Paulina Smaszcz-Kurzajewska: Szczyt depresji? Kiedy wszyscy mówią co masz robić i jak żyć, a Ty słuchasz i nie wiesz o co im chodzi, bo przecież nie masz nawet siły oddychać i być
Według szacunków WHO, do 2030 roku depresja stanie się najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Obecnie choruje na nią 350 mln ludzi. Nasza świadomość rośnie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że depresja to nie tylko płacz i ból całego ciała, który utrudnia oddychanie. O depresji mówi się coraz częściej, także w środowisku celebrytów. Tak jest i w tym przypadku. „Depresja dotyka tak wielu, a niewielu z nas się do tego przyznaje…” – pisze Paulina Smaszcz-Kurzajewska na Instagramie.
Paulina Smaszcz-Kurzajewska o depresji
„Szczyt depresji? Kiedy wszyscy mówią co masz robić i jak żyć, a Ty słuchasz i nie wiesz o co im chodzi, bo przecież nie masz nawet siły oddychać i być” – post z tym hasłem opublikowała niedawno Paulina Smaszcz-Kurzajewska, dziennikarka i prezenterka.
Tym samym Smaszcz-Kurzajewska dała znać, że łączy się z chorującymi na depresję. I chociaż sama nie przyznała się do tego, że zmaga się z tym problemem, niektórzy ją o to podejrzewają.
Rozwiń„Lęk. Strach. Brak celu. Utrata sensu życia i bycia. Depresja dotyka tak wielu, a niewielu z nas się do tego przyznaje. Kobiety szukają pomocy. Mężczyźni szukają rozwiązania w samotności. Inni radzą, doradzają i mędrkują. My nie chcemy rad, planów, gadania i mądrości. My chcemy ukojenia, przytulenia, zrozumienia. Tylko tyle i aż tyle…” – pisze dziennikarka.
Depresja – jak wygląda osoba z depresją?
Na post dziennikarki zareagowało wiele osób. „Ale ty raczej nie jesteś osobą depresyjną…” – napisał jeden z obserwujących konto Smaszcz-Kurzajewskiej na Instagramie. Dziennikarka od razu odpisała: „A jak wygląda osoba z depresją?”. Tym pytaniem dała wszystkim innym do myślenia.
„Pozory często mylą”, „Niestety, jako osoba w szczycie depresji byłam uśmiechnięta od ucha do ucha. Nie uśmiech świadczy, a nasza dusza”, „Ci najbardziej uśmiechnięci i weseli boją się, nie mają celu, sensu życia i bycia. A ich uśmiech jest tylko maską”, „W punkt! A tak ciężko rozpoznać osoby z depresją, znam wiele osób które są na pierwszy rzut oka wesołe, uśmiechnięte, zostawią swoje sprawy, ale załatwią Twoje. Nawet nie masz czasami pojęcia, że są blisko, najbliżej” – odpisali inni użytkownicy pod postem.
Depresja, czyli co?
Depresja to zaburzenie psychiczne, któremu towarzyszy spadek nastroju. Osoba chora nie jest zdolna do odczuwania pozytywnych emocji i uczuć, nawet w stosunku do osób bliskich. Na stawiane jej wymagania reaguje złością, krzykiem albo agresywnym zachowaniem. Nie oznacza to jednak, że ten brak okazywania pozytywnych emocji trwa nieustannie. Osoby z depresją bywają też uśmiechnięte i tryskające energią. Warto o tym pamiętać.
Kończy się czas, w którym problemy były tematami tabu. Nie udawajmy, że wśród nas nie ma osób z depresją czy z innymi chorobami psychicznymi!
Zobacz także
„Coraz więcej kobiet wychodzi z cienia”. O społecznym nakazie samopoświęcania rozmawiamy z psycholożką Anną Mochnaczewską-Kałasą
„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek
Polecamy
Na czym polegają zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne)?
Objawy zaburzeń lękowych niełatwo przypisać konkretnej chorobie
Ból psychogenny to prawdziwa, a nie wyimaginowana dolegliwość
Wywalczył złoto olimpijskie, po czym otworzył się na temat swojego zdrowia. „Mam astmę, alergię, depresję…”
się ten artykuł?