Oscary neutralne płciowo? Emma Corrin apeluje o zmiany w kategoriach, „by każda osoba mogła czuć się uznana i reprezentowana”
Gwiazda serialu „The Crown” apeluje, by kategorie dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora przy przyznawaniu Oscarów zostały połączone. „Binarny podział nie jest wystarczająco inkluzywny” – wyjaśniło Emma Corrin w rozmowie z BBC. Czy taka zmiana jest możliwa?
Podział na męskie i żeńskie kategorie
Emma Corrin, odtwarzająca rolę Diany w czwartym sezonie serialu „The Crown”, w rozmowie z BBC opowiedziało, co sądzi o podziale na męskie i żeńskie kategorie podczas przyznawania najważniejszych nagród filmowych, takich jak Oscary, Emmy czy BAFTA. Zdaniem Corrin konieczna jest rezygnacja z rozdziału na męskie i żeńskie kategorie. Wszystko po to, by do konkursu włączyć także osoby niebinarne.
„Mam nadzieję na przyszłość, w której się to wydarzy. Nie sądzę, by te kategorie były w obecnej chwili wystarczające” – podkreśliło Emma Corrin.
Emmę Corrin, która identyfikuje się z zaimkami „ono/oni”, nominowano w 2021 roku do nagrody Primetime Emmy za rolę księżnej Diany w „The Crown”. Corrin otrzymało także nominację w kategorii wybitna aktorka pierwszoplanowana w serialu dramatycznym. Za tę samą rolę Corrin zdobyło także Złoty Glob dla najlepszej aktorki w dramatycznym serialu telewizyjnym.
Jak jednak zauważa BBC, w tym czasie aktorka identyfikowała się z żeńskimi zaimkami osobowymi.
„Chodzi o to, aby każdy mógł czuć się uznany i reprezentowany. Trudno w tej chwili wytłumaczyć, że osoba niebinarna jest nominowana w kategoriach kobiecych. Jeśli chodzi o kategorie, czy musimy precyzować, czy jesteś nominowana do roli kobiecej, czy męskiej? Można prowadzić dyskusje o nagrodach czy reprezentacji, ale naprawdę powinniśmy skupić się na faktycznej reprezentacji w produkcjach dla osób niebinarnych, queer czy trans. Uważam, że to by naprawdę wiele zmieniło” – mówiło Corrin w rozmowie z BBC.
Kategorie neutralne pod względem płci
Jak wynika z przekazanych przez rzecznika BAFTA informacji, organizacja zastanawia się nad przejściem na kategorie neutralne pod względem płci, zaznaczając, że jest „zaangażowana w rozmowy na ten temat”.
Przypomnijmy, że muzyczne nagrody Grammy są neutralne płciowo już od 2012 roku. W tym roku kategorie zostały połączone także przez Brit Awards. Pierwszą artystką, której przyznano wyróżnienie w nowej kategorii, była Adele.
„Rozumiem, dlaczego nazwa tej nagrody się zmieniła, ale naprawdę uwielbiam być kobietą i artystką. Naprawdę. Jestem z nas naprawdę dumna” – powiedziała wtedy piosenkarka.
Jeśli natomiast chodzi o branżę filmową, Oscary mogą brać przykład m.in. z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, który już odszedł od podziału kategorii na męskie i żeńskie, przyznając wyróżnienia za występy pierwszoplanowe i drugoplanowe.
Czy kategorie Oscarów powinny być neutralne płciowo?
Zobacz także
„Koncept, że połowa ludzi ma zasłaniać piersi, a druga połowa nie musi, jest kulturowo odjechany” – podkreśla Ane Piżl
„Osobom LGBT+ potrzebne jest poczucie, że nie są pozostawione same sobie” – mówi Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy „Terapeuci dla LGBT+”
„Znaki są językiem i ważne jest, aby nikogo nie wykluczały”. Izraelskie oznakowania przejdą metamorfozę
Polecamy
Donald Trump: „Są tylko dwie płcie – mężczyźni i kobiety. Złoty wiek Ameryki zaczyna się dziś”
Islandia uznana najbardziej feministycznym i równościowym krajem na świecie
Afganki nie zostaną już pielęgniarkami i położnymi. „Ten zakaz będzie kosztował życia”
Długie kolejki do damskich toalet to nie powód do żartów, tylko przejaw dyskryminacji. Ministra ds. równości chce zmian
się ten artykuł?