Oscary neutralne płciowo? Emma Corrin apeluje o zmiany w kategoriach, „by każda osoba mogła czuć się uznana i reprezentowana”
Gwiazda serialu „The Crown” apeluje, by kategorie dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora przy przyznawaniu Oscarów zostały połączone. „Binarny podział nie jest wystarczająco inkluzywny” – wyjaśniło Emma Corrin w rozmowie z BBC. Czy taka zmiana jest możliwa?
Podział na męskie i żeńskie kategorie
Emma Corrin, odtwarzająca rolę Diany w czwartym sezonie serialu „The Crown”, w rozmowie z BBC opowiedziało, co sądzi o podziale na męskie i żeńskie kategorie podczas przyznawania najważniejszych nagród filmowych, takich jak Oscary, Emmy czy BAFTA. Zdaniem Corrin konieczna jest rezygnacja z rozdziału na męskie i żeńskie kategorie. Wszystko po to, by do konkursu włączyć także osoby niebinarne.
„Mam nadzieję na przyszłość, w której się to wydarzy. Nie sądzę, by te kategorie były w obecnej chwili wystarczające” – podkreśliło Emma Corrin.
Emmę Corrin, która identyfikuje się z zaimkami „ono/oni”, nominowano w 2021 roku do nagrody Primetime Emmy za rolę księżnej Diany w „The Crown”. Corrin otrzymało także nominację w kategorii wybitna aktorka pierwszoplanowana w serialu dramatycznym. Za tę samą rolę Corrin zdobyło także Złoty Glob dla najlepszej aktorki w dramatycznym serialu telewizyjnym.
Jak jednak zauważa BBC, w tym czasie aktorka identyfikowała się z żeńskimi zaimkami osobowymi.
„Chodzi o to, aby każdy mógł czuć się uznany i reprezentowany. Trudno w tej chwili wytłumaczyć, że osoba niebinarna jest nominowana w kategoriach kobiecych. Jeśli chodzi o kategorie, czy musimy precyzować, czy jesteś nominowana do roli kobiecej, czy męskiej? Można prowadzić dyskusje o nagrodach czy reprezentacji, ale naprawdę powinniśmy skupić się na faktycznej reprezentacji w produkcjach dla osób niebinarnych, queer czy trans. Uważam, że to by naprawdę wiele zmieniło” – mówiło Corrin w rozmowie z BBC.
Kategorie neutralne pod względem płci
Jak wynika z przekazanych przez rzecznika BAFTA informacji, organizacja zastanawia się nad przejściem na kategorie neutralne pod względem płci, zaznaczając, że jest „zaangażowana w rozmowy na ten temat”.
Przypomnijmy, że muzyczne nagrody Grammy są neutralne płciowo już od 2012 roku. W tym roku kategorie zostały połączone także przez Brit Awards. Pierwszą artystką, której przyznano wyróżnienie w nowej kategorii, była Adele.
„Rozumiem, dlaczego nazwa tej nagrody się zmieniła, ale naprawdę uwielbiam być kobietą i artystką. Naprawdę. Jestem z nas naprawdę dumna” – powiedziała wtedy piosenkarka.
Jeśli natomiast chodzi o branżę filmową, Oscary mogą brać przykład m.in. z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, który już odszedł od podziału kategorii na męskie i żeńskie, przyznając wyróżnienia za występy pierwszoplanowe i drugoplanowe.
Czy kategorie Oscarów powinny być neutralne płciowo?
Zobacz także
„Koncept, że połowa ludzi ma zasłaniać piersi, a druga połowa nie musi, jest kulturowo odjechany” – podkreśla Ane Piżl
„Osobom LGBT+ potrzebne jest poczucie, że nie są pozostawione same sobie” – mówi Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy „Terapeuci dla LGBT+”
„Znaki są językiem i ważne jest, aby nikogo nie wykluczały”. Izraelskie oznakowania przejdą metamorfozę
Polecamy
Długie kolejki do damskich toalet to nie powód do żartów, tylko przejaw dyskryminacji. Ministra ds. równości chce zmian
Mężczyźni mogą zdejmować koszulki, a kobiety nie? „Mamy różne ciała, ale równe prawa” – grzmi Ane Piżl
„Gdyby Putin był kobietą, nie byłoby wojny”. Danuta Hübner o tym, co jej zdaniem kobiety wnoszą do świata polityki
„Dziewczynki dostrzegają w sobie zupełnie inne predyspozycje, umiejętności, które nie mają szansy wybrzmieć w klasycznej edukacji” – mówią twórczynie gry „Dziewczyny rządzą”
się ten artykuł?