Ostrzeżenie drugiego stopnia przed pyłem w powietrzu. Zagrożonych może być nawet 160 tys. osób
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu wydało ostrzeżenie drugiego stopnia z powodu obecności pyłu zawieszonego PM10. Narażenie na wdychanie pyłu PM10 zwiększa ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i ostre zapalenie oskrzeli. Strefy zagrożone zamieszkuje ok. 160 tys. osób.
Ostrzeżenie z powodu przekroczonej normy pyłu PM10 w powietrzu
W części województwa opolskiego wydano ostrzeżenie drugiego stopnia z powodu obecności pyłu zawieszonego PM10. Pył ten to jeden z najgroźniejszych dla zdrowia pyłów zawieszonych o najmniejszej średnicy – poniżej 10 mikrometrów (μm). W porównaniu średnia ludzkiego włosa wynosi około 50-70 mikrometrów. Przez te niewielkie rozmiary cząsteczki mogą dostawać się do górnych dróg oddechowych i do płuc. PM10 zawiera niezwykle szkodliwe dla zdrowia metale ciężkie, takie jak: benzopireny, furany, dioksyny.
Jak poinformowało WCZK w Opolu, ryzyko wystąpienia przekroczenia norm dla pyłu PM10 obowiązuje w czwartek, 15 grudnia, do końca dnia. Zagrożenie powstało w wyniku braku silniejszego wiatru w połączeniu z emisją pyłów z pieców opalanych paliwami stałymi. O niebezpieczeństwie powiadomił Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Strefy zagrożone zamieszkuje ok. 160 tys. osób. Obszar objęty alertem obejmuje m.in. część miasta Opole, Brzeg, Krapkowice, Kędzierzyn-Koźle, Zdzieszowice, Nysa, Kietrz i Otmuchów.
Kto jest najbardziej zagrożony na działanie PM10?
Narażenie na wdychanie pyłu PM10 zwiększa ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i ostre zapalenie oskrzeli. Jak wskazano w komunikacie, najbardziej zagrożone są osoby cierpiące z powodu chorób serca. Mogą one odczuwać pogorszenie samopoczucia, ból w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Ponadto osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego mogą zmagać się z przejściowym nasileniem ataków astmy, kaszlu oraz odczuwać dyskomfort w klatce piersiowej.
Narażeni są również pacjenci onkologiczni, osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci. CZK podkreśla, że powyższe objawy mogą wystąpić także u osób zdrowych.
GIOŚ zaleca dla wszystkich mieszkańców zagrożonego obszaru:
- ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz,
- unikanie działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku,
- ograniczenie wietrzenia pomieszczeń – szczególnie w przypadku wystąpienia pieczenia w oczach, kaszlu lub bólu gardła,
- pamiętanie o przyjmowaniu lekarstw.
Zobacz także
Zapomnij o oczyszczaczu powietrza w mieszkaniu. Ta roślina działa jak 30 takich urządzeń
Zanieczyszczone powietrze wpływa na mikrobiom jelitowy dzieci. Naukowcy ostrzegają przed zwiększonym ryzykiem chorób
„Odpowiednio dobrane rośliny mogą stworzyć bardzo skuteczną barierę filtrującą zanieczyszczenia”. Co sadzić w domu i ogrodzie, by oddychać czystym powietrzem, mówi prof. Stanisław Gawroński
Polecamy
Uzdrowiska trują, zamiast leczyć, Ministerstwo Zdrowia nie ma zastrzeżeń. NIK ujawnił druzgoczący raport
Szkodzi najbardziej młodym kobietom. Prawie 25 tys. zawałów można byłoby uniknąć
Chmura dwutlenku siarki zmierza nad Polskę. „Skutki erupcji wulkanicznych na Islandii nie były jeszcze tak poważne”
Oczyszczacze powietrza nie zapobiegają infekcjom. „Technologie te nie zatrzymują ani nie ograniczają chorób”
się ten artykuł?