Para lesbijek weźmie ślub w 26 krajach. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na problemy osób LGBT
Para lesbijek z Japonii rusza z projektem, w ramach którego wezmą ślub w 26 krajach, gdzie osoby tej samej płci mogą legalnie zawierać małżeństwa. Kobiety chcą w ten sposób zawalczyć o zmianę przepisów dla osób LGBT w ich kraju.
Misato Kawasaki i Mayu Otaki startują ze swoim projektem już w marcu, dzięki kampanii crowdfundingowej, którą zorganizowały, aby sfinansować swoje przedsięwzięcie. Dziewczyny poznały się podczas zajęć na Uniwersytecie Utsunomiya i od 2017 tworzą szczęśliwą parę. Nie boją się mówić o swojej seksualności i chcą swoją inicjatywą nakłonić japońskie władze do dyskusji na temat legalizacji małżeństw tej samej płci w Japonii.
– Ten projekt i zdjęcia, jakimi będziemy dzielić się z naszej podróży, mają pokazać innym, że bycie lesbijką, gejem czy osobą biseksualną jest jak najbardziej normalne – tłumaczyła Misato Kawasaki w rozmowie z dziennikarzem lokalnej gazety.
Związki partnerskie nie są uznawane w Japonii
Związki osób tej samej płci nie są uznawane w całej Japonii, jedynie w niektórych miastach takie pary mają możliwość wzięcia ślubu. W Tokio, na dzielnicy Shibuya, od 2015 roku pary tej samej płci mogą uzyskiwać tzw.”certyfikaty partnerskie” które, mimo iż nie są tożsame z aktem ślubnym, dają szereg praw, jak możliwość odwiedzin w szpitalu, uzyskanie dokumentacji medycznej partnera lub partnerki. Są to pewne regulacje, jednak Misato Kawasaki i Mayu Otaki chcą, aby jednak pary tej samej płci miały równe prawa i możliwość zawarcia prawdziwego ślubu, jak pary o odmiennej płci.
Dziewczyny w ramach swojej ślubnej podróży planują odwiedzić Europę, obie Ameryki oraz Afrykę. Chcą przeprowadzić szereg rozmów z przedstawicielami władz w danym kraju, osobami LGBT, a swoją wyprawę udokumentują. Po powrocie planują założyć firmę zajmującą się ślubami osób tej samej płci. „Mamy wielkie marzenia, ale tak duży projekt oznacza też wydatki, na które nie możemy sobie pozwolić. Na całą podróż potrzebujemy ok. 30 tysięcy dolarów. Stworzyłyśmy stronę na portalu crowdfoundingowym, gdzie zebrałyśmy już ponad jedną trzecią potrzebnej kwoty” – mówi Kawasaki.
Polecamy
Ilu Polaków popiera legalizację związków par jednopłciowych? Są przełomowe wyniki badania CBOS
Katarzyna Zillmann: „Odbiera się nam prawa, ale nie zmniejsza zakresu obowiązków, płacimy te same podatki, często nawet wyższe”
Łukasz zmarł nagle we Włoszech. Teraz jego wieloletni partner, Krzysztof, walczy o prawo do pochówku ukochanego
Wykluczenie można przeżywać w cierpieniu. Można też dobrze się bawić. Relacja z All Inclusive Film Festival (AIFF)
się ten artykuł?