Polscy lekarze wolą pracować za granicą. Do Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęła rekordowa liczba wniosków
Do Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęła rekordowa liczba wniosków od lekarzy różnych specjalizacji. Ubiegają się oni o zaświadczenia dotyczące uznania ich kwalifikacji w innych krajach Unii Europejskiej. Wyjazd za granicę planują najczęściej pediatrzy, specjaliści chorób wewnętrznych, anestezjolodzy oraz psychiatrzy.
Rekordowa liczba wniosków
W tym roku tylko do końca listopada aż 684 lekarzy i 177 stomatologów zawnioskowało do Naczelnej Izby Lekarskiej o wydanie zaświadczeń o uznanie kwalifikacji w państwach Unii Europejskiej. To rekordowa liczba wniosków w porównaniu z poprzednimi latami – wynika z informacji podanych przez „Rynek Zdrowia”. Oznacza to, że coraz więcej lekarzy chce wyjechać z Polski i pracować w innych krajach europejskich.
„Od wielu miesięcy sygnalizujemy trend, który nie dziwi nas w kontekście sytuacji polskiej ochrony zdrowia. Liczba lekarzy, którzy pobierają z okręgowych izb lekarskich zaświadczenia umożliwiające podjęcie pracy w innych państwach Unii Europejskiej, jest najwyższa od kilku lat” – mówi Renata Jeziółkowska, rzeczniczka prasowa NIL.
Kto najczęściej wyjeżdża?
Jak wynika ze statystyki pobranych zaświadczeń wśród specjalistów, najczęściej wyjazd z kraju i pracę za granicą planują:
- specjaliści chorób wewnętrznych,
- anestezjolodzy,
- psychiatrzy,
- radiolodzy,
- pediatrzy,
- ortopedzi,
- traumatolodzy narządów ruchu,
- położnicy i ginekolodzy,
- okuliści.
Jak podaje „Rynek Zdrowia”, polscy lekarzy najchętniej decydują się na pracę w Wielkiej Brytanii i Szwecji.
„Póki warunki w Polsce się nie poprawią, ludzie będą wyjeżdżać„ – podkreśla w rozmowie z portalem Rafał Krysztopik, przewodniczący Komisji ds. Lekarzy praktykujących za granicą w OIL w Szczecinie. I dodaje, że nadal odbiera telefony z pytaniami o oferty pracy w Niemczech, a medycy, którzy mieszkają blisko granicy, coraz chętniej decydują się na pracę w szpitalach na terenie Niemiec.
„Pracodawca w Niemczech zachęca do kształcenia, opłaca kursy, szkolenia, inwestuje w pracownika. Jest też mocno rozwinięty pakiet socjalny, jak np. w moim przypadku w szpitalu był zorganizowany żłobek dla dzieci pracowników” – dodaje Krysztopik.
źródło: Rynek Zdrowia
Zobacz także
Niezwykła operacja mózgu na przytomnej pacjentce. Na sali potrzebny był tłumacz
Polska, Ukraina, Portugalia. Jak w tych trzech krajach funkcjonuje ochrona zdrowia? O pracy medyków na świecie opowiada Aleksandra Myszczuk, „Lekarka w podróży”
Sale operacyjne w polskich szpitalach jak muzea. Lekarze pokazują zdjęcia i komentują: „Polska ochrona zdrowia w pigułce”
Polecamy
NFZ nie toleruje odmowy legalnej aborcji. Sypią się kilkusettysięczne kary dla szpitali
Lekarze przetoczyli krew pacjentce wbrew jej woli. Trybunał w Strasburgu przyznał jej odszkodowanie
Ruszył proces lekarzy oskarżonych w związku ze śmiercią Izabeli z Pszczyny. „Bardzo wiele wskazuje, że można było tę dziewczynę uratować”
Odnaleziono ciało zaginionego chirurga. Jest kolejną ofiarą powodzi w Polsce
się ten artykuł?