełnosprawność jest wyzwaniem w budowaniu relacji i bliskości? Jak doświadczenie niepełnosprawności wpływa na trwałość więzi? Czy osobom z niepełnosprawnościami jest trudniej o bliskość z sobą i innymi?
„Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy znakomitych ekspertów i ekspertki oraz osoby samorzecznicze, z którymi porozmawiamy o korzyściach, jakie daje bliskość w kontekście zdrowia seksualnego, emocjonalnego i fizycznego. Bliskość stanowi bazę każdej relacji: seksualnej, rodzicielskiej, partnerskiej, przyjacielskiej. Podczas V Konferencji Sekson wspólnie zastanowimy się, jak tę bliskość budować, jak o nią dbać i rozwijać także w kontekście wyzwań, jakie może stawiać doświadczenie niepełnosprawności” – mówi Żaneta Krysiak.
Podczas tegorocznej Konferencji Sekson uczestników czekają dwa dni wypełnione prelekcjami, panelami dyskusyjnymi, warsztatami, konkursami i licznymi atrakcjami. O relacjach i bliskości zaproszeni goście rozmawiać będą z wielu różnych perspektyw: psychologicznej, seksuologicznej, fizjologicznej, a nawet technologicznej. Wiele miejsca zostanie poświęcone językowi – o tym, jak zmienia się sposób mówienia o niepełnosprawności porozmawiają przedstawiciele mediów oraz osoby samorzecznicze. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość między innymi poćwiczyć stawianie granic oraz wziąć udział w praktycznych warsztatach o randkowaniu.
Wśród prelegentów i prelegentek znajdą się między innymi: Wojciech Sawicki (Life on Wheelz), Beata Tadla, Aleksandra Popławska, dr n. pr Krzysztof Kurowski, dr n. hum. Alicja Długołęcka, dr n. med. Piotr Paweł Świniarski, Kaja Gołuchowska, dr hab. Agnieszka Wołowicz, Marta Lorczyk i Paweł Garstka (Tacy Ładni, Szkoda), Martyna Zachorska (Pani od Feminatywów), Martyna Zawadzka, Wiktoria Głowenkowska, Małgorzata Korda-Bazelan.
Sekson & Gridaly – technologia dla jeszcze większej dostępności
Tegoroczna Konferencja Sekson po raz pierwszy odbędzie się z wykorzystaniem platformy Gridaly, dzięki czemu stanie się jeszcze szerzej dostępna zarówno dla uczestników wydarzenia w formie stacjonarnej, jak i online. Osoby biorące udział w Konferencji otrzymają dostęp do bezpłatnej aplikacji umożliwiającej między innymi sprawdzenie programu, ustawianie przypomnień o interesujących wystąpieniach, otrzymywanie od organizatorów powiadomień oraz elektronicznego biletu. Nowością będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach także przez uczestników obecnych online, które w poprzednich edycjach były dostępne wyłącznie stacjonarnie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii organizatorzy przewidzieli spotkania integracyjne w chatroomach, a także szereg atrakcji i konkursów opartych o mechanizm grywalizacji. Aby w pełni korzystać z funkcjonalności platformy Gridaly, niezbędne jest wypełnienie formularza rejestracyjnego, zarówno przez uczestników stacjonarnych, jak i online.
Harmonogram i patroni V Konferencji Sekson
Szczegółowy harmonogram V Konferencji Sekson – o bliskości i relacjach osób z niepełnosprawnościami – znajduje się pod linkiem. Liczba miejsc na Konferencję stacjonarną jest ograniczona, dlatego wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Kiedy?
14-15 października
Gdzie?
CIC Warsaw, Varso Place, Chmielna 73
materiały organizatorów
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN, a także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera około 14 000 osób z całej Polski.
Projekt Sekson został uruchomiony przez Fundację Avalon w 2019 roku i ma na celu rzetelne edukowanie w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową. W ramach projektu powstała platforma edukacyjna www.sekson.pl, a także Mapa Dostępności – wyszukiwarka dostosowanych gabinetów i specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami.
Zobacz także
„Dla nich jestem tylko tłem”. Łukasz od 25 lat jeździ na wózku i uczy savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością
Iwona, niesłysząca tancerka: „Tango to dla mnie najlepszy psycholog. Tańcząc, opowiadam swoją historię, zwierzam się mu”
„Nie mamy dodatkowych osób do pomocy, a sama nie będę pani wkładać na fotel”. Co słyszy kobieta z niepełnosprawnością u ginekologa?
Polecamy
„Medycyna wiele mówi o tym, jak trwanie w chorych relacjach wpływa na nasze zdrowie” – mówi Maria Zbąska, reżyserka
„Zastanawiam się, jak bardzo trzeba nam ufać, żeby wziąć do domu dziecko, które umrze”. Rozmowa z Tisą Żawrocką-Kwiatkowską, założycielką i prezeską zarządu Fundacji Gajusz
Cameron Diaz o terapii małżeńskiej: „Jest ważną rzeczą w naszej rodzinie”
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
się ten artykuł?