Przejdź do treści

Sale operacyjne w polskich szpitalach jak muzea. Lekarze pokazują zdjęcia i komentują: „Polska ochrona zdrowia w pigułce”

Korytarz szpitalny
Sale operacyjne w polskich szpitalach jak muzea. Lekarze pokazali zdjęcia/ fot Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Nie działa, przerywa, czyli działa – nie działa, też nie działa” – tak wyglądają gniazdka elektryczne w salach operacyjnych polskich szpitali. Lekarz Michał Karpiński przez opublikowanie jednego zdjęcia, wywołał ostrą dyskusję. „Można było otworzyć muzeum medycyny” – skomentowała Anna Bazydło, była wiceszefowa Porozumienia Rezydentów.

„Polska ochrona zdrowia w pigułce”

„Polska ochrona zdrowia w pigułce” – tymi słowami podpisał zdjęcie lekarz Michał Karpiński, który opublikował na swoim profilu na Twitterze prawdziwy obraz polskich sal operacyjnych. Na fotografii widzimy gniazdka elektryczne w jednym ze szpitali. Większość z nich jest popsuta. „Nie działa, przerywa, czyli działa – nie działa, też nie działa” – czytamy informacje na naklejonych paskach. Ortopeda wywołał niemałą dyskusję wśród medyków na temat stanu ochrony zdrowia w naszym kraju.

„Dramat. Przecież to wymaga elementarnie prostej naprawy” – skomentował wpis Robert Mołdach, członek Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta i dodał – „Nie o brak pieniędzy chodzi. Tylko o naganną kulturę bezpieczeństwa. Tu nie pomoże żaden system zgłaszania zdarzeń do Rzecznika Praw Pacjenta, wskaźniki ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, czy wreszcie nadzór nad 'jakością’ NFZ. Tylko metodyczna systemowa praca nad kulturą”.

„To nie ochrona zdrowia, ale wstyd dla dyrekcji i osoby zarządzającej w takiej placówce. Tak jak nie system leczy, ale lekarz” – dodał dr Michał Chudzik.

„Będzie za to więcej lekarzy z nowo powstałych wydziałów lekarskich, na których nie ma ani niezbędnego zaplecza, ani kto uczyć medycyny, bo dopiero rekrutowana jest kadra nauczycielska” – skomentowało Porozumienie Chirurgów Skalpel.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Sala szpitalna

„Można było otworzyć muzeum medycyny”

Do dyskusji przyłączyła się również była wiceszefowa Porozumienia Rezydentów Anna Bazydło.

„Jak podłączyć respirator – proste, podłączyć do gniazdka. No więc: więcej lekarzy nie pomoże, rozdawanie kompetencji lekarzy innym zawodom nie pomoże. Niezbędne remonty już lub wyniesienie szpitali do nowoczesnych budynków z infrastrukturą, która uniesie nadaną funkcję” – zaznaczyła.

I przypomniała również swoje zdjęcie, które wykonała trzy lata temu w Gdańsku na sali bloku operacyjnego położnictwa. Oddział został obecnie przeniesiony do nowoczesnego budynku, jednak przez lata siał grozę.

„Tak 3 lata temu wyglądała sala operacyjna oddziału klinicznego o najwyższej referencyjności – zajmującego się najtrudniejszymi przypadkami. W jednym z największych miast w Polsce. Można było otworzyć muzeum medycyny” – napisała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Pacjent leży na łóżku na korytarzy na SOR-ze

„Larwy z poprzedniego klienta pykały mi pod crocsami”. Pan Pielęgniarka opisał, jak wygląda „SOR-owskie SPA”

Chory leży na łóżku szpitalnym

Drastyczne cięcia budżetu NFZ. „Na leczenie będzie o 13 mld zł mniej”

Chory stoi przy oknie w sali szpitalnej

Szpital psychiatryczny likwiduje oddział neurologiczny. Pacjenci i pracownicy protestują: „W naszym regionie jest za mało łóżek”

Pilotka LPR: Zdarzyło się, że pacjenci nie kryli obaw na mój widok, mówiąc: „O Boże! Pani będzie mnie wiozła?!”

„Pacjenci wyżywają się na pielęgniarkach, sanitariuszach czy salowych. Zdarza się, że oskarżają ich o kradzież”. O tym, że pacjent ma nie tylko prawa, ale i obowiązki mówi dr Agata Malenda

Lekarz i pielęgniarki na korytarzu szpitalnym

Centrum Onkologii wstrzymało operacje. Instrumentariuszki protestują

Korytarz szpitalny

19 szpitali w Polsce może wstrzymać przyjęcia i zabiegi. Sytuacja jest poważna

"Była operacja i musi boleć. To normalne", "Usiądzie, da rękę, położy się...". Siostra Bożenna o grzeszkach pielęgniarek / pexels

„Była operacja i musi boleć. To normalne”, „Usiądzie, da rękę, położy się…”. Siostra Bożenna o grzeszkach pielęgniarek

Polskie szpitale

Dramat polskich szpitali. „Powinny być jedynie tłem do horrorów” – komentuje Siostra Bożenna i pokazuje zdjęcia

Dlaczego lekarze są niemili? / istock

„Dlaczego jestem dupkiem?”. Lekarz Michał Głuszek wyjaśnia, dlaczego bywa niemiły dla swoich pacjentów

Zmiany w polskiej onkologii / istock

Dodatkowe pieniądze na leczenie chorób onkologicznych. Zmiany również w POZ

W Polsce brakuje chirurgów / istock

Wkrótce w Polsce zabraknie chirurgów. „Za chwilę nie będzie komu operować” – alarmują eksperci

Sala szpitalna

Siostra Bożenna o traumie, z którą mierzą się pacjenci w Polsce: „Brak personelu, brak sprzętu, brak czasu, brak informacji, brak zainteresowania, brak empatii”

Lekarz

Lekarz miał 6,5 minuty na przyjęcie jednego pacjenta. „Doniosłem sam na siebie”

Pacjentka je zupę

Siostra Bożenna dotkliwie o diecie szpitalnej: „Stan odżywienia 70 proc. pacjentów ulega pogorszeniu podczas hospitalizacji”

Szpital

40 tys. zł odszkodowania za naruszenie praw pacjenta. Przy nazwisku mężczyzny widniał napis „pacjent HIV”, który każdy mógł zobaczyć

Jakie są prawa pacjenta w Polsce i czego możemy oczekiwać od służby zdrowia. Lista jest długa

Środki ochrony osobistej – dla bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Kiedy musimy założyć kask, gogle i przyłbicę

Co musi zrobić lekarka z Ukrainy, by pracować w Polsce? „Takich zgłoszeń mamy 20-30 dziennie” – mówi Vira Orel, prezeska firmy Medimost

„Zdarza się, że zamiast opasek uciskowych do zatamowania krwawienia używamy dętek wyjętych z rowerów” – mówi Anna Maiboroda, ukraińska ratowniczka medyczna

„Zdarza się, że zamiast opasek uciskowych do zatamowania krwawienia używamy dętek wyjętych z rowerów” – mówi Anna Maiboroda, ukraińska ratowniczka medyczna

Kobieta protestuje przeciwko wojnie w Ukrainie

Mocny przekaz ministra zdrowia Ukrainy do rosyjskich lekarzy: „Nie potępiliście śmierci niewinnych ludzi”

Kobieta rozmawia przez telefon

Ratownik medyczny o niepotrzebnym wzywaniu pogotowia: „Przerażają mnie sytuacje, kiedy ktoś ma zawał, udar i nie ma wolnej karetki”

Protestujący ratownik medyczny

Koniec problemów z obsadą karetek? Adam Niedzielski: Podpisaliśmy porozumienie z ratownikami medycznymi

Kobiety w medycynie

Prof. Beata Tarnacka: Myślę, że kobiety w medycynie rzadziej wierzą w siebie i łatwiej rezygnują z podejmowania dużych inicjatyw

×