Przejdź do treści

Coming out w wieku 95 lat? To możliwe! Maybelle Blair, zawodniczka kobiecej ligi bejsbola, wychodzi z szafy

Maybelle Blair / Photo by Leon Bennett/Getty Images)
Maybelle Blair / Photo by Leon Bennett/Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Chcę pokazać innym bejsbolistkom i bejsbolistom, że nie są sami i że nie muszą się ukrywać” – powiedziała 95-letnia Maybelle Blair, zawodniczka pierwszej kobiecej amerykańskiej ligi bejsbola. Tym samym Blair dokonała coming outu. Swoją orientację ukrywała przez całe życie. 

Maybelle Blair

Maybelle Blair w młodości grała w pierwszej amerykańskiej kobiecej lidze bejsbola, utworzonej tuż po II wojnie światowej, a historia ligi była dla twórców inspiracją do nakręcenia popularnego filmu „Ich własna liga” z 1992 roku. Jak podaje Stowarzyszenie „Miłość Nie Wyklucza” na swoim profilu na Facebooku, obecnie czekamy na premierę serialowej adaptacji tej historii o tym samym tytule, której produkcję Maybelle wspiera swoją wiedzą.

„To właśnie podczas premierowego pokazu serialu Maybelle Blair zdecydowała się na coming out” – czytamy.

Dlaczego Blair się na to zdecydowała u schyłku swojego życia?

„Ukrywałam swoją orientację przez 95 lat… Tamte czasy były ciężkie, można było stracić pracę lub zostać zwolnionym ze służby — nie mogliśmy więc żyć swoim życiem. Obecnie widzę młode bejsbolistki i młodych bejsbolistów próbujących się ukrywać. Chcę im pokazać, że poradzą sobie i że mogą żyć tak, jak chcą — nie muszą się już tym martwić tak, jak ja to robiłam przez ostatnie 85-90 lat” – wyjaśnia kobieta.

I dodała, że ludzie nie zdają sobie sprawy, ilu tak naprawdę homoseksualistów próbuje ukryć swoją seksualność. „A to w zasadzie przestępstwo, że nie możesz żyć swoim życiem” – skomentowała.

Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy Terapeuci dla LGBT+

„Ich własna liga”

Serial „Ich własna liga”, który promuje Maybelle Blair, właśnie dzisiaj, 12 sierpnia, pojawił się na platformie Amazon Prime Video.

„Jak obiecują Will Graham i Abbi Jacobson, współtwórcy serialu, nie zabraknie w nim świeżego spojrzenia na historie osób queerowych i niebiałych, które nie zostały dopowiedziane w filmowej wersji z 1992” – dodają aktywiści ze Stowarzyszenia „Miłość Nie Wyklucza”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: