Tu pary LGBT+ będą mogły wziąć ślub kościelny. Duchowni przegłosowali decyzję
Pary jednopłciowe będą mogły wziąć ślub podczas nabożeństwa. A to wszystko za sprawą Kościoła Szkocji, który w tej kwestii wykazał się otwartością i tolerancją wobec osób LGBT+. – Chcę powiedzieć, że małżeństwo jest cudownym stanem. Moje małżeństwo z mężem Dave’m ubogaca moje życie i moją służbę. Szczerze mówiąc, nie mógłbym być kaznodzieją bez jego miłości i wsparcia – mówił wielebny Scott Rennie w trakcie przekonywania innych duchownych do wsparcia tej decyzji.
Duchowni przegłosowali ślub LGBT+
Decyzja, która ucieszyła wiele par jednopłciowych, zapadła w poniedziałek 23 maja 2022 roku. Kościół Szkocji (Church of Scotland) zgodził się, aby jego duchowni mogli udzielać ślubów osobom tej samej płci. Oznacza to, że pary jednopłciowe będą mogły pobierać się w kościele podczas nabożeństw prowadzonych przez pastorów szkockiego Kościoła. Taką informację podało BBC Scotland News.
Za decyzją głosowało 274 wyższych duchownych Kościoła Szkocji. Przeciw było 136.
„Od wielu lat na wszystkich szczeblach Kościoła odbywały się długie, modlitewne i dogłębne dyskusje i debaty na ten temat. Wszystko po to, aby znaleźć rozwiązanie, które uszanuje różnorodność i doceni przekonania wszystkich” – powiedział wielebny dr Iain Greenshields, moderator Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, cytowany przez bbc.com.
Duchowni nie będą zmuszani do udzielania takich ślubów. Będzie to ich dobrowolna decyzja.
Wielebny Scott Rennie, który w 2009 roku został pierwszym otwarcie homoseksualnym duchownym w Kościele Szkocji i któremu zatwierdzono nominację, w ten sposób przekonywał innych Członków Zgromadzenia Ogólnego:
„Chcę powiedzieć, że małżeństwo jest cudownym stanem. Moje małżeństwo z mężem Dave’em ubogaca moje życie i moją służbę. Szczerze mówiąc, nie mógłbym być kaznodzieją bez jego miłości i wsparcia. Jest to bardzo podobne do małżeństwa przeciwnej płci w jego radościach i chwale”.
Szkocja jest przyjazna osobom LGBT+. Jej władze jako pierwsze w Zjednoczonym Królestwie zalegalizowały cywilne małżeństwa osób tej samej płci. Prawo to weszło w życie 16 grudnia 2014 r. Pierwsze takie małżeństwo zawarto w sylwestra tego samego roku. Wcześniej, bo już w 2005 roku, w Szkocji zalegalizowano jednopłciowe związki partnerskie.
Rozwiń
W zeszłym roku Kościół metodystyczny stał się największym wyznaniem religijnym w Wielkiej Brytanii, które zezwala na małżeństwa osób tej samej płci. Nie są one nadal dozwolone w Kościele anglikańskim ani w Kościele rzymskokatolickim, ale są już mile widziane w Szkockim Kościele Episkopalnym, Zjednoczonym Kościele Reformowanym i wśród Kwakrów.
Rozwiń
LGBT+ w Polsce
W polskim prawie instytucja małżeństwa ani nawet związku partnerskiego homoseksualnego nie istnieje. Możliwość przystępowania do ślubów homoseksualnych blokuje art. 18 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który określa małżeństwo jako „związek kobiety i mężczyzny”. Tak samo głosi polski Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, który stanowi, że „w Polsce małżeństwo może zawrzeć jedynie kobieta i mężczyzna”.
Nie oznacza to jednak, że w Polsce śluby par homoseksualnych w ogóle nie miały miejsca. Niektóre pary jednopłciowe przystępują do tzw. ślubów humanistycznych, które są alternatywą dla ceremonii kościelnych i cywilnych. Te jednak wciąż nie są uznawane przez polskie prawo (akceptuje je natomiast prawodawstwo Norwegii, Szkocji i USA).
Zawarcie małżeństwa jednopłciowego umożliwia natomiast w Polsce Reformowany Kościół Katolicki, który został zarejestrowany w styczniu 2020 roku przez MSWiA. Sakramenty te nie rodzą żadnych skutków cywilnoprawnych. Co ważne, osoby spoza wspólnoty nie mogą jednak przyjąć ślubu. Z tym Kościołem walczył prokurator generalny oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jednak sąd orzekł, że Tęczowy Kościół może nadal działać w Polsce.
Źródło: bbc.com, wyborcza.pl
Polecamy
Ilu Polaków popiera legalizację związków par jednopłciowych? Są przełomowe wyniki badania CBOS
Katarzyna Zillmann: „Odbiera się nam prawa, ale nie zmniejsza zakresu obowiązków, płacimy te same podatki, często nawet wyższe”
Łukasz zmarł nagle we Włoszech. Teraz jego wieloletni partner, Krzysztof, walczy o prawo do pochówku ukochanego
Wykluczenie można przeżywać w cierpieniu. Można też dobrze się bawić. Relacja z All Inclusive Film Festival (AIFF)
się ten artykuł?