Przejdź do treści

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed pyłem w powietrzu. Zagrożonych może być nawet 160 tys. osób

Ludzie w tłumie
Ostrzeżenie drugiego stopnia przed pyłem w powietrzu. Zagrożonych może być nawet 160 tys. osób/ fot. Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu wydało ostrzeżenie drugiego stopnia z powodu obecności pyłu zawieszonego PM10. Narażenie na wdychanie pyłu PM10 zwiększa ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i ostre zapalenie oskrzeli. Strefy zagrożone zamieszkuje ok. 160 tys. osób.

Ostrzeżenie z powodu przekroczonej normy pyłu PM10 w powietrzu

W części województwa opolskiego wydano ostrzeżenie drugiego stopnia z powodu obecności pyłu zawieszonego PM10. Pył ten to jeden z najgroźniejszych dla zdrowia pyłów zawieszonych o najmniejszej średnicy – poniżej 10 mikrometrów (μm). W porównaniu średnia ludzkiego włosa wynosi około 50-70 mikrometrów. Przez te niewielkie rozmiary cząsteczki mogą dostawać  się do górnych dróg oddechowych i do płuc. PM10 zawiera niezwykle szkodliwe dla zdrowia metale ciężkie, takie jak: benzopireny, furany, dioksyny.

Jak poinformowało WCZK w Opolu, ryzyko wystąpienia przekroczenia norm dla pyłu PM10 obowiązuje w czwartek, 15 grudnia, do końca dnia. Zagrożenie powstało w wyniku braku silniejszego wiatru w połączeniu z emisją pyłów z pieców opalanych paliwami stałymi. O niebezpieczeństwie powiadomił Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Strefy zagrożone zamieszkuje ok. 160 tys. osób. Obszar objęty alertem obejmuje m.in. część miasta Opole, Brzeg, Krapkowice, Kędzierzyn-Koźle, Zdzieszowice, Nysa, Kietrz i Otmuchów.

Kto jest najbardziej zagrożony na działanie PM10?

Narażenie na wdychanie pyłu PM10 zwiększa ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i ostre zapalenie oskrzeli. Jak wskazano w komunikacie, najbardziej zagrożone są osoby cierpiące z powodu chorób serca. Mogą one odczuwać pogorszenie samopoczucia, ból w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Ponadto osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego mogą zmagać się z przejściowym nasileniem ataków astmy, kaszlu oraz odczuwać dyskomfort w klatce piersiowej.

Narażeni są również pacjenci onkologiczni, osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci. CZK podkreśla, że powyższe objawy mogą wystąpić także u osób zdrowych.

GIOŚ zaleca dla wszystkich mieszkańców zagrożonego obszaru:

  • ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz,
  • unikanie działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku,
  • ograniczenie wietrzenia pomieszczeń – szczególnie w przypadku wystąpienia pieczenia w oczach, kaszlu lub bólu gardła,
  • pamiętanie o przyjmowaniu lekarstw.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?