Piłkarze na Mistrzostwach Świata w Katarze założą specjalne opaski na ramię. „Wyślemy jasną wiadomość, którą zobaczy świat”
„Jako kapitanowie będziemy rywalizować na boisku, ale poza nim stajemy w jednym szeregu i sprzeciwiamy się wszelkim formom dyskryminacji” – powiedział Harry Kane, kapitan reprezentacji Anglii. Jak poinformował, na Mistrzostwach Świata w Katarze będzie grał z opaską z tęczową flagą na ramieniu. W ten sposób chce wesprzeć osoby LGBT+, którym za ujawnienie się w tym kraju wciąż grozi więzienie.
Tęczowe opaski na MŚ w Katarze
Harry Kane, kapitan reprezentacji Anglii, poinformował, że podczas Mistrzostw Świata w Katarze będzie nosił specjalną opaskę. Piłkarz dołączył do kampanii „OneLove”, którą wspiera również dziewięć innych federacji. Na jego ramieniu pojawi się opaska z sercem w tęczowych barwach. To gest wspierający środowisko LGBT+.
„Jestem dumny, że mogę dołączyć do moich kolegów z innych reprezentacji we wspieraniu inicjatywy OneLove. Jako kapitanowie będziemy rywalizować na boisku, ale poza nim stajemy w jednym szeregu i sprzeciwiamy się wszelkim formom dyskryminacji. Noszenie opaski w imieniu naszych drużyn wyśle jasną wiadomość, którą zobaczy świat” – powiedział Kane.
Specjalnie zaprojektowane antydyskryminacyjne opaski kapitańskie będą zdobić ramiona również graczy innych drużyn podczas Mistrzostw Świata. Zagrają z nimi m.in. piłkarze Walii, Holandii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec oraz Szwajcarii.
Kibice LGBT+ w Katarze
Angielski Związek Piłki Nożnej (FA) wystosował prośbę o zapewnienie przez lokalny komitet organizacyjny mundialu, że kibice – w tym również ci ze społeczności LGBT+ – będą bezpieczni w Katarze. Jak wyjaśnił generał Abdulaziz Abdullah Al Ansari, wszyscy na mistrzostwach są mile widziani. Zaznaczył jednak, że tęczowe flagi będą konfiskowane przez służby porządkowe, jeśli pojawią się na stadionach, a karane będą jedynie osoby, które zawieszą flagę na meczetach.
„Jesteśmy po to, aby gwarantować bezpieczeństwo podczas turnieju. Nieraz musimy zareagować zawczasu, aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. Nie zmienimy naszej religii na 28 dni mistrzostw” – mówił w kwietniu br.
Na niecałe dwa miesiące przed rozpoczęciem turnieju kwestia praw człowieka w Katarze nadal budzi niepokój. W państwie grozi od siedmiu do jedenastu lat więzienia za promocję środowisk LGBT+. Kara pozbawienia wolności przewidziana jest również dla osób, które dopuszczają się pozamałżeńskiej aktywności seksualnej oraz za homoseksualizm.
FA wezwała również organizatorów MŚ do zapewnienia odszkodowania rodzinom pracowników, którzy stracili życie lub zostali ranni przy budowie stadionu. Według danych, podczas prac budowlanych zginęło ok… sześć i pół tysiąca osób.
RozwińZobacz także
Coming out w wieku 95 lat? To możliwe! Maybelle Blair, zawodniczka kobiecej ligi bejsbola, wychodzi z szafy
Tu pary LGBT+ będą mogły wziąć ślub kościelny. Duchowni przegłosowali decyzję
„W tej chwili każdy dzień może być ostatnim”. Osoby LGBT w Ukrainie chcą legalizacji związków. Zełenski zabrał głos
Polecamy
Sarah McBride pierwszą osobą transpłciową wybraną do Kongresu! „To przełomowe osiągnięcie w marszu ku równości”
Chloë Grace Moretz dokonała coming outu. „Wierzę w potrzebę ochrony prawnej, która ochroni mnie jako lesbijkę”
Tęczowy Piątek po nowemu. Warsztaty z języka inkluzywnego, przychylność dyrektorów szkół i otwartość małych miasteczek
„To nowy rozdział w długim marszu po równość”. Jest projekt ustawy o związkach partnerskich
się ten artykuł?